Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Наказ ДПА України від 7.11.07 №626 "Про затвердження Регламенту Державної податкової адміністрації України"

опубліковано 07 листопада 2007 о 00:00

11211/6/13-2005 08.11.07

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ УКРАЇНИ

Н А К А З

„ 7” листопада 2007 року № 626

Із змінами та доповненнями

Наказ ДПА України від 27.03.2008 №192

Наказ ДПА України від 17.04.2008 №261

Наказ ДПА України від 26.06.2008 №418

Наказ ДПА України від 06.08.2008 №519

Наказ ДПА України від 13.11.2008 №702

Наказ ДПА України від 02.02.2009 № 37

Наказ ДПА України від 18.03.2009 №129

Наказ ДПА України від 13.05.2009 №240

Наказ ДПА України від 11.12.2009 №702

Наказ ДПА України від 31.12.2009 №753

Наказ ДПА України від 01.04.2010 №211

Наказ ДПА України від 29.06.2010 №463

Наказ ДПА України від 19.07.2010 №516

Наказ ДПА України від 30.07.2010 №568

Про затвердження Регламенту

Державної податкової

адміністрації України

З метою забезпечення виконання вимог пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 19 вересня 2007 року №1143 „Про затвердження Типового регламенту центрального органу виконавчої влади”, а також для більш чіткої регламентації діяльності і підвищення рівня виконавської дисципліни структурних підрозділів Державної податкової адміністрації України,

Н А К А З У Ю:

1. Затвердити Регламент Державної податкової адміністрації України (далі - Регламент), що додається.

2. Першим заступникам, заступникам Голови ДПА України, керівникам структурних підрозділів ДПА України забезпечити неухильне дотримання вимог цього Регламенту.

3. Керівникам структурних підрозділів ДПА України у місячний термін привести у відповідність до норм Регламенту положення про структурні підрозділи та посадові інструкції.

4. Керівникам Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, Департаменту розвитку та модернізації державної податкової служби України привести регламенти департаментів у відповідність до норм Типового регламенту центрального органу виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 вересня 2007 року №1143, та цього Регламенту.

5. Директору Організаційно-розпорядчого департаменту Клочковій Л.Г. привести у відповідність до норм Типового регламенту центрального органу виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 вересня 2007 року №1143, та цього Регламенту Типовий регламент роботи державних податкових адміністрацій в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.

6. Директору Юридичного департаменту Трофімовій Л.В. привести у відповідність до норм цього Регламенту Методичні рекомендації щодо складання розпорядчих документів ДПА України, затверджені наказом ДПА України від 11.04.06 №195.

7. Накази Державної податкової адміністрації України від 01.03.02 №88 „Про внесення змін до наказу ДПА України від 20.10.2000 №542 „Про затвердження Регламенту роботи Державної податкової адміністрації України”, від 02.04.02 №143 „Про внесення змін до Регламенту роботи Державної податкової адміністрації України”, від 21.06.02 №291 „Про внесення змін до Регламенту роботи Державної податкової адміністрації України”, від 17.10.02 №499 „Про внесення змін до наказу ДПА України від 01.03.2002 №88”, від 15.07.03 №349 „Про внесення змін до наказу ДПА України від 01.03.02 №88”, від 17.02.04 №97 „Про внесення змін до Регламенту роботи Державної податкової адміністрації України”, від 15.04.04 №224 „Про затвердження змін та доповнень до Регламенту роботи Державної податкової адміністрації України”, від 20.10.04 №605 „Про затвердження змін та доповнень до Регламенту роботи Державної податкової адміністрації України”, від 11.05.05 №169 „Про затвердження доповнень до Регламенту роботи Державної податкової адміністрації України”, від 29.11.05 №534 „Про затвердження Змін та доповнень до Регламенту роботи Державної податкової адміністрації України”, від 27.12.05 №607 „Про затвердження Змін та доповнень до Регламенту роботи Державної податкової адміністрації України”, від 15.09.06 №553 „Про внесення змін та доповнень до Регламенту роботи ДПА України”, від 03.05.07 №264 „Про внесення змін до Регламенту роботи Державної податкової адміністрації України”, від 15.06.07 №360 „Про внесення змін та доповнень до Регламенту роботи ДПА України”, а також пункт 2 наказу ДПА України від 03.10.02 №472 „Про внесення змін та доповнень до наказів ДПА України від 01.07.1998 №315 „Про затвердження і введення в дію Типової інструкції з діловодства в органах державної податкової служби України” та від 01.03.2002 №88 „Про внесення змін до наказу ДПА України від 20.01.2002 №542 „Про затвердження Регламенту роботи Державної податкової адміністрації України”, пункт 1 додатка до наказу ДПА України від 06.04.04 №201 „Про внесення змін до Регламенту роботи Державної податкової адміністрації України та Типового Регламенту роботи державних податкових адміністрацій в Автономній республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі”, пункт 4 наказу ДПА України від 16.08.05 №339 „Про організацію роботи підрозділів відомчого контролю всіх рівнів”, пункт 6 наказу ДПА України від 24.03.06 №153 „Про розгляд матеріалів комплексних перевірок”, пункт 4 наказу ДПА України від 10.05.06 №258 „Про організацію моніторингу нормативно-правових актів з питань оподаткування”, пункт 1 наказу ДПА України від 07.08.06 №457 „Про внесення Змін та доповнень до Регламенту роботи ДПА України та Типового регламенту роботи державних податкових адміністрацій в АР Крим, областях, містах Києві та Севастополі” вважати такими, що втратили чинність.

Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою.

Голова А.І. Брезвін

ЗАТВЕРДЖЕНО

наказ ДПА України

від 07.11.2007 № 626

Із змінами та доповненнями

Наказ ДПА України від 27.03.2008 №192

Наказ ДПА України від 17.04.2008 №261

Наказ ДПА України від 26.06.2008 №418

Наказ ДПА України від 06.08.2008 №519

Наказ ДПА України від 13.11.2008 №702

Наказ ДПА України від 02.02.2009 №37

Наказ ДПА України від 18.03.2009 №129

Наказ ДПА України від 13.05.2009 №240

Наказ ДПА України від 11.12.2009 №702

Наказ ДПА України від 31.12.2009 №753

Наказ ДПА України від 01.04.2010 №211

Наказ ДПА України від 29.06.2010 №463

Наказ ДПА України від 19.07.2010 №516

Наказ ДПА України від 30.07.2010 №568

РЕГЛАМЕНТ

Державної податкової адміністрації України

Київ 2007

ЗМІСТ

№ з/п

Назва розділу

Стор.

1.

Загальні положення

3

2.

Організація роботи ДПА України

2.1.

Планування роботи

5

2.2

Визначення повноважень керівництва та інших працівників ДПА України

7

2.3.

Консультативні, дорадчі та інші допоміжні органи

11

2.4.

Управління персоналом та проходження державної служби

12

2.5.

Організація відомчого контролю

18

2.6.

Оформлення службових відряджень

20

2.7.

Адміністративно-господарське забезпечення діяльності ДПА України

21

3.

Нормотворча діяльність ДПА України

21

4.

Організація роботи з документами

29

4.1.

Підготовка та узгодження проектів актів організаційно-розпорядчого характеру

30

Загальні вимоги при узгодженні проектів наказів та розпоряджень ДПА України

31

Вимоги до складання проектів наказів та розпоряджень ДПА України за підсумками засідань Колегії ДПА України, заслуховувань керівництва регіональних органів державної податкової служби України, нарад тощо та їх узгодження

34

Порядок розроблення, узгодження та підписання

окремих доручень керівництва ДПА України

37

4.2.

Порядок підписання документів

38

4.3.

Організація роботи з вхідною та вихідною кореспонденцією

42

4.4.

Організація та здійснення контролю за виконанням документів

46

5.

Порядок проведення нарад

56

Апаратні наради

57

Оперативні наради

58

Міжвідомчі наради

58

Семінари (семінари – наради)

59

6.

Взаємодія ДПА України з іншими органами державної влади та органами місцевого самоврядування

59

7.

Взаємодія із засобами масової інформації та громадськістю

62

8.

Організація роботи із зверненнями громадян

63

Організація роботи щодо розгляду письмових запитів і звернень народних депутатів України

64

Організація роботи щодо розгляду звернень громадян

65

Організація особистого прийому громадян

66

Організація надання податкових роз’яснень

68

І. Загальні положення

1.1. Регламент Державної податкової адміністрації України (далі – Регламент) встановлює порядок організації діяльності ДПА України, пов’язаної з виконанням покладених завдань та повноважень.

Регламент розроблено з урахуванням положень Закону України від 16 травня 2008 року №279-VІ „Про Кабінет Міністрів України”, Указу Президента України від 20 квітня 2005 року №676/2005 „Питання Міністерства фінансів України”, постанови Кабінету Міністрів України від 21 грудня 2005 року №1229 „Про внесення змін до Порядку спрямування і координації діяльності центральних органів виконавчої влади через відповідних міністрів” зі змінами і доповненнями та Типового регламенту центрального органу виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 вересня 2007 року №1143.

1.2. ДПА України, її структурні підрозділи та посадові особи у своїй діяльності керуються Конституцією України, Законами України „Про державну податкову службу в Україні”, „Про державну службу”, постановою Кабінету Міністрів України від 26 травня 2007 року №778 „Про затвердження Положення про Державну податкову адміністрацію України” зі змінами, іншими нормативно-правовими актами та цим Регламентом.

1.3. ДПА України в межах повноважень видає організаційно-розпорядчі документи (накази, розпорядження, окремі доручення) та нормативно-правові акти, організовує і контролює їх виконання.

В разі потреби видає разом з іншими органами виконавчої влади спільні акти.

У випадках, передбачених законодавством, рішення ДПА України, прийняті в межах повноважень, є обов'язкові для виконання центральними і місцевими органами виконавчої влади, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, суб’єктами господарювання, установами та іншими організаціями незалежно від форми власності і громадянами.

1.4. Відповідно до Указу Президента України від 20 квітня 2005 року №676/2005 „Питання Міністерства фінансів України” діяльність ДПА України координує Міністерство фінансів України з таких напрямів:

формування державної податкової політики та контроль за її реалізацією;

погодження та внесення на розгляд Кабінету Міністрів України нормативно-правових актів, розроблених ДПА України;

затвердження структури ДПА України.

