Указом Президента України від 18 березня 2013 року №141/2013 «Про Міністерство доходів і зборів України» затверджено Положення про Міністерство доходів і зборів України (далі – Положення).
Пунктом 1 Положення встановлено, що Міністерство доходів і зборів України є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади з питань, зокрема, забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування;
Відповідно до пункту першого статті 12 розділу IV Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» завданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує та реалізує державну податкову і митну політику, є забезпечення адміністрування єдиного внеску шляхом його збору, ведення обліку надходжень від його сплати та здійснення контролю за сплатою єдиного внеску.
Водночас відповідно до підпункту 5 пункту 3 Положення про Міністерство соціальної політики України, затвердженого Указом Президента України від 06 квітня 2011 року №389/2011, одним з покладених на нього завдань є формування основних напрямів державної політики та здійснення відповідно до закону державного нагляду у сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування, проведення соціального діалогу з питань формування та реалізації державної соціальної політики, регулювання соціально-трудових відносин.
Відповідно до підпункту 5 пункту 4 Положення Мінсоцполітики України відповідно до покладених на нього завдань здійснює, зокрема, нормативно-правове регулювання у сферах зайнятості та трудової міграції; трудових відносин; оплати і умов праці; загальнообов'язкового державного соціального страхування, пенсійного забезпечення.
На даний час запроваджено перший і третій рівні пенсійної системи.
Перший рівень — це солідарна система загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, в якій усі кошти, що перераховуються підприємствами та застрахованими особами до органів доходів і зборів, які наступного дня списуються до Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування, одразу ж виплачуються нинішнім пенсіонерам.
Другий рівень — накопичувальна система загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Частина обов'язкових пенсійних відрахувань (до 7% від заробітної плати працівника) буде спрямована на персональні рахунки громадян. Ці кошти будуть інвестуватися в українську економіку, а інвестиційний дохід збільшуватиме розмір майбутніх пенсійних виплат.
Третій рівень — система недержавного пенсійного забезпечення. В цій системі можуть брати участь добровільно як фізичні особи, так і юридичні особи-роботодавці.
Наразі впровадження другого рівня пенсійної системи планується з року, коли буде досягнуто бездефіцитність Пенсійного фонду.
При впровадженні накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування Міндоходами будуть внесені зміни в нормативно-правові акти, що регулюють нарахування та сплату єдиного внеску.