Національною стратегією доходів до 2030 року, що затверджена розпорядженням Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2023 року № 1218-р (далі – Стратегія), передбачено удосконалення процесів організації та проведення документальних і фактичних перевірок (розділ 4.2.2(b).
Одним із пріоритетів у цьому напрямі є цифрова трансформація основних процесів контрольно-перевірочної роботи та застосування новітніх підходів до її проведення, де ключовим заходом є запровадження в діяльність органів ДПС процедури електронного аудиту («Е-аудит»).
Отже, Стратегією, зокрема, передбачено впровадження ІТ-рішень для обробки даних SAF-T UA для великих платників податків та запуск у використання системи «Е-аудит».
На сьогодні з метою доопрацювання та усунення недоліків стосовно формування та подання платниками податків стандартного аудиторського файлу (SAF-T UA) ДПС на постійній основі проводиться робота з розробником щодо модернізації версії V2.0, зокрема складено Детальний технічний опис елементів SAF-T UA V2.0_2 (1). Оновлену версію стандартного аудиторського файлу (SAF-T UA) V2.0_2 (1) розміщено на вебпорталі ДПС, про що направлено повідомлення в електронні кабінети великих платників податків.
До того ж проводиться аналіз та вивчення демо-версії системи електронного аудиту «Е-аудит» (наразі розміщена не на тестовому середовищі ДПС).
Водночас удосконалення системи співпраці та інформаційного обміну між платниками податків та органами державної влади, забезпечення впровадження новітніх процесів цифрових технологій, роз’яснення порядку формування та подання стандартного аудиторського файлу (SAF-T UA), впровадження концепції електронного аудиту, ДПС повідомлено про можливість укладання Меморандуму з великими платниками податків про участь в експерименті із запровадження процедури (е-аудит) шляхом надсилання відповідних повідомлень до електронних кабінетів великих платників податків.
Протягом 2024 ДПС заключено/пролонговано 24 Меморандуми про участь в експерименті із запровадження процедури «е-аудит» з великими платниками податків, які надали згоду сформувати та надіслати стандартний аудиторський файл (SAF-T UA) до ДПС для його тестової обробки, та проведено з ними онлайн-зустрічі.
ДПС з метою забезпечення впровадження новітніх процесів цифрових технологій, удосконалення системи співпраці та інформаційного обміну між платниками податків та органами державної влади, зокрема на постійній основі проводить інформаційно-розʼяснювальну роботу серед платників податків, в межах якої протягом 2024 року надано 55 листів-розʼяснень про формування та подання платниками податків стандартного аудиторського файлу (SAF-T UA), організовано групи в месенджерах, за результатами яких опрацьовуються питання з платниками; актуальна інформація розміщується на сторінці в мережі Facebook), проводяться zoom сесії з платниками з приводу вивчення проблемних питань заповнення стандартного аудиторського файлу SAFT UA;
Крім цього, великим платникам податків направлено інформаційні повідомлення щодо можливості прийняття участі у пілотному проекті «е-аудит» та направлено повідомлення бізнес-спільнотам щодо їх залучення до онлайн-зустрічі з великими платникам податків, на якій представники ДПС роз’яснять питання, пов’язані з форматом та порядком надання електронних документів (інформації), сформованих великими платникам податків на вимогу контролюючого органу.
Разом з цим для зручності платників податків на вебпорталі ДПС створено банер «SAF-T UA», в якому інформацію структуровано за такими розділами: «Нормативно-правові акти; Презентація; Повідомлення; XSD (визначена схема для стандартного аудиторського файлу SAF-T UA); Контакти; Меморандум про участь в експерименті із запровадження процедури (е-аудит)». Ознайомитися із зазначеною інформацією є можливість за посиланням: https://tax.gov.ua/baneryi/saf-t-ua.
Інформаційно-роз’яснювальна робота щодо впровадження процедури «е-аудит» була і залишається важливим напрямом діяльності ДПС щодо роз’яснення платникам податків мети, тенденції змін та досягнутих результатів, а також є важливим фактором в частині заохочення до добровільної участі та формування належного рівня довіри платника податків, постійного збільшення рівня співпраці з ними в цьому напряму.