1.5. ДПА України під час виконання покладених завдань взаємодіє з іншими центральними і місцевими органами виконавчої влади, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, а також з відповідними органами інших держав та міжнародними організаціями.

1.6. ДПА України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку департаменти, Головне управління податкової міліції, управління, самостійні відділи, (далі - структурні підрозділи), Інформаційно-довідковий департамент державної податкової служби,Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, Департамент розвитку та модернізації державної податкової служби, державні податкові адміністрації в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, державні податкові інспекції в районах, містах (крім міст Києва і Севастополя), районах у містах, міжрайонні, об’єднані державні податкові інспекції, спеціалізовані державні податкові інспекції.

1.7. Діяльність ДПА України, її структурних підрозділів є відкритою та прозорою, за винятком питань, які становлять державну і конфіденційну інформацію, що забезпечується шляхом розміщення інформації про неї на веб-сайті, публікацій у засобах масової інформації, трансляції по радіо і телебаченню репортажів, інтерв'ю, виступів керівних працівників ДПА України.

Гласність роботи ДПА України забезпечується шляхом підконтрольності та звітності перед Президентом України, Верховною Радою України, Кабінетом Міністрів України, взаємодії з іншими органами державної влади та громадськими організаціями України, а також через роботу зі ЗМІ, розгляд запитів і звернень народних депутатів України, звернень громадян, публікації в пресі матеріалів на податкову тематику, трансляції по радіо і телебаченню репортажів, інтерв’ю, виступів керівництва ДПА України, керівників структурних підрозділів ДПА України тощо.

1.8. ДПА України з питань дотримання режиму секретності забезпечує виконання вимог Закону України „Про державну таємницю”, Порядку організації та забезпечення режиму секретності в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 жовтня 2003 року №1561-12, Положення про режимно-секретні органи ДПА України, затвердженого відповідним наказом ДПА України, та інших нормативно-правових актів.

1.9. Відповідно до Законів України „Про державну службу”, „Про боротьбу з корупцією” та Загальних правил поведінки державного службовця, затверджених наказом Головного управління державної служби України від 23.10.2000 №58 (зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 07.11.2000 за №783/5004), кожен працівник ДПА України дотримується основних принципів державної служби, етики поведінки державного службовця, а також норм Кодексу честі працівника державної податкової служби України, схваленого Колегією ДПА України 23.04.04, та загальних морально-етичних норм поведінки у суспільстві.

Кожен працівник ДПА України має сприяти зміцненню позитивного іміджу та авторитету державної служби, дорожити своїм ім’ям та статусом, дотримуватися комерційної та службової таємниць, нести відповідальність за дотримання податкового права перед законодавчою та виконавчою владою і платниками податків, а також не припускатися дій і вчинків, які можуть зашкодити інтересам держави.

Стосунки між співробітниками податкової служби повинні базуватися на повазі з дотриманням високих етичних норм.

2. Організація роботи ДПА України

2.1. Планування роботи ДПА України

2.1.1. ДПА України розробляє та затверджує річний план заходів, реалізація якого забезпечує необхідні умови для здійснення послідовних і узгоджених дій щодо виконання програмних документів Уряду, доручень Президента України, Верховної Ради України, Міністерства фінансів України, а також реалізації завдань, поставлених перед органами державної податкової служби України.

Планування роботи здійснюється шляхом визначення пріоритетних напрямів роботи ДПА України на поточний рік та розробки і затвердження на відповідний рік Плану основних питань економічної і контрольної роботи ДПА України (далі – План на рік) та Плану заходів щодо реалізації основних (пріоритетних) напрямів діяльності ДПА України.

2.1.2. План на рік формується організаційно-розпорядчим підрозділом до 25 листопада року, що передує плановому, на підставі пропозицій структурних підрозділів, Інформаційно-довідкового департаменту державної податкової служби, Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, Департаменту розвитку та модернізації державної податкової служби, погоджених із першими заступниками (заступниками) Голови ДПА України (відповідно до розподілу обов’язків).

2.1.3. План на рік включає заходи (завдання), згруповані відповідно до основних напрямів роботи ДПА України у певні розділи.

2.1.4. Планові заходи мають визначений строк виконання та відповідальних виконавців – структурні підрозділи, Інформаційно – довідковий департамент державної податкової служби, Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, Департамент розвитку та модернізації державної податкової служби.

2.1.5. Відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 21 грудня 2005 року №1229 „Про внесення змін до Порядку спрямування і координації діяльності центральних органів виконавчої влади через відповідних міністрів” План на рік, схвалений на засіданні Колегії ДПА України, подається на погодження Міністру фінансів України.

2.1.6. План на рік затверджується відповідним наказом ДПА України та розміщується на веб-сайті ДПА України з метою оприлюднення.

2.1.7. Протягом поточного року до Плану на рік в установленому порядку можуть вноситися зміни та доповнення.

2.1.8. Моніторинг виконання Плану на рік здійснює організаційно-розпорядчий підрозділ.

2.1.9. По закінченні терміну дії Плану на рік структурні підрозділи, Інформаційно-довідковий департамент державної податкової служби, Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, Департамент розвитку та модернізації державної податкової служби (які визначені головними виконавцями заходів) до 20 січня року, наступного за звітним, надають організаційно-розпорядчому підрозділу інформацію про стан виконання ними відповідних заходів.

Організаційно-розпорядчий підрозділ на підставі отриманої інформації до 10 лютого готує звіт про виконання Плану на рік і надає його підрозділу масово-роз’яснювальної роботи та звернень громадян для розміщення на веб-сайті ДПА України з метою оприлюднення.

2.1.10. Формування плану роботи ДПА України на квартал (далі – план на квартал) здійснюється на підставі пропозицій структурних підрозділів, Інформаційно-довідкового департаменту державної податкової служби, Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, Департаменту розвитку та модернізації державної податкової служби із врахуванням Плану на рік, поточних доручень Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Міністерства фінансів України, а також керівництва ДПА України.

2.1.11. Проект плану на квартал формує організаційно-розпорядчий підрозділ до 20 числа останнього місяця кварталу та надає його підрозділу масово-роз`яснювальної роботи та звернень громадян для оприлюднення на web-сайті ДПА України з метою інформування громадськості про діяльність органів державної податкової служби України та отримання пропозицій і зауважень до нього.

2.1.12. Затверджений Головою ДПА України план на квартал до 30 числа останнього місяця кварталу розміщується на web-сайті ДПА України з метою оприлюднення.

2.1.13. Аналіз виконання запланованих на квартал заходів покладається на організаційно-розпорядчий підрозділ, який у термін до 15 числа місяця, що настає за звітним кварталом, формує звіт про його виконання і надсилає до Кабінету Міністрів України, а також надає підрозділу масово-роз`яснювальної роботи та звернень громадян для оприлюднення на web-сайті ДПА України.

2.1.14. Квартальний план роботи структурного підрозділу ДПА України, Інформаційно-довідкового департаменту державної податкової служби, Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, Департаменту розвитку та модернізації державної податкової служби складається його керівником і затверджується першими заступниками (заступниками) Голови ДПА України (відповідно до розподілу обов’язків) до 30 числа місяця, що передує плановому періоду.

2.1.15. Відповідальність за виконання Плану на рік та плану на квартал ДПА України, а також квартального плану роботи структурного підрозділу несуть керівники відповідних структурних підрозділів ДПА України.

2.2. Визначення повноважень керівництва

та інших працівників ДПА України

2.2.1. ДПА України очолює Голова, якого призначає на посаду та звільняє з посади Кабінет Міністрів України за поданням Прем’єр-міністра України та пропозицією Міністра фінансів України.

2.2.2. Повноваження Голови ДПА України визначаються Законом України від 4 грудня 1990 року №509 “Про державну податкову службу в Україні” та Положенням про Державну податкову адміністрацію України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26 травня 2007 року №778 із змінами.

2.2.3. Перші заступники (заступники) Голови ДПА України призначаються на посаду та звільняються з посади Кабінетом Міністрів України за поданням Міністра фінансів України. Відповідні пропозиції Міністру фінансів України надає Голова ДПА України.

Кількість перших заступників (заступників) Голови ДПА України визначається Кабінетом Міністрів України.

Голова ДПА України розподіляє обов`язки між першими заступниками (заступниками) Голови ДПА України, визначає ступінь їх відповідальності.

Розподіл обов’язків між Головою ДПА України, першими заступниками (заступниками) Голови ДПА України затверджується відповідним наказом, в якому визначаються структурні підрозділи, Інформаційно-довідковий департамент державної податкової служби, Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, Департамент розвитку та модернізації державної податкової служби, державні підприємства, що перебувають у сфері управління ДПА України, підвідомчі бюджетні установи та організації, а також регіональні ДПА, діяльність яких спрямовується, координується та контролюється керівництвом ДПА України.

2.2.4. Голова ДПА України призначає на посаду та звільняє з посади:

за погодженням з Міністром фінансів України голів державних податкових адміністрацій в АР Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, ректорів навчальних закладів, що належать до сфери управління ДПА України;

заступників голів ДПА в АР Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, заступників голів ДПА – начальників спеціалізованих ДПІ, перших заступників начальників спеціалізованих ДПІ – начальників ГВПМ (ВПМ) податкової міліції, начальників ДПІ, їх перших заступників – начальників управлінь податкової міліції за поданням голів ДПА в АР Крим, областях, мм. Києві та Севастополі;

працівників ДПА України;

керівників самостійних структурних підрозділів з правами юридичної особи у складі ДПА України, їх перших заступників (заступників).

2.2.5. Кількість заступників керівників структурних підрозділів органів державної податкової служби, а також структура зазначених підрозділів, встановлюються Головою ДПА України.

Структура ДПА України затверджується Міністром фінансів України за пропозицією Голови ДПА України.

Пропозиції щодо визначення структури та її зміни готуються організаційно-розпорядчим підрозділом за дорученням Голови ДПА України.

2.2.6. Гранична чисельність працівників ДПА України затверджується Кабінетом Міністрів України.

Штатний розпис і кошторис ДПА України затверджуються її Головою за погодженням з Міністерством фінансів України.

2.2.7. Відповідно до затвердженої структури та з метою розмежування функціональних повноважень Голова ДПА України наказом розподіляє (закріплює) функції і процедури між структурними підрозділами, Інформаційно-довідковим департаментом державної податкової служби, Департаментом контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, Департаментом розвитку та модернізації державної податкової служби.

