Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Лист ДПС України від 11.01.13 № 247/5/15-3416 щодо оподаткування ПДВ послуг, пов’язаних із транзитним перевезенням пасажирів, та послуг, що надаються іноземним та вітчизняним суднам

опубліковано 04 березня 2013 о 17:21

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ЛИСТ

11.01.13 № 247/5/15-3416

Вищий господарський суд України

 

Про розгляд листа

 

Державна податкова служба України розглянула листи Вищого господарського суду України від 29.11.2012 № 01-11-2/204/2012 щодо оподаткування ПДВ послуг, пов’язаних із транзитним перевезенням пасажирів, та послуг, що надаються іноземним та вітчизняним суднам, які здійснюють міжнародні перевезення пасажирів, у тому числі визначення переліку документів, які повинні надаватися для підтвердження цього, та повідомляє.

1. Щодо операцій з постачання послуг з перевезення (переміщення) пасажирів та вантажів транзитом через митну територію України.

Відповідно до пункту 197.8 статті 197 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI (далі - ПКУ) операції з постачання послуг з перевезення (переміщення) пасажирів та вантажів транзитом через митну територію України, а також з постачання послуг, пов'язаних із таким перевезенням (переміщенням) звільняються від оподаткування ПДВ.

Згідно зі статтею 90 глави 17 Розділу V Митного кодексу України від 13.03.2012 року № 4495-VI (далі - МКУ), транзит - це митний режим, відповідно до якого товари та/або транспортні засоби комерційного призначення переміщуються під митним контролем між двома митними органами України або в межах зони діяльності одного митного органу без будь-якого використання цих товарів, без сплати митних платежів та без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.

Разом з тим Закон України від 20 жовтня 1999 року № 1172-XIV "Про транзит вантажів" (далі - Закон № 1172) є законом, який визначає засади організації та здійснення транзиту вантажів авіаційним, автомобільним, залізничним, морським і річковим транспортом через територію України.

Відповідно до статті 1 Закону № 1172 транзит вантажів - це перевезення транспортними засобами транзиту транзитних вантажів під митним контролем через територію України між двома пунктами або в межах одного пункту пропуску через державний кордон України, а транзитні послуги (роботи) - безпосередньо пов'язана з транзитом вантажів підприємницька діяльність учасників транзиту, що здійснюється в межах договорів (контрактів) перевезення, транспортного експедирування, доручення, агентських угод тощо. Відповідно до статті 7 Закону № 1172 транзитні послуги (роботи) надаються (виконуються) на підставі відповідних дво- чи багатосторонніх договорів (контрактів) між учасниками транзиту.

При цьому учасники транзиту - вантажовласники та суб'єкти підприємницької діяльності (перевізники, порти, станції, експедитори, морські агенти, декларанти та інші), які у встановленому порядку надають (виконують) транзитні послуги (роботи).

Згідно зі статтею 6 Закону № 1172 транзит вантажів супроводжується товарно-транспортною накладною, складеною мовою міжнародного спілкування. Залежно від обраного виду транспорту такою накладною може бути авіаційна вантажна накладна (Air Waybill), міжнародна автомобільна накладна (CMR), накладна УМВС (СМГС), накладна ЦІМ (СІМ), накладна ЦІМ/УМВС (CIM/SMGS, ЦИМ/СМГС), коносамент (Bill of Lading).

Крім цього, транзит вантажів може супроводжуватися (за наявності) рахунком-фактурою (Invoice) або іншим документом, що вказує вартість товару, пакувальним листком (специфікацією), вантажною відомістю (Cargo Manifest), книжкою МДП (Carnet TIR), книжкою ATA (Carnet ATA). При декларуванні транзитних вантажів відповідно до митного законодавства України до митних органів подається вантажна митна декларація (ВМД) або накладна УМВС (СМГС), накладна ЦІМ (CIM), накладна ЦІМ/УМВС (CIM/SMGS, ЦИМ/СМГС), книжка МДП (Carnet TIR), книжка ATA (Carnet ATA), необхідні для здійснення митного контролю.

У разі транзиту вантажів залізничним транспортом до митних органів на дільницях, на які поширюється сфера застосування Конвенції про міжнародні залізничні перевезення (КОТІФ), подається накладна ЦІМ (СІМ). У разі транзиту вантажів залізничним транспортом на інших дільницях до митних органів подається накладна УМВС (СМГС) або накладна ЦІМ/УМВС (CIM/SMGS, ЦИМ/СМГС), що містить відомості, необхідні для здійснення митного контролю.

Зазначене питання висвітлене в Узагальнюючій податковій консультації щодо порядку оподаткування податком на додану вартість транспортно-експедиторської діяльності, затвердженій наказом ДПС України від 06.07.2012 № 610, яка є обов’язковою до виконання як суб’єктами господарювання так і органами податкової служби.

Що стосується листа ДПС України від 20.09.2011 № 246/7/15-3417-01, то даний лист відкликаний листом ДПС України від 11.01.2013 №  331/7/15-3417-01.

 

2. Щодо оподаткування ПДВ операцій з постачання послуг що надаються іноземним та вітчизняним суднам, які здійснюють міжнародні перевезення пасажирів, їхнього багажу та вантажів та оплачуються ними відповідно до законодавства України портовими зборами.

Відповідно до пункту 197.9 статті 197 ПКУ, у період з 01.01.2011 до 30.06.2011 та з 01.08.2011 звільняються від оподаткування ПДВ операції з постачання послуг, що надаються іноземним та вітчизняним суднам, які здійснюють міжнародні перевезення пасажирів, їхнього багажу і вантажів та оплачуються ними відповідно до законодавства України портовими зборами.

Кодексом торговельного мореплавства України від 23 травня 1995 року № 176/95-ВР, із змінами та доповненнями, передбачено справляння у морських портах таких цільових портових зборів, як корабельний, причальний, якірний, канальний, маяковий, вантажний, адміністративний та санітарний. Розмір зазначених зборів та порядок їх справляння встановлено Положенням про портові збори, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2000 року № 1544 (далі - Положення № 1544). Портові збори справляються у морських портах із суден і плавучих споруд, визначених у пункті 1 Положення № 1544, що плавають під Державним прапором України та іноземним прапором. Відповідно до п. 11 Положення № 1544 на суми портових зборів нараховується ПДВ відповідно до законодавства. Не нараховується ПДВ на суми портових зборів, які стягуються із суден у закордонному плаванні, що:

- здійснюють міжнародні перевезення пасажирів, їх багажу, вантажів та міжнародних відправлень;

- прямують між портами України для здійснення навантаження/розвантаження з подальшим перетином державного кордону України;

- прямують транзитом через територію України без митного оформлення на її території.

Вартість послуг, що включається до складу портових зборів, які надаються під час прямування судна до пункту (місця) митного оформлення для навантаження (довантаження) вантажів (посадки пасажирів) чи з пункту (місця) митного оформлення після вивантаження (часткового вивантаження) вантажів (висадки пасажирів) і є невід'ємною складовою послуг з міжнародного перевезення вантажу (пасажирів).

Враховуючи зазначене, операції з постачання послуг, що надаються іноземним суднам, які здійснюють міжнародні перевезення пасажирів, їхнього багажу і вантажів, та оплачуються ними відповідно до законодавства України, портовими зборами звільняються від оподаткування ПДВ. При цьому, основною умовою застосування такої пільги є наявність у порту документів, які підтверджують здійснення судном міжнародних перевезень. У разі здійснення внутрішніх перевезень, звільнення від сплати ПДВ на операції з надання послуг, що включаються до складу портових зборів і надаються суднам, не поширюється, і такі операції підлягають оподаткуванню ПДВ у загальному порядку за основною ставкою.

 

Заступник  Голови                                                                    А.П. Ігнатов