Державна податкова служба України
Офіційний вебпортал
Ключові слова
Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua

Питання – Відповіді

Питання 1. В які терміни ДПС буде визначено та оприлюднено інформацію про захищений канал передачі даних для цілей FATCA? Чи буде ДПС, як уповноважений орган, визначати порядок та вимоги роботи для фінансових агентів з захищеним каналом передачі даних для цілей FATCA? 

Відповідно до проєкту наказу Міністерства фінансів України «Про затвердження Порядку заповнення і подання фінансовими агентами звіту про підзвітні рахунки відповідно до Угоди між Урядом України та Урядом Сполучених Штатів Америки для поліпшення виконання податкових правил застосування Закону США «Про податкові вимоги до іноземних рахунків» (FATCA)», розміщеному 17.07.2020 на офіційному вебпорталі ДПС, фінансові агенти подають звіти до ДПС через Міжнародну службу  обміну даними (МСОД – платформа IDES).

Порядок та методика використання МСОД детально описані в Інструкції користувача МСОД (Публікація Служби внутрішніх доходів США 5190 (далі – Публікація СВД 5190), англійську версію якої розміщено за адресою: http://www.irs.gov/pub/irs-pdf/p5190.pdf .

Для підключення до МСОД фінансовим агентам необхідно придбати SSL-сертифікат (типи сертифікатів та центри сертифікації наведено на стор. 19 Публікації СВД 5190), мати GIIN (ідентифікаційний номер, що надається Службою внутрішніх доходів США для цілей звітування відповідно до Угоди FATCA) та здійснити реєстрацію (процедуру реєстрації викладено на стор. 21 - 26 Публікації СВД 5190).

Звіти фінансових агентів  вважаються наданими і отриманими Службою внутрішніх доходів США у день, коли ДПС України підтвердить, і, таким чином, розкриє інформацію у МСОД Службі внутрішніх доходів США, а інформація, яка передається Службою внутрішніх доходів США, вважається наданою і отриманою ДПС у день, коли вона є доступною для завантаження з МСОД (стор. 99 - 101 Публікації СВД 5190).

 

Питання 2. Розглянути можливість проведення консультацій з Урядом США та/або податкової службою США щодо продовження термінів звітування для звітних фінансових установ України за періоди 2014-2019 років до 31.12.2020.

Продовження термінів звітування для звітних фінансових установ України за періоди 2014-2019 років входить до компетенції Міністерства фінансів України. Підпунктом 69.8.3 пунктом 69.8 статтею 69 глави 6 розділу ІІ Податкового Кодексу України встановлено термін подання фінансовими агентами підзвітних рахунків до 01 вересня 2020 року.

 

Питання 3. Чи буде розроблено та реалізовано інтерфейс (API) подання звітності третіми особами (АртЗвіт, Medoc і т.д.)?

Звітність подається до ДПС через МСОД.

 

Питання 4. Скількі достатньо Банку придбати SSL-сертифікатів для можливості подання звіту про підзвітні рахунки?

Інформацію про SSL-сертифікати наведено у розділі 3 на стор. 19-20 Інструкції користувача МСОД (Публікація Служби внутрішніх доходів США 5190), англійська версія якої розміщена за адресою: http://www.irs.gov/pub/irs-pdf/p5190.pdf (далі – Публікація СВД 5190).

Згідно з пунктом 3.3 розділу 3 Публікації СВД 5190 фінансові агенти повинні отримати один дійсний цифровий сертифікат, виданий одним з наведених у пункті 3.2 розділу 3 Публікації СВД 5190 центрів сертифікації. Рекомендуємо  перевірити  наявність акредитації обраного центру на дату придбання сертифікату.

 

Питання 5. З ким спілкуватись по проблемним питанням? Хто є контактною особою по питанням використання системи?

Всі проблемні питання, пов’язані із FATCA, фінансові агенти можуть направляти на адресу електронної пошти info_FATCA@tax.gov.ua, відповіді на які будуть розміщені на банері «FATCA» або надані безпосередньо особі, яка направила запит електронною поштою.

 

Питання 6. Чи погоджено Державною податковою службою (далі – ДПС) зі Службою внутрішніх доходів США (далі - IRS) можливий термін для тестування файлів звітності фінансових установ України – учасників FATCA на предмет коректного заповнення?

Подання звітів про підзвітні рахунки в тестовому режимі триває до 11.09.2020. В зв’язку із надходженням від Служби внутрішніх доходів США листа про перенесення для України кінцевого терміну подання звітів про підзвітні рахунки до 31.12.2020, ДПС направлено Службі внутрішніх доходів США запит про можливість подовження терміну тестування. Очікується відповідь.

 

Питання 7. Чи зможуть фінансові установи отримати доступ до шлюзу IDES до завершення реєстрації ДПС в IDES? В який спосіб банки України будуть повідомлені про можливість реєстрації в IDES?

Реєстрація в МСОД (платформа IDES) фінансових агентів буде можлива після проведення Службою внутрішніх доходів США відповідних налаштувань для України,  орієнтовно наприкінці серпня 2020 року.

Інформація про можливість здійснення фінансовими агентами реєстрації  в МСОД буде розміщена на банері «FATCA» офіційного веб-порталу ДПС України.

 

Питання 8. Маючи відмову від IDES в реєстрації на їх порталі з причини, що установа має в IRS GIIN зі статусом Model 1B IGA, банками на зустрічі було підняте питання, яке на сьогодні також залишилось без відповіді з боку ДПС: які практичні кроки необхідно здійснити, щоб фінансова установа України зі статусом Model 1B IGA могла отримати можливість передати звітність з використанням шлюзу IDES?