2.2.8. Голова ДПА України наказом затверджує:

Положення про державну податкову адміністрацію в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (яке в установленому порядку реєструється в Міністерстві юстиції України), а також структуру, граничну чисельність, штатний розпис та кошторис цих адміністрацій;

положення про державні податкові інспекції, інші спеціалізовані державні податкові інспекції;

регламенти самостійних структурних підрозділів з правами юридичної особи у складі Державної податкової адміністрації України;

Типовий регламент державних податкових адміністрацій в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі;

Типовий регламент державних податкових інспекцій у районах, містах без внутріміських інспекцій, районах у містах, міжрайонних та об’єднаних державних податкових інспекцій, спеціалізованих державних податкових інспекцій.

2.2.9. Положення про структурний підрозділ, Інформаційно-довідковий департамент державної податкової служби, Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, Департамент розвитку та модернізації державної податкової служби є основним документом, що регламентує усі сторони діяльності цього підрозділу щодо виконання поставлених завдань.

Положення повинно включати такі розділи:

1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

2. ОСНОВНІ ЗАВДАННЯ І ФУНКЦІЇ

3. КЕРІВНИЦТВО

4. ПРАВА КЕРІВНИКА СТРУКТУРНОГО ПІДРОЗДІЛУ

5. ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ КЕРІВНИКА СТРУКТУРНОГО

ПІДРОЗДІЛУ

6. ВЗАЄМОВІДНОСИНИ

2.2.10. Положення про структурний підрозділ, Інформаційно-довідковий департамент державної податкової служби, Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, Департамент розвитку та модернізації державної податкової служби розробляється на підставі закріплених за відповідним підрозділом функцій та затверджується Головою ДПА України шляхом видання відповідного наказу.

2.2.11. Функції (процедури) структурного підрозділу, Інформаційно-довідкового департаменту державної податкової служби, Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, Департаменту розвитку та модернізації державної податкової служби за змістом та послідовністю відповідають функціям (процедурам), закріпленим за цим підрозділом відповідним наказом ДПА України.

2.2.12. Положення про структурний підрозділ, що входить до складу департаменту, головного управління, управління (далі – несамостійний структурний підрозділ), містить конкретний і достатній для виконання завдань, покладених на структурний підрозділ, перелік функцій із тих, які закріплені за структурним підрозділом.

Положення про несамостійний структурний підрозділ розробляється його керівником, погоджується з керівником структурного підрозділу, до складу якого він входить, та затверджується першим заступником (заступником) Голови ДПА України відповідно до розподілу обов‘язків.

Положення про несамостійний структурний підрозділ, що входить до складу структурного підрозділу, керівництво роботою якого здійснюється безпосередньо Головою ДПА України, затверджується Головою ДПА України або за рішенням Голови ДПА України – його першим заступником (заступником).

Положення про несамостійний структурний підрозділ, який входить до складу Інформаційно-довідкового департаменту державної податкової служби, Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, Департаменту розвитку та модернізації державної податкової служби, розробляється його керівником та затверджується директором відповідного департаменту за попереднім погодженням із першим заступником (заступником) Голови ДПА України відповідно до розподілу обов‘язків.

У разі, якщо структурному підрозділу ДПА України функціонально підпорядкований відповідний структурний підрозділ регіональної ДПА, то керівник структурного підрозділу ДПА України погоджує положення про функціонально підпорядкований йому структурний підрозділ регіональної ДПА.

2.2.13. Зміни та доповнення до положення про структурний підрозділ, Інформаційно-довідковий департамент державної податкової служби, Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, Департамент розвитку та модернізації державної податкової служби вносяться шляхом видання відповідного наказу ДПА України, проект якого готується структурним підрозділом – розробником такого документа.

У разі перепризначення керівника структурного підрозділу, Інформаційно-довідкового департаменту державної податкової служби, Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, Департаменту розвитку та модернізації державної податкової служби та несамостійного структурного підрозділу, новопризначений керівник ознайомлюється з чинним положенням про структурний підрозділ під підпис.

2.2.14. Посадові інструкції заступникам керівників структурних підрозділів, несамостійних структурних підрозділів, а також іншим працівникам цих підрозділів розробляються безпосереднім керівником, погоджуються з керівником структурного підрозділу та затверджуються першим заступником (заступником) Голови ДПА України відповідно до розподілу обов’язків.

Посадові інструкції працівникам структурного підрозділу, керівництво роботою якого здійснюється безпосередньо Головою ДПА України, затверджуються Головою ДПА України або за рішенням Голови ДПА України – його першим заступником (заступником).

Працівник ознайомлюється з посадовою інструкцією під підпис після затвердження.

2.2.15. Посадові інструкції заступникам директора Інформаційно-довідкового департаменту державної податкової служби, Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, Департаменту розвитку та модернізації державної податкової служби розробляються їх керівником і затверджуються першим заступником (заступником) Голови ДПА України відповідно до розподілу обов‘язків. Іншим працівникам зазначених департаментів посадові інструкції розробляються їх безпосереднім керівником і затверджуються керівництвом відповідного департаменту згідно з розподілом обов‘язків.

2.3. Консультативні, дорадчі та інші допоміжні органи

2.3.1. Для погодженого вирішення питань, що належать до компетенції ДПА України, обговорення найважливіших напрямів її діяльності створюється Колегія ДПА України.

Порядок діяльності Колегії ДПА України (далі – Колегія) визначається Загальним положенням про колегію центрального органу виконавчої влади і місцевої державної адміністрації, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 2 жовтня 2003 року №1569, Указом Президента України від 31 грудня 2005 року №1902 „Про колегію міністерства та іншого центрального органу виконавчої влади”, а також Положенням про Колегію ДПА України, затвердженого відповідним наказом ДПА України.

2.3.2. До складу Колегії входять Голова ДПА України (голова Колегії), перші заступники (заступники) Голови ДПА України, посадові особи органів державної податкової служби, заступник Міністра фінансів та керівник структурного підрозділу Міністерства фінансів України, відповідальний за координацію діяльності ДПА України, посадові особи Міністерства фінансів України.

У разі потреби до складу Колегії можуть бути включені в установленому порядку інші особи.

Членів Колегії затверджує та увільняє Голова ДПА України.

2.3.3. Рішення Колегії провадяться протоколами та наказами ДПА України.

2.3.4. ДПА України для здійснення координації щодо реалізації заходів, пов’язаних із проведенням консультацій з громадськістю з питань формування та реалізації державної політики у сфері оподаткування та врахування громадської думки, створено Громадську колегію при Державній податковій адміністрації України – постійно діючий консультативно-дорадчий орган.

Одними з основних завдань Громадської колегії є сприяння реформуванню державної податкової служби України, запровадження прозорих механізмів розв’язання конфліктів і спорів, сприяння підвищенню якості обслуговування податковою службою суб’єктів оподаткування, а також координація діяльності, пов’язаної із забезпеченням проведення консультацій з громадськістю з питань формування та реалізації державної податкової політики.

2.3.5. ДПА України для забезпечення ефективної реалізації своїх повноважень, координації дій органів державної податкової служби під час виконання завдань Президента України, Кабінету Міністрів України, Міністерства фінансів України, а також для вирішення нагальних та оперативних питань може створювати постійні і тимчасові робочі органи (комітети, комісії, робочі групи тощо).

2.3.6. До складу постійних і тимчасових робочих органів залежно від покладених на них завдань включаються представники ДПА України та місцевих органів державної податкової служби, а також представники суб’єктів господарювання, громадських організацій, науковці та інші фахівці за їх згодою.

2.3.7. Сфера діяльності та повноважень постійних і тимчасових робочих органів визначається наказами та розпорядженнями ДПА України щодо їх створення або положеннями про них.

2.4. Управління персоналом

та проходження державної служби

2.4.1. Організацію роботи з кадрами у ДПА України здійснює підрозділ персоналу.

2.4.2. Організація кадрової роботи у ДПА України здійснюється згідно з квартальним планом, що складається на підставі річного плану, в якому визначаються заходи з добору, підготовки та підвищення кваліфікації працівників.

2.4.3. Право на державну службу в ДПА України мають громадяни України незалежно від походження, соціального і майнового стану, расової і національної приналежності, статі, політичних поглядів, релігійних переконань, які одержали відповідну освіту і професійну підготовку та пройшли у встановленому порядку конкурсний відбір або іншу процедуру, передбачену чинним законодавством.

2.4.4. Прийняття осіб на роботу до ДПА України та їх звільнення здійснюється відповідно до Кодексу законів про працю України, Законів України „Про державну податкову службу в Україні” та „Про державну службу”.

2.4.5. Прийняття на державну службу до ДПА України здійснюється згідно зі статтею 15 Закону України „Про державну службу” на конкурсній основі, крім випадків, коли інше встановлено чинним законодавством України.

Прийом на службу та проходження служби рядовим і начальницьким складом податкової міліції здійснюється на підставі положень цього розділу, враховуючи специфіку вимог із Законів України від 4 грудня 1990 року №509-XII „Про державну податкову службу”, від 20 грудня 1990 року №565-XII „Про міліцію”, від 9 квітня 1992 року №2262-XII „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, постанови Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 1998 №1716 „Про проходження служби особами начальницького складу податкової міліції та обчислення їм вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги”, постанови Кабінету Міністрів Української РСР від 29 липня 1991 року №114 „Про затвердження Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ”, постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 „Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей”, інших нормативно-правових актів органів державної влади, а також власних нормативно-правових актів щодо правового статусу, порядку проходження служби, соціального статусу та соціальних гарантій начальницького складу податкової міліції державної податкової служби України.

2.4.6. Проведення конкурсу на заміщення вакантних посад у ДПА України регулюється постановою Кабінету Міністрів України від 15 лютого 2002 року №169 „Про затвердження Порядку проведення конкурсу на заміщення вакантних посад державних службовців”.

2.4.7. З метою набуття практичного досвіду, перевірки професійного рівня і ділових якостей осіб, які претендують на посади державних службовців, може проводитись в установленому порядку стажування у відповідних структурних підрозділах терміном до двох місяців із збереженням заробітної плати за основним місцем роботи.

2.4.8. Особи, які вперше зараховуються на державну службу, приймають Присягу та підписують її текст, визначений Законом України “Про державну службу”, про що робиться запис у трудовій книжці.

2.4.9. Присвоєння спеціальних звань працівникам ДПА України проводиться згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2004 року №1234 „Про спеціальні звання посадових осіб органів державної податкової служби”.

2.4.10. Ранги державних службовців працівникам ДПА України присвоюються згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 19 червня 1996 року №658 „Про затвердження Положення про ранги державних службовців”.

2.4.11. Спеціальні звання або ранги державних службовців присвоюються в індивідуальному порядку відповідно до займаної посади, рівня професійної кваліфікації та результатів роботи.

2.4.12. Черговий ранг або спеціальне звання не може бути присвоєно працівнику, до якого протягом року застосовувалися дисциплінарні стягнення, а також у період проведення службового розслідування.

2.4.13. Особам, які призначені на посади державних службовців з випробувальним терміном, спеціальне звання або ранг державного службовця присвоюється за умови його успішного проходження.

2.4.14. Відповідно до статті 50 КЗпП України тривалість робочого тижня працівників ДПА України становить 40 годин.

2.4.15. Виходячи з цього та враховуючи п’ятиденний робочий тиждень, встановлюється такий режим роботи для працівників ДПА України:

початок робочого дня о 9 год. 00 хв., перерва на обід - з 13 год. 00 хв. до 13 год. 45 хв., закінчення робочого дня о 18 год. 00 хв., у п’ятницю - о 16 год. 45 хв.

Напередодні святкових і неробочих днів (стаття 73 КЗпП України) тривалість роботи працівників ДПА України скорочується на одну годину.

2.4.16. У структурних підрозділах ДПА України ведеться облік робочого часу шляхом складання табелю відповідальною за це особою. Підписаний керівником структурного підрозділу табель обліку робочого часу 25 числа кожного місяця надається до підрозділу фінансового забезпечення.

2.4.17. Перебування працівників структурних підрозділів із службових питань у робочий час за межами приміщення ДПА України погоджується з керівниками відповідних структурних підрозділів.

Керівники структурних підрозділів повідомляють про свою відсутність за службовою необхідністю у робочий час Голові ДПА України або відповідним першим заступникам (заступникам) Голови ДПА України за підпорядкованістю.

2.4.18. Для виконання невідкладних (непередбачених) робіт, від негайного виконання яких залежить у подальшому робота ДПА України в цілому або її окремих структурних підрозділів, можливе залучення окремих працівників до служби у вихідні, святкові та неробочі дні, робота за які компенсується відповідно до трудового законодавства.

2.4.19. З метою підтримання належної оперативності при виконанні завдань і доручень керівництва ДПА України та органів державної влади у робочі дні з 18 до 20 години (у п’ятницю - з 16 год. 45 хв. до 19 год.), вихідні і святкові дні з 9 до 13 години здійснюється чергування працівниками підрозділу господарського забезпечення згідно із затвердженим першим заступником (заступником) Голови ДПА України графіком.

2.4.20. З метою підтримання належної оперативності при виконанні завдань і доручень керівництва ДПА України та органів державної влади згідно з графіком, затвердженим першим заступником (заступником) Голови ДПА України, який здійснює керівництво відповідним структурним підрозділом, у разі необхідності проводиться чергування:

у робочі дні - з 18 год. 00 хв. до 20 год. 00 хв.;

у п’ятницю - з 16 год. 45 хв. до 19 год. 00 хв.;

у вихідні і святкові дні - з 9 год. 00 хв. до 13 год. 00 хв.

2.4.21. Для оперативного вирішення завдань, пов’язаних з діяльністю ДПА України, у святкові та вихідні дні за наказом Голови ДПА України з 9 год. 00 хв. до 18 год. 00 хв. здійснюється чергування його заступниками. До чергування можуть залучатися керівники структурних підрозділів.

2.4.22. Чергування у святкові та вихідні дні компенсується наданням іншого часу відпочинку відповідно до чинного трудового законодавства.

2.4.23. Кадровий резерв формується відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2001 року № 199 “Про затвердження Положення про формування кадрового резерву для державної служби”.

2.4.24. До кадрового резерву на посади керівних працівників ДПА України зараховуються професійно підготовлені працівники, які успішно справляються з виконанням службових обов’язків, виявляють ініціативу, володіють навичками роботи на комп’ютері, мають організаторські здібності, необхідні для виконання посадових обов’язків.

2.4.25. Підрозділ по роботі з персоналом щорічно в установлені терміни готує проект наказу ДПА України (розпорядження) „Про список осіб, зарахованих до кадрового резерву” згідно з номенклатурою посад ДПА України та подає його на затвердження Голові ДПА України.

2.4.26. Державні службовці, які зараховані до кадрового резерву, досягли найкращих результатів у роботі, виявляють ініціативу, постійно підвищують свій професійний рівень мають переважне право на просування по службі.

2.4.27. Планування і проведення роботи з кадровим резервом забезпечує підрозділ по роботі з персоналом.

2.4.28. З метою підвищення ефективності діяльності державних службовців та посилення відповідальності за доручену справу відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2000 року №1922 “Про затвердження Положення про проведення атестації державних службовців” один раз на три роки проводиться атестація державних службовців.

2.4.29. Під час атестації оцінюються результати роботи, ділові та професійні якості, виявлені працівниками при виконанні службових обов’язків, визначених у посадових інструкціях.

2.4.30. У період між атестаціями проводиться щорічна оцінка виконання державними службовцями покладених на них завдань та обов’язків відповідно до Загального порядку проведення щорічної оцінки виконання державними службовцями покладених на них обов'язків і завдань, затвердженого наказом Головного управління державної служби України від 31.10.03 №122.

2.4.31. Результати атестації та щорічної оцінки беруться до уваги керівництвом та підрозділом по роботі з персоналом ДПА України під час проведення планомірної ротації кадрів на окремих посадах.

2.4.32. ДПА України розглядає і вносить пропозиції щодо нагородження державними нагородами, здійснює інші заходи щодо заохочення працівників ДПА України, Інформаційно-довідкового департаменту державної податкової служби, Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, Департаменту розвитку та модернізації державної податкової служби та регіональних органів, підприємств, установ та організацій, що належать до сфери її управління.

2.4.33. Порядок підготовки та підвищення кваліфікації персоналу регламентується Законом України „Про вищу освіту”, Указом Президента України від 30 травня 1995 року № 398/95 „Про систему підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації державних службовців”, постановою Кабінету Міністрів України від 8 лютого 1997 року №167 „Про затвердження Положення про систему підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації державних службовців і Положення про єдиний порядок підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації керівників державних підприємств, установ і організацій” та іншими нормативно-правовими актами.

2.4.34. Організацію та координацію процесу підготовки та підвищення кваліфікації персоналу здійснює підрозділ по роботі з персоналом.

2.4.35. Підрозділ по роботі з персоналом проводить наступну роботу з підготовки фахівців для державної податкової служби:

визначає потребу у фахівцях;

планує та контролює державне замовлення на підготовку фахівців у вищих навчальних закладах;

доводить державне замовлення до державних податкових адміністрацій в АР Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, організовує роботу щодо ліцензування та акредитації підпорядкованих вищих навчальних закладів; організовує проведення виробничої практики студентів та проводить комплекс робіт з розподілу молодих спеціалістів в органах державної податкової служби.

2.4.36. З метою підвищення кваліфікації кадрів для органів державної податкової служби підрозділ по роботі з персоналом забезпечує організацію процесу навчання на двотижневих курсах підвищення кваліфікації в підпорядкованих ДПА України закладах післядипломної освіти, Академії державного управління при Президентові України та її регіональних інститутах.

2.4.37. З метою підготовки фахівців для органів державної податкової служби за напрямом „Державне управління” підрозділ по роботі з персоналом забезпечує організацію підготовки працівників у магістратурі Академії державного управління при Президентові України та її регіональних інститутах.

2.4.38. З метою підготовки науково-педагогічних кадрів підрозділ по роботі з персоналом забезпечує організацію підготовки працівників органів державної податкової служби в аспірантурі та докторантурі підпорядкованих ДПА України вищих навчальних закладах.

2.4.39. Підрозділ по роботі з персоналом здійснює супроводження науково-дослідних установ, підпорядкованих ДПА України.

2.4.40. Порядок надання працівникам відпусток регламентується Кодексом законів про працю України, Законами України „Про відпустки” та „Про державну службу”.

2.4.41. Відповідно до Закону України „Про відпустки” керівники структурних підрозділів ДПА України подають підрозділу по роботі з персоналом до 25 грудня кожного року пропозиції, погоджені з першими заступниками (заступниками) Голови ДПА України, щодо складання графіка чергових відпусток працівників підпорядкованих підрозділів.

2.4.42. Графік відпусток працівників ДПА України на календарний рік складається до 20 січня кожного року і доводиться до відома усіх працівників ДПА України.

2.4.43. У разі виробничої необхідності, згідно з наказом ДПА України, працівники можуть бути відкликані із щорічної або додаткової відпустки у порядку, передбаченому ст. 20 Закону України „Про державну службу.

2.4.44. Частина невикористаної відпустки, що залишилась, надається працівнику у будь-який інший час поточного року або приєднується до щорічної відпустки в наступному році на підставі відповідного наказу.

2.4.45. Відпустка (додаткова відпустка) працівникам ДПА України надається на підставі заяви (рапорту), яка за 14 днів до початку відпустки подається на ім’я Голови ДПА України і повинна бути погоджена з керівником структурного підрозділу, а для керівників структурних підрозділів заява про надання відпустки повинна бути погоджена у першого заступника (заступника) Голови ДПА України, який здійснює керівництво відповідним структурним підрозділом.

2.4.46. Контроль за дотриманням графіка відпусток та оформленням документів, пов’язаних з відпустками, здійснює підрозділ по роботі з персоналом.

2.5. Організація відомчого контролю

2.5.1. ДПА України відповідно до Законів України „Про державну податкову службу в Україні” та „Про державну службу” здійснює відомчий контроль за організацією роботи структурних підрозділів ДПА України, органів державної податкової служби, а також підприємств, установ, організацій, засновниками яких є органи державної податкової служби (далі – підвідомчі підприємства), з питань дотримання ними вимог чинного законодавства.

2.5.2. ДПА України проводить ревізії фінансово-господарської та контрольно-економічної діяльності державних податкових адміністрацій та підвідомчих установ.

2.5.3. Виконання функцій, передбачених підпунктами 2.5.1, 2.5.2 Регламенту, покладається на підрозділ відомчого контролю ДПА України.

2.5.4. Підрозділ відомчого контролю ДПА України здійснює безпосереднє керівництво підрозділами відомчого контролю державних податкових адміністрацій в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, а також організовує їх роботу і здійснює систематичний контроль за виконанням рішень і доручень ДПА України.

2.5.5. Однією з основних форм контрольно-координаційної діяльності ДПА України є комплексна перевірка стану організації роботи державних податкових адміністрацій, у ході якої перевіряються і державні податкові інспекції відповідного регіону.

Комплексна перевірка повинна бути спрямована на поліпшення та удосконалення роботи державних податкових адміністрацій, усунення виявлених недоліків і порушень, надання органам державної податкової служби методичної, консультативної і практичної допомоги та поширення передових, позитивних методів роботи.

2.5.6. Організація проведення комплексних перевірок покладається на підрозділ відомчого контролю, який здійснює планування і координацію цієї роботи, а його фахівці очолюють бригади з проведення комплексних перевірок, оформляють зведені акти, готують проекти наказів та вживають інших заходів щодо реалізації матеріалів перевірок, здійснюють контроль за їх виконанням.

Проведення комплексної перевірки не повинно порушувати нормального ритму роботи органу державної податкової служби.

2.5.7. Комплексні перевірки проводяться бригадами, до складу яких входять найбільш досвідчені фахівці ДПА України, відповідно до затверджених програм перевірок за всіма напрямами діяльності податкової служби. Зазначені перевірки очолюють керівники бригад з числа фахівців підрозділу відомчого контролю ДПА України, яким за необхідності надається право залучати до участі у перевірках працівників регіональних та місцевих органів державної податкової служби.

2.5.8. Комплексні перевірки податкових органів здійснюються не рідше одного разу на чотири роки або за необхідності на підставі аналітичного відбору, виходячи із пріоритетів їх діяльності, виконання основних показників та наявності інформації, яка свідчить про порушення або недоліки у роботі, але не частіше одного разу на рік.

2.5.9. Одночасно з проведенням комплексних перевірок стану організації роботи державних податкових адміністрацій проводяться ревізії (перевірки) фінансово-бюджетної, кошторисної дисципліни, збереження і цільового використання бюджетних коштів та державного майна, ефективності використання матеріальних і фінансових ресурсів державних податкових адміністрацій та фінансово-господарської діяльності підвідомчих підприємств з урахуванням періодичності контролю їх фінансово-господарської діяльності іншими органами державного фінансового контролю.

2.5.10. Комплексна перевірка призначається наказом ДПА України, який визначає строки і період перевірки, затверджує склад бригади і програму проведення комплексної перевірки.

У разі проведення комплексної перевірки державних податкових адміністрацій, у складі яких здійснюють свою діяльність спеціалізовані державні податкові інспекції по роботі з великими платниками податків, до перевірки залучаються спеціалісти підрозділу по організації роботи з великими платниками податків.

2.5.11. Строк проведення комплексної перевірки визначається виходячи з обсягів роботи конкретної державної податкової адміністрації, місцевих особливостей і завдань кожної перевірки, але не може перевищувати 30 календарних днів.

2.5.12. За результатами комплексної перевірки державної податкової адміністрації складається акт у двох примірниках, з яких перший залишається в ДПА України, другий - вручається державній податковій адміністрації, що перевірялась, про що робиться відповідний запис в акті. Акт реєструється у державній податковій адміністрації, що перевірялась.

До акта комплексної перевірки додаються акт ревізії фінансово-господарської діяльності (кошторису витрат) та акти перевірки роботи структурних підрозділів.

2.5.13. Результати комплексних перевірок розглядаються комісією з розгляду матеріалів комплексної перевірки. Проект наказу за результатами комплексної перевірки надається на розгляд комісії протягом двадцяти календарних днів після завершення комплексної перевірки. Після погодження комісією проекту наказ подається на підпис Голові ДПА України.

2.5.14. Голови державних податкових адміністрацій за матеріалами комплексної перевірки у десятиденний термін після її завершення видають відповідний наказ та розробляють заходи щодо усунення виявлених недоліків і порушень в організації роботи та надсилають їх до ДПА України.

2.5.15. Контроль за виконанням прийнятих рішень та затверджених заходів за результатами комплексної перевірки покладається на підрозділ відомчого контролю ДПА України.

2.5.16. Інші перевірки (участь у перевірках) з питань організації роботи органів ДПС за конкретними напрямами здійснюються підрозділом відомчого контролю лише за дорученням Голови ДПА України або його першого заступника (заступника), який відповідно до розподілу обов’язків здійснює координацію роботи цього підрозділу.

За результатами таких перевірок на ім’я Голови ДПА України або його першого заступника (заступника), яким надано доручення щодо проведення перевірки, складається доповідна записка з відповідними висновками та пропозиціями.

Матеріали перевірок (їх копії) надаються для ознайомлення лише за згодою Голови ДПА України, першого заступника (заступника) Голови ДПА України, який відповідно до розподілу обов’язків здійснює координацію роботи підрозділу, або керівника підрозділу відомчого контролю.

2.6. Оформлення службових відряджень

2.6.1. Службові відрядження працівників ДПА України в межах України здійснюються на виконання доручень Адміністрації Президента України, Кабінету Міністрів України, Голови ДПА України, а також згідно з Планом основних питань економічної і контрольної роботи ДПА України, планами роботи структурних підрозділів ДПА України тощо.

2.6.2. Службові відрядження працівників ДПА України за кордон здійснюються на виконання доручень Адміністрації Президента України, Кабінету Міністрів України, Голови ДПА України, а також згідно з запрошеннями міжнародних організацій та компетентних органів інших країн тощо.

2.6.3. Організація та оформлення службових відряджень у межах України та за кордон здійснюються відповідно до вимог Указу Президента України від 18 вересня 1996 року №841/96 „Про заходи щодо вдосконалення координації діяльності органів виконавчої влади у сфері зовнішніх зносин”, постанов Кабінету Міністрів України від 11 грудня 1992 року №698 „Про вдосконалення порядку здійснення службових відряджень за кордон”, від 10 листопада 1995 року №901 „Про затвердження Положення про порядок формування навчальних груп для підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації кадрів за рахунок міжнародної технічної допомоги”, Інструкції про службові відрядження в межах України та за кордон, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 13.03.98 №59 із змінами і доповненнями, інших нормативно-правових документів, а також відповідних наказів ДПА України.

2.7. Адміністративно-господарське забезпечення діяльності ДПА України

2.7.1. Адміністративно-господарське забезпечення діяльності ДПА України здійснює структурний підрозділ господарського забезпечення ДПА України.

2.7.2. Адміністративно-господарське забезпечення включає технічний контроль та організаційне забезпечення капітального будівництва і капітального ремонту об’єктів ДПА України, а також підготовку приміщень для проведення апаратних нарад керівного складу ДПА України, засідань Колегій ДПА України, засідань з головами регіональних ДПА тощо, розміщення в готелях. Організація транспортного та соціально-побутового забезпечення також здійснюється підрозділом господарського забезпечення.

2.7.3. Порядок перебування та організація пропускного режиму на територію та об’єкти ДПА України, у тому числі вхід до приміщень, розташованих на 6 поверсі адмінбудинку (Львівська площа, буд. 8), допуск на них працівників аварійних служб при надзвичайних обставинах визначаються Інструкцією щодо забезпечення режимних заходів на території та об’єктах ДПА України та Інструкцією з організації та здійснення внутрішньооб’єктового режиму приміщень, розташованих на 6 поверсі майнового комплексу ДПА за адресою: Львівська площа, 8, затвердженими наказом ДПА України від 13.01.10 №12/ДСК зі змінами.

2.7.4. Для оперативного вирішення питань за межами адмінбудинків ДПА України встановлюється чергування службових автомобілів.

3. Нормотворча діяльність ДПА України

3.1. Нормотворча діяльність Державної податкової адміністрації України провадиться на основі та на виконання Конституції та законів України, актів Президента України і постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Кабінету Міністрів України, Програми діяльності Кабінету Міністрів України, інших актів законодавства, плану діяльності Державної податкової адміністрації України з підготовки проектів регуляторних актів у сфері господарської діяльності на поточний рік.

3.2. При проведенні роботи щодо підготовки й узгодження проектів законодавчих та інших нормативно-правових актів з питань оподаткування та внесення їх на розгляд Кабінету Міністрів України необхідно керуватись:

Конституцією України;

Указом Президента України від 20 квітня 2005 року №676 „Питання Міністерства фінансів України”;

Бюджетним кодексом України;

Законом України про Державний бюджет України на відповідний рік;

Законом України від 4 грудня 1990 року № 509-ХII „Про державну податкову службу в Україні”;

Законом України від 25 червня 1991 року № 1251-ХІІ Про систему оподаткування”;

Законом України від 11 вересня 2003 року № 1160-ІV Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності”;

Законом України від 29 червня 2004 року № 1906-ІY „Про міжнародні договори України”;

Положенням про порядок роботи з законопроектами та іншими документами, що вносяться Президентом України на розгляд Верховної Ради України, затвердженим Указом Президента України від 30 березня 1995 року № 270;

Положенням про порядок підготовки та внесення проектів актів Президента України, затвердженим Указом Президента України від 15 листопада 2006 року № 970;

Указом Президента України від 3 жовтня 1992 року № 493/92 Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади”;

Указом Президента України від 9 лютого 1999 року № 145 Про заходи щодо вдосконалення нормотворчої діяльності органів виконавчої влади”;

Указом Президента України від 26 листопада 2003 року № 1348 Про поліпшення організації законопроектної діяльності”;

Регламентом Верховної Ради України, затвердженим 19 вересня 2008 року №547- VІ;

Регламентом Кабінету Міністрів України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 18 липня 2007 року № 950 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 8 липня 2009 року №712);

Методикою проведення аналізу впливу регуляторного акта та Методикою відстеження результативності регуляторного акта, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2004 року №308;

Правилами підготовки проектів актів Кабінету Міністрів України, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 6 вересня 2005 року №870;

Положенням про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств, інших органів виконавчої влади, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 1992 року №731;

Порядком проведення антикорупційної експертизи проектів нормативно-правових актів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16 вересня 2009 року №1057;

Методологією проведення антикорупційної експертизи проектів нормативно-правових актів, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 8 грудня 2009 року № 1346;

Положенням про порядок укладення, виконання та денонсації міжнародних договорів України міжвідомчого характеру, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 червня 1994 року № 422;

Методичними рекомендаціями Центру правової реформи і законопроектних робіт щодо розроблення проектів законів та дотримання вимог нормопроектної техніки, схваленими постановою колегії Міністерства юстиції України від 21 листопада 2000 року № 41;

Методичними рекомендаціями Головного юридичного управління Верховної Ради України Правила оформлення проектів законів та основні вимоги законодавчої техніки”;

Порядком подання нормативно-правових актів на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України та проведення їх державної реєстрації, затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 12.04.05 №34/5;

Порядком підготовки, розгляду, подання до Кабінету Міністрів України проектів законодавчих, інших нормативно-правових актів та їх супроводження при розгляді у Кабінеті Міністрів України та Верховній Раді України, затвердженим наказом ДПА України від 27.06.08 №425;

Інструкцією про підготовку, видання нормативно-правових актів органами державної податкової служби України та подання на державну реєстрацію до органів юстиції, затвердженою наказом ДПА України від 28.09.04 №559;

Методичними рекомендаціями з адаптації нормативно-правових актів з питань оподаткування до європейського законодавства та вимог угод ГАТТ-СОТ, затвердженими наказом ДПА України від 25.12.09 №727;

Положенням про порядок супроводження фахівцями ДПА України законопроектів з питань оподаткування у комітетах Верховної Ради України, затвердженим наказом ДПА України від 20.04.05 №148;

Методичними рекомендаціями щодо підготовки проектів регуляторних актів та виконання процедур державної регуляторної політики у Державній податковій адміністрації України, затвердженими наказом ДПА України від 26.03.07 №180;

Порядком скасування рішення про державну реєстрацію нормативно-правових актів, занесених до державного реєстру, затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 31.07.2000 № 32/5.

3.3. Розроблення проекту нормативно-правового акта у ДПА України покладається на структурні підрозділи відповідно до їх компетенції.

3.4. Для розроблення проекту нормативно-правового акта може утворюватися за наказом Голови ДПА України робоча група.

3.5. Для врахування пропозицій та зауважень всіх заінтересованих суспільних груп при розробці проектів нормативно-правових актів можуть проводитись громадські консультації.

3.6. Проекти нормативно-правових актів, предметом яких є урегулювання питань оплати праці, грошового утримання, пенсійного забезпечення, соціальних та трудових відносин, підлягають погодженню з Міністерством праці та соціальної політики України.

3.7. У разі коли проект нормативно-правового акта стосується розвитку конкретної адміністративно-територіальної одиниці або інтересів окремої територіальної громади, такий проект надсилається відповідному органу місцевого самоврядування для розгляду і внесення пропозицій, а також погоджується із ним в установленому порядку.

3.8. Проекти нормативно-правових актів з питань, що стосуються соціально-трудової сфери в обов‘язковому порядку надсилаються уповноваженому представнику від всеукраїнських профспілок, їх об’єднань та уповноваженому представнику від всеукраїнських об‘єднань організацій роботодавців.

3.9. Проекти нормативно-правових актів підлягають обов’язковій експертизі Міністерством юстиції України та обов’язковому погодженню з Міністерством фінансів України та Міністерством економіки України (за винятком нормативно-правових актів з кадрових питань); з питань використання бюджетних коштів, державного майна – з Головним контрольно-ревізійним управлінням України, а також погодженню з усіма заінтересованими міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади, установами, організаціями.

3.10. Проекти регуляторних актів підлягають погодженню із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань державної регуляторної політики.

3.11. Затверджені плани діяльності з підготовки проектів регуляторних актів, а також зміни до них оприлюднюються не пізніш як у десятиденний строк після затвердження.

3.12. У процесі підготовки проекту нормативно-правового акта структурний підрозділ ДПА України - головний розробник:

3.12.1. аналізує стан справ у відповідній сфері правового регулювання та причини, що обумовлюють необхідність підготовки проекту;

3.12.2. готує проект із залученням для цього фахівців відповідних структурних підрозділів ДПА України, забезпечуючи належний фаховий рівень відпрацювання, дотримання вимог нормопроектувальної техніки і мовних норм з обов'язковою уніфікацією термінології;

3.12.3. перевіряє відповідність проекту чинному законодавству;

3.12.4. вивчає відповідні норми законодавства Європейського Союзу та Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини 1950 року та розробляє проект з дотриманням норм європейського законодавства;

3.12.5. у разі розроблення проекту регуляторного акта проводить аналіз його регуляторного впливу, готує та надсилає спеціально уповноваженому органу, який здійснює реалізацію державної регуляторної політики, інформацію, визначену Законом України „Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності” та відповідно до Методики проведення аналізу впливу регуляторного акта, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2004 року №308;

3.12.6. подає проект для проведення правової експертизи до Міністерства юстиції України разом з довідкою про відповідність проекту acquis communautaire, підготовленою структурним підрозділом ДПА України, до функцій якого входить підготовка таких довідок;

3.12.7. подає проект для проведення експертизи та підготовки довідки щодо відповідності Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини 1950 року до:

Секретаріату Урядового уповноваженого у справах Європейського суду з прав людини Міністерства юстиції України (стосується нормативно-правового акта ДПА України, що підлягає державній реєстрації);

структурного підрозділу ДПА України, до функцій якого входить проведення такої експертизи та підготовка відповідних довідок (стосується проектів законів України, постанов та розпоряджень Кабінету Міністрів України про схвалення концепції, стратегії, основних напрямів реалізації державної політики, іншого програмного документа концептуального характеру, концепції державної цільової програми).

Підготовлений проект подається для проведення правової експертизи Міністерству юстиції України разом із довідкою про його відповідність положенням Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практиці Європейського суду з прав людини;

3.12.8. у разі підготовки проекту регуляторного акта готує:

аналіз його регуляторного впливу;

повідомлення про його оприлюднення в порядку, визначеному статтею 9 Закону України „Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності”, яке подає до підрозділу масово-роз‘яснювальної роботи та звернень громадян для розміщення на веб-сайті ДПА України в мережі Інтернет;

3.12.9. з метою отримання зауважень і пропозицій у триденний термін з дня оприлюднення повідомлення про оприлюднення проекту регуляторного акта надає цей проект разом з аналізом його регуляторного впливу підрозділу масово-роз‘яснювальної роботи та звернень громадян. Підрозділ масово-роз‘яснювальної роботи та звернень громадян у термін не пізніше п’яти робочих днів від дня оприлюднення повідомлення про оприлюднення забезпечує оприлюднення відповідних матеріалів на веб-сайті ДПА України в мережі Інтернет;

3.12.10. направляє спеціально уповноваженому центральному органу виконавчої влади з питань державної регуляторної політики на погодження проект регуляторного акту разом з аналізом його регуляторного впливу та копією оприлюдненого повідомлення про оприлюднення цього проекту;

3.12.11. вживає дієвих заходів для усунення можливих розбіжностей щодо проекту нормативно-правового акта. З цією метою організовує та проводить детальне обговорення варіантів рішень із спірних позицій та оцінок за участю співвиконавців, які мають зауваження до проекту;

3.12.12. після узгодження із співвиконавцями подає проект нормативно-правового акта юридичному підрозділу для проведення правової експертизи. У разі якщо у юридичного підрозділу є зауваження до проекту, розглядає їх для прийняття узгодженого рішення. Якщо такого рішення не знайдено, проект подається керівництву ДПА України з викладенням розбіжностей та письмовим висновком юридичного підрозділу.

3.13. Структурний підрозділ ДПА України - співвиконавець опрацьовує положення проекту нормативно-правового акта з питань, що належать до його компетенції:

у разі відсутності зауважень погоджує його і повертає головному розробникові за три дні до кінця терміну виконання головним виконавцем, а у разі терміновості розгляду проекту - не пізніше як за два робочі дні. Відсутність пропозицій та зауважень співвиконавців до відповідного проекту у визначений термін вважається рівнозначною його узгодженню;

у разі наявності зауважень та пропозицій повідомляє про них головного розробника з чітким формулюванням відповідних положень за підписом керівника за три робочі дні до кінця терміну виконання головним виконавцем відповідного проекту, а у разі терміновості розгляду проекту – не пізніше як за два робочі дні.

3.14. Якщо в результаті врахування головним розробником зауважень співвиконавців проект нормативно-правового акта або окремі його положення, погоджені іншими структурними підрозділами, зазнали змін, проект підлягає повторному погодженню.

3.15. Керівник структурного підрозділу ДПА України, що є співвиконавцем, зобов'язаний взяти особисту участь у врегулюванні спірних питань, якщо головний розробник визнає за необхідне проведення погоджувальної процедури.

3.16. Проект нормативно-правового акта має бути розглянутий і завізований заінтересованими міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади або структурними підрозділами, що є співвиконавцями, у термін, визначений головним розробником.

3.17. До проекту нормативно-правового акта додаються:

а) пояснювальна записка (форма встановлена у додатку 4 до Регламенту Кабінету Міністрів України), у якій зазначаються підстава та мета розроблення проекту, визначається його місце у відповідній сфері правового регулювання, міститься аналіз причин, наводяться факти і цифрові дані, що обґрунтовують необхідність його прийняття, відображаються фінансово-економічні розрахунки та пропозиції щодо джерел покриття витрат (якщо реалізація акта не потребує фінансування з державного чи місцевого бюджетів, то про це окремо повідомляється в записці), прогнозуються очікувані соціально-економічні результати реалізації акта. Загальний обсяг пояснювальної записки не повинен перевищувати чотирьох сторінок;

б) довідка про погодження (форма встановлена у додатку 5 до Регламенту Кабінету Міністрів України), де зазначаються заінтересовані органи, які:

погодили проект;

висловили зауваження та пропозиції, враховані головним розробником;

висловили зауваження та пропозиції, не враховані головним розробником;

не висловили своєї позиції щодо проекту нормативно-правового акта.

У разі внесення проекту постанови з розбіжностями до нього додається протокол узгодження позицій (форма встановлена у додатку 6 до Регламенту Кабінету Міністрів України), у якому повинна міститися редакція спірного пункту (норми, положення) проекту, варіант редакції, запропонований заінтересованим органом, відхилений або врахований головним розробником частково, мотиви відхилення головним розробником зауважень та пропозицій, а також стисло повідомляється про проведену головним розробником роботу з урегулювання цих розбіжностей та посадових осіб, які брали у ній участь.

в) висновки Міністерства юстиції України щодо відповідності проекту нормативно-правового акта чинному законодавству, а також основним положенням законодавства Європейського Союзу, якщо цей проект за предметом правового регулювання належить до пріоритетних сфер адаптації законодавства України до законодавства Європейського Союзу, разом з довідкою про відповідність проекту нормативно-правового акта основним положенням законодавства Європейського Союзу;

г) порівняльна таблиця згідно із додатком 7 до Регламенту Кабінету Міністрів України (якщо проектом нормативно-правового акта передбачено внесення змін до інших нормативно-правових актів);

д) затверджена Кабінетом Міністрів України концепція проекту нормативно-правового акта (якщо вона розроблялася);

е) проект нормативно-правового акта та матеріали до нього разом із електронними копіями, що готуються у Microsoft Word (формат RTF, шрифт Times New Roman чотирнадцятого розміру). При цьому таблиці та діаграми готуються у Microsoft Excel

3.18. Супровідний лист, пояснювальна записка, довідка про погодження та протокол розбіжностей підписуються керівником органу, що є головним розробником, а у разі відсутності керівника - особою, яка виконує його обов’язки.

3.19. Проекти нормативно-правових актів, які готуються на підставі законів України, актів або доручень Президента України, актів Кабінету Міністрів України, рішень урядових комітетів, доручень Прем'єр-міністра, Першого віце-прем'єр-міністра, віце-прем'єр-міністрів подаються Кабінету Міністрів України у терміни та у порядку, передбаченими цими актами та дорученнями.

3.20. У разі якщо проект нормативно-правового акта, який розроблено з ініціативи та за дорученням керівництва ДПА України з поважних причин неможливо вчасно подати керівництву ДПА України на розгляд, встановлений термін подання може бути подовжено посадовою особою, яка його встановила, на підготовлене головним розробником письмове мотивоване прохання.

3.21. Проекти нормативно-правових актів, розроблених ДПА України, керуючись Указом Президента України від 20 квітня 2005 року №676 „Питання Міністерства фінансів України”, вносяться на розгляд Кабінету Міністрів України Міністром фінансів України.

3.22. Проекти власних нормативно-правових актів, які підлягають державній реєстрації в Міністерстві юстиції України, обов’язково погоджуються з Міністром фінансів України.

3.23. Проекти власних нормативно-правових актів, якими впроваджуються нові (або оновлюються існуючі) форми звітності юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, погоджуються з підрозділами інформаційно-аналітичного забезпечення процесів оподаткування, обліку та звітності.

3.24. У разі коли проект нормативно-правого акта містить інформацію, яка становить державну таємницю або конфіденційну інформацію, що є власністю держави, головний виконавець проставляє в проекті та інших документах, що додаються до нього, відповідний гриф обмеження доступу.

4. Організація роботи з документами

Організація роботи з документами здійснюється відповідно до вимог Типової інструкції з діловодства в органах ДПС, затвердженої наказом ДПА України від 01.07.98 №315 із змінами та доповненнями, розробленої відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 1997 року №1153 „Про затвердження Примірної інструкції з діловодства у міністерствах, інших центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих органах виконавчої влади”.

Організація роботи з документами, які містять конфіденційну інформацію, що є власністю держави, визначається Інструкцією про порядок обліку, зберігання і використання документів, справ, видань та інших матеріальних носіїв інформації, які містять конфіденційну інформацію, що є власністю держави, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 27 листопада 1998 року № 1893 зі змінами та доповненнями, Інструкцією з питань обліку, зберігання і використання документів, справ, видань та інших матеріальних носіїв інформації, які містять конфіденційну інформацію, що є власністю держави в системі державної податкової служби України, затвердженою наказом ДПА України від 26.12.2000 №668 із змінами, та Тимчасовою інструкцією з організації та здійснення режимних заходів при обробці документів, які містять конфіденційну інформацію, що є власністю держави, засобами обчислювальної техніки в структурних підрозділах органів державної податкової служби України, затвердженої наказом ДПА України від 02.12.04 № 688.

В управлінській діяльності ДПА України використовується офіційно-діловий стиль мови. Основним видом ділової мови є документ.

До основних видів роботи з документами належать:

реєстрація вхідної кореспонденції;

реєстрація та відправлення вихідної кореспонденції;

робота з документами у структурних підрозділах;

підготовка документів для доповіді керівництву;

підготовка та узгодження проектів нормативно-правових актів та актів організаційно-розпорядчого характеру;

оформлення копій та додатків до документів;

підготовка та оформлення документів до засідань колегій;

організація виконання рішень Кабінету Міністрів України;

організація та здійснення контролю за виконанням документів;

складення номенклатури та формування справ;

підготовка справ до архівного зберігання та користування архівною документацією;

ведення обліку, зберігання та використання бланків, печаток і штампів центрального органу виконавчої влади.

Реєстрація вхідної, вихідної кореспонденції, а також внутрішніх розпорядчих документів ведеться централізовано за допомогою автоматизованої системи електронного документообігу (АСЕДО), яка функціонує в ДПА України.

Підписані накази і розпорядження ДПА України передаються на реєстрацію разом із розрахунком надсилки.

У розрахунку надсилки до переліку структурних підрозділів, яким доводиться документ, в обов’язковому порядку включаються ті структурні підрозділи, які погоджували проект відповідного розпорядчого документа.

У розрахунок надсилки до наказів про призначення або звільнення посадових осіб, які відносяться до номенклатури ДПА України та мають право допуску до державної таємниці, включається підрозділ захисту інформації.

4.1. Підготовка та узгодження проектів актів

організаційно-розпорядчого характеру

4.1.1. Голова ДПА України в межах своїх повноважень видає накази та розпорядження, організовує контроль за їх виконанням.

Перші заступники (заступники) Голови ДПА України відповідно до затвердженого розподілу обов’язків видають розпорядження та організовують контроль за їх виконанням.

Голова ДПА України та його перші заступники видають окремі доручення, організовують контроль за їх виконанням.

Накази, розпорядження та окремі доручення керівництва ДПА України є обов’язковими для виконання.

4.1.2. Підготовка проектів наказів, розпоряджень та окремих доручень здійснюється відповідно до чинного законодавства та відповідних розпорядчих документів ДПА України.

При підготовці проекту акту організаційно-розпорядчого характеру необхідно дотримуватися вимог Типової інструкції з діловодства в органах державної податкової служби України, затвердженої наказом ДПА України від 01.07.98 №315 із змінами (далі – Типова інструкція), Примірної інструкції з діловодства у міністерствах, інших центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих органах виконавчої влади, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 1997 року №1153 із змінами, Методичними рекомендаціями щодо складання розпорядчих документів ДПА України (наказ ДПА України від 11.04.06 №195) та цього Регламенту.

4.1.3. Акти організаційно-розпорядчого характеру ДПА України реєструються в установленому порядку:

4.1.3.1. накази та розпорядження з питань основної діяльності, а також накази про відрядження – у підрозділі господарського забезпечення;

4.1.3.2. накази по особовому складу, у тому числі по особовому складу податкової міліції, та про надання відпусток – у підрозділі персоналу;

4.1.3.3. накази з питань праці та заробітної плати – у підрозділі фінансового забезпечення.

4.1.3.4. окремі доручення керівництва ДПА України реєструються у структурному підрозділі – розробнику документа.

Загальні вимоги при узгодженні проектів наказів

та розпоряджень ДПА України (далі - розпорядчі документи)

4.1.4. Проекти розпорядчих документів з питань основної діяльності в обов’язковому порядку погоджуються першим заступником (заступником) Голови ДПА України відповідно до затвердженого розподілу обов’язків, керівниками структурних підрозділів ДПА України - розробника проекту розпорядчого документа, організаційно-розпорядчого, юридичного, структурних підрозділів, до компетенції яких відносяться питання, визначені зазначеними документами, а також відділом редагування.

За необхідності внесення змін до проекту розпорядчого документа за пропозицією посадової особи, якою візувався цей розпорядчий документ, розробник в обов’язковому порядку повідомляє про це інших осіб, які його завізували.

Посадові особи, які завізували проект розпорядчого документа, несуть відповідальність за його зміст у межах компетенції.

4.1.5. Проекти розпорядчих документів додатково погоджуються з першими заступниками (заступниками) Голови ДПА України, керівниками структурних підрозділів (крім визначених у п.4.1.4) з таких питань:

щодо організації роботи з виконання завдань з надходження платежів до бюджетів, у т.ч. за напрямками роботи, інформаційного забезпечення підрозділів податкової служби, формування та використання відповідних облікових, звітних, аналітичних показників та інформаційних масивів даних - з підрозділами економічного аналізу та аналітично-інформаційним;

за результатами комплексних перевірок організації роботи регіональних державних податкових адміністрацій – з членами комісії із розгляду матеріалів комплексних перевірок та заступником Голови ДПА України, на якого згідно з розподілом обов’язків покладено відповідальність за координацію роботи ДПА у регіоні, де проводилася комплексна перевірка;

щодо проведення перевірок (крім комплексних) – з керівниками структурних підрозділів, працівники яких залучаються до перевірок, та першим заступником (заступником) Голови ДПА України, на якого згідно з розподілом обов’язків покладено відповідальність за координацію роботи ДПА у регіоні;

щодо застосування до окремих посадових осіб дисциплінарних стягнень - з підрозділами персоналу та фінансового забезпечення;

щодо вирішення питання грошового заохочення працівників органів ДПС з підрозділами фінансового забезпечення та персоналу;

щодо внесення змін до організаційної структури, що передбачають зміни у штатному розписі ДПА України, ДПА в АР Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, з підрозділами фінансового забезпечення, персоналу та захисту інформації.

4.1.6. Проекти наказів ДПА України щодо встановлення надбавок та доплат працівникам органів ДПС, підготовлені на підставі подань керівників структурних підрозділів (погоджених з відповідними першими заступниками (заступниками) Голови ДПА України), погоджуються заступником Голови ДПА України відповідно до затвердженого розподілу обов’язків, керівниками структурних підрозділів фінансового забезпечення (розробник проекту наказу), організаційно-розпорядчого та юридичного, а також відділом редагування.

Проекти наказів ДПА України щодо преміювання керівних працівників регіональних органів ДПС погоджуються Першим заступником Голови ДПА України та заступником Голови ДПА України, які відповідно до затвердженого розподілу обов’язків здійснюють керівництво роботою структурних підрозділів економічного аналізу та фінансового забезпечення, керівниками структурних підрозділів фінансового забезпечення (розробник проекту наказу), економічного аналізу, персоналу, організаційно-розпорядчого та юридичного, а також відділом редагування.

4.1.7. Проекти наказів ДПА України щодо розрахункової бази надходжень погоджуються Першим заступником Голови ДПА України, підрозділами економічного аналізу, організаційно-розпорядчим, аналітично-інформаційним та юридичним, а також відділом редагування.

4.1.8. Проекти наказів ДПА України щодо накладення дисциплінарних стягнень на працівників підрозділів податкової міліції (за результатами службових розслідувань за постановами прокурора про порушення дисциплінарних проваджень) погоджуються першим заступником Голови ДПА України – начальником податкової міліції, заступником Голови ДПА України (який згідно з розподілом обов’язків координує роботу підрозділу фінансового забезпечення), керівниками структурних підрозділів ДПА України – розробника проекту розпорядчого документа, Головного управління податкової міліції, Управління (служби) спеціальних розслідувань (у разі накладення дисциплінарних стягнень на працівників цих підрозділів), підрозділів персоналу, організаційно-розпорядчого, юридичного, фінансового забезпечення, а також відділом редагування.

4.1.9. Пропозиції до проектів розпорядчих документів, у яких порушуються питання, що входять до компетенції інших структурних підрозділів ДПА України, надаються розробнику після обов’язкового погодження з структурними підрозділами.

4.1.10. Зміни до розпорядчих документів вносяться тільки розпорядчими документами.

Проект розпорядчого документа ДПА України щодо скасування, зміни або припинення дії раніше виданого розпорядчого документа готує структурний підрозділ ДПА України, який був розробником цього розпорядчого документа.

Зазначений проект розпорядчого документа погоджується відповідно до вимог підпунктів 4.1.4 та 4.1.5 цього Регламенту.

При погодженні проекту такого розпорядчого документа ДПА України в обов’язковому порядку надаються:

документ, що є підставою для розробки проекту розпорядчого документа;

розпорядчий документ ДПА України зі змінами, до якого вносяться зміни або доповнення;

порівняльна таблиця змін та доповнень.

4.1.11. Юридичний підрозділ при розгляді проекту розпорядчого документа, до якого вносилися зміни та доповнення, надає експертну оцінку щодо доцільності видання такого розпорядчого документа в новій редакції.

4.1.12. Структурний підрозділ ДПА України - розробник проекту розпорядчого документа, здійснює моніторинг внесення змін та доповнень до цього розпорядчого документа та, у разі необхідності, надає його іншим структурним підрозділам ДПА України для врахування в роботі.

4.1.13. Проект розпорядчого документа, що подається на погодження структурним підрозділам, розглядається ними та повертається розробнику у 1-денний термін від дня надходження такого документа до структурних підрозділів.

Проект розпорядчого документа, що подається на погодження юридичному та організаційно-розпорядчому підрозділам для надання правової оцінки його відповідності чинному законодавству та нормативно-правовим актам, повертається розробнику у 2-денний термін від дня надходження таких документів до цих структурних підрозділів.

За наявності зауважень - до проекту розпорядчого документа надаються зауваження. В разі неврахування таких зауважень проект розпорядчого документа погоджується із зауваженнями.

4.1.14. Проект розпорядчого документа, оформлений з порушенням вимог Регламенту ДПА України та Типової інструкції, не приймається організаційно-розпорядчим та юридичним підрозділами до візування та повертається на доопрацювання розробнику розпорядчого документа.

4.1.15. Внутрішнє погодження оформляється візуванням проекту розпорядчого документа посадовою особою. Віза проставляється як на лицьовому, так і на зворотному боці останнього аркуша проекту документа, якщо місця для цього на лицьовому боці останнього аркуша документа не вистачає.

Зауваження і пропозиції до проекту розпорядчого документа викладаються на окремому аркуші, про що на проекті робиться відповідна відмітка за встановленою формою.

Зауваження обов’язково доповідаються особі, яка підписує документ, та додаються до розпорядчого документа при реєстрації.

4.1.16. Розпорядчий документ ДПА України набуває чинності з моменту його видання або в інший термін, передбачений безпосередньо у відповідному розпорядчому документі.

Розпорядчі документи, які підлягають державній реєстрації у Міністерстві юстиції України, набувають чинності відповідно до законодавства України.

4.1.17. У разі підготовки ДПА України разом із міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади спільного розпорядчого документа, відповідальна за це посадова особа від ДПА України зобов’язана погодити в установленому порядку проект цього документа із зацікавленими структурними підрозділами та підготувати окреме доручення з визначенням виконавців від ДПА України та термінів виконання кожного завдання.

Оригінал спільного розпорядчого документа разом із аркушем погодження та відповідним окремим дорученням передається підрозділу господарського забезпечення при реєстрації спільного розпорядчого документа.

Підрозділ господарського забезпечення шляхом електронної розсилки забезпечує доведення спільного розпорядчого документа структурним підрозділам разом із окремим дорученням щодо порядку його виконання.

Вимоги до складання проектів наказів та

розпоряджень ДПА України за підсумками засідань Колегії ДПА України, заслуховувань керівництва регіональних органів державної податкової служби України, нарад тощо та їх узгодження

(далі – проект розпорядчого документа)

4.1.18. Проект розпорядчого документа за підсумками засідання Колегії ДПА України готує структурний підрозділ, відповідальний за підготовку питання відповідно до порядку денного.

Підготовка проекту наказу ДПА України за підсумками роботи органів ДПС покладається на організаційно-розпорядчий підрозділ.

4.1.19. Проект розпорядчого документа за підсумками заслуховування керівництва регіональних органів державної податкової служби України, нарад тощо готує структурний підрозділ, визначений керівництвом ДПА України.

4.1.20. Керівники структурних підрозділів, визначені відповідальними за підготовку матеріалів, не пізніше ніж за 5 днів до дня проведення засідання Колегії ДПА України, заслуховування керівництва регіональних органів ДПС, нарад тощо надають структурному підрозділу ДПА України, відповідальному за підготовку проекту розпорядчого документа, пропозиції до включення в констатуючу та наказову (розпорядчу) частини проекту розпорядчого документа.

4.1.21. Пропозиції, що надаються структурними підрозділами, Інформаційно-довідковим департаментом державної податкової служби, Департаментом контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, Департаментом розвитку та модернізації державної податкової служби розробнику розпорядчого документа, обов’язково погоджуються з першими заступниками (заступниками) Голови ДПА України відповідно до затвердженого розподілу обов’язків.

У разі надання пропозицій, в яких порушуються питання, що входять до компетенції інших структурних підрозділів, вони погоджуються з керівниками цих структурних підрозділів.

4.1.22. Вимоги до пропозицій, визначених у п. 4.1.21:

4.1.22.1. до констатуючої частини:

матеріали повинні містити достовірну інформацію, відповідати суті питання, що розглядається, та звітному періоду;

в інформації щодо організації роботи у розрізі органів ДПС необхідно вказувати повну назву податкового органу, а також прізвище та ім’я по батькові його керівника. У разі якщо в інформації вказується на порушення з окремих напрямів роботи, зазначається прізвище його заступника, який працював у звітному періоді, термін вчинення порушення, нормативно-правовий акт або власний акт ДПА України, вимоги якого не дотримуються;

при наданні інформації про окремі порушення необхідно вказати, який нормативно-правовий акт або власний документ порушено, з обов’язковим посиланням на відповідну його норму;

4.1.22.2. до наказової (розпорядчої) частини:

зміст наказової (розпорядчої) частини має бути узгоджений з пропозиціями до констатуючої частини;

пропозиції щодо застосування дисциплінарного стягнення (впливу) повинні бути адекватними вчиненому проступку і заподіяній шкоді та відповідати вимогам Кодексу законів про працю, Законів України „Про державну службу”, „Про державну податкову службу в Україні” та „Про Дисциплінарний статут органів внутрішніх справ”;

при формуванні пропозицій щодо застосування заходів дисциплінарного стягнення (впливу) необхідно визначити конкретний вид стягнення (впливу); вказати прізвище, ім’я по батькові особи, до якої застосовується це стягнення, посаду, з якого часу працює та за який напрям роботи відповідає; аргументовано, конкретно зазначати підставу їх застосування; посилання на норми нормативно-правових актів або власних документів ДПА України;

до розгляду приймаються лише пропозиції щодо посадових осіб, посади яких відносяться до номенклатури ДПА України, та які відповідають за напрями роботи того структурного підрозділу ДПА України, що надає пропозиції. У разі якщо структурний підрозділ ДПА України за погодженням із керівництвом ДПА України надає інформацію щодо порушень нормативно-правових актів та власних актів ДПА України, які вчинені працівниками органу державної податкової служби, що не належать до номенклатури ДПА України, пропозиції надаються відповідно до вимог абзаців 2, 3 та 4 (крім норм щодо визначення конкретного виду заходу дисциплінарного стягнення (впливу)) цього підпункту для формування доручення головам регіональних ДПА;

до пропозицій повинні додаватися пояснення на ім’я Голови ДПА України від посадових осіб, до яких пропонується застосування заходів дисциплінарного стягнення (впливу) за його підписом, або акт про підтвердження відмови у наданні пояснень, складений за участі не менше 3-х осіб, та вказанням дати підписання документа;

пропозиції щодо застосування заходів дисциплінарного стягнення (впливу) повинні бути погоджені з першими заступниками (заступниками) Голови ДПА України, які відповідно до розподілу обов’язків відповідають за цей напрям роботи, підрозділами персоналу та юридичним;

4.1.22.3. щодо пропозицій до організаційних заходів:

пропозиції не повинні дублювати доручення попередніх розпорядчих документів ДПА України;

заходи повинні бути чітко викладеними, конкретними, носити змістовні пропозиції та вказівки з реальними термінами виконання;

доручення, надані регіональним органам ДПС, повинні передбачати вимогу про інформування щодо стану виконання цього заходу відповідному структурному підрозділу ДПА України (