Як підприємство ЖКГ повинно врахувати при визначенні об’єкта оподаткування податком на прибуток витрати на придбання товарів, робіт, послуг, що сформують собівартість реалізації житлово-комунальних послуг, щодо яких споживачами послуг проведено авансову оплату?
Відповідь:
Відповідно до пп. 13 підрозд. 4 р. ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755 – VI зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ) тимчасово, до 1 січня 2014 року, датою збільшення доходів підприємств житлово-комунального господарства від надання житлово-комунальних послуг є дата надходження коштів від споживача на банківський рахунок або в касу платника податку, крім випадків, якщо таке надходження відбувається у рахунок погашення заборгованості за житлово-комунальні послуги, надані до дати набрання чинності розділом III ПКУ.
При цьому підприємства житлово-комунального господарства у складі собівартості реалізації житлово-комунальних послуг визнають витрати на придбання товарів, робіт, послуг у сумі фактично сплачених за них коштів, крім випадків якщо така сплата відбувається в рахунок погашення заборгованості за такі роботи, послуги, придбані до дати набрання чинності розділом III ПКУ.
Балансова вартість товарів (крім тих, що підлягають амортизації, та цінних паперів), сировини, матеріалів, комплектуючих виробів, напівфабрикатів, малоцінних предметів (далі - запасів), придбаних до дати набрання чинності розділом III ПКУ, а сплачених після цієї дати, визнаються в складі витрат у сумі фактично сплачених за них коштів.
Цей пункт не поширюється на платників податку - ліцензіатів з постачання електричної та/або теплової енергії.
З урахуванням визначеного, підприємства житлово-комунального господарства визначають витрати на придбання товарів, робіт, послуг, які формують собівартість реалізації житлово-комунальних послуг, за датою фактично сплачених за них коштів.
Якщо підприємство житлово-комунального господарства отримує від споживачів авансову оплату за житлово-комунальні послуги, то датою збільшення доходів такого платника є дата надходження таких коштів, а витрати на придбання товарів, робіт, послуг, що сформують собівартість реалізації житлово-комунальних послуг, за які проведено авансову оплату, будуть визнані на дату оплати у сумі фактично сплачених за них коштів.