Наводимо відповідь від IDES мовою оригіналу: «Unfortunately, entities under a Model 1B IGA will not be able to enroll in and use the IDES system for FATCA transmissions. Entities under a Model 1B IGA will instead transmit their reports directly to their own Host Country Tax Authority (HCTA) via a method outside of IDES and their HCTA will transmit the reports to the IRS for review.»

Для здійснення обміну інформацією із МСОД використовується Модель 1 Опція 2. Реєстрація в МСОД  фінансових агентів буде можлива після проведення Службою внутрішніх доходів США відповідних налаштувань для України, орієнтовно наприкінці серпня 2020 року.

 

Питання 9. Ознайомившись з Інструкцією користувача МСОД (Публікація СВД 5190), у фахівців банків постало питання, який тип SSL-сертифікату доцільно необхідно придбати: стандартний SSL чи EV-SSL?

Згідно з пунктом 3.3 розділу 3 Інструкції користувача МСОД Публікація Служби внутрішніх доходів США 5190, англійська версія якої розміщена за адресою: http://www.irs.gov/pub/irs-pdf/p5190.pdf. (далі – Публікація СВД 5190)

фінансові агенти повинні отримати один дійсний цифровий сертифікат, виданий одним з наведених у пункті 3.2 розділу 3 Публікації СВД 5190  центрів сертифікації. Рекомендуємо  перевірити  наявність акредитації  обраного центру на дату придбання сертифікату. Зокрема, ДПС придбано EV-SSL.

 

Питання 10. Як правильно пройти процедуру отримання сертифікату в зв'язку з вимогою вказівки доменного імені?

Центри сертифікації слідують вимогам до випуску сертифікату, які спрямовано на:

- встановлення існування юридичної особи та власника сайту;

- встановлення того факту, що юридична особа дійсно володіє цим доменом;

- підтвердження особистості і власника сайту і повноважень осіб, що діють від імені власника сайту.

Детальну інформацію щодо процедури отримання сертифікату можна дізнатися в обраному центрі сертифікації. Рекомендуємо  перевірити  наявність акредитації  обраного центру на дату придбання сертифікату.

 

Питання 11. Чи можливе надання ДПС банкам України виключного переліку вимог до оформлення форми звітності в частині заборонених символів і обов’язкової інформації, невідповідність щодо яких призведе до автоматичного відхилення звіту?

На стор. 146-150 Публікації СВД 5190 у додатку F надано рекомендації щодо підготовки даних.

 

Питання 12. Чи можливе надання ДПС прикладу (XML-файлу) оформленого звіту?

Згідно з п. 5 проєкту Порядку заповнення і подання фінансовими агентами звіту про підзвітні рахунки відповідно до Угоди між Урядом України та Урядом Сполучених Штатів Америки для поліпшення виконання податкових правил застосування Закону США «Про податкові вимоги до іноземних рахунків» (FATCA)», розміщеному на офіційному веб-порталі ДПС 17.07.2020, звіт про підзвітні рахунки заповнюється англійською мовою (латинськими буквами) та подається виключно в електронній формі одним XML-файлом (назва файлу повинна відповідати п.8 цього Порядку), формат якого визначено у додатку 1 до цього Порядку, з дотриманням вимог щодо заповнення та подання XML-файлу, розміщених на  вебсайтi Служби внутрішніх доходiв США (https://www.irs.gov/businesses/corporations/fatca-xml­-schemas-and-business-rules-for-form-8966).

 

Питання 13. Чи можлива заміна TIN на дату  народження, хоча б для підзвітних рахунків, відкритих у банках України станом на 30.06.2014р. (передбачено п.4 статті 3 Угоди між Урядом України та Урядом Сполучених Штатів Америки для поліпшення виконання податкових правил застосування Закону США «Про податкові вимоги до іноземних рахунків» (FATCA)» (далі - Угода))?

У разі відсутності TIN підзвітних осіб для податкових років 2014-2019 фінансовим агентам дозволяється зазначати  їх дату народження. Довідково, для податкового періоду 2020 – зазначення TIN в звітах про підзвітні рахунки 

обов’язкове (https://www.irs.gov/pub/irs-drop/n-17-46.pdf). Зазначену інформацію ДПС отримано від Служби внутрішніх доходів США.

 

Питання 14. Формат TIN може приймати значення 123456789, 123-45-6789, 12-3456789. Чи обов’язково застосовувати дефіси чи формат подання TIN не має значення?

У разі відсутності TIN підзвітної особи  за податкові роки 2014-2019, фінансові агенти у полі TIN можуть використовувати дев'ять літер A (AAAAAAAAA). Довідково, для податкового періоду 2020 – зазначення TIN в звітах про підзвітні рахунки  обов’зкове. Зазначену інформацію ДПС отримано від Служби внутрішніх доходів США.

 

Питання 15. В якій валюті/валютах банки повинні надати відомості щодо підзвітних рахунків?

Очікується відповідь від Служби внутрішніх доходів США.

 

Питання 16. Які вимоги по зберіганню ключів? З ким спілкуватись по проблемним питанням щодо даних вимог?

Роз’яснення щодо зберігання ключів фінансові агенти можуть отримати в центрі сертифікації під час придбання відповідного сертифікату. Рекомендуємо перевірити  наявність акредитації  обраного центру на дату придбання сертифікату. Зокрема, ДПС отримало наступні рекомендації з приводу зберігання, а саме: отримані від центру сертифікації файли повинні бути розміщені у захищеній папці або токені, доступ до якої має виключно відповідальна особа – адміністратор.

 

Питання 17. Чи буде найближчим часом проведено навчання для користувачів IDES?

Навчання не планується. Порядок та методика використання МСОД детально описані в Інструкції користувача МСОД (Публікація СВД 5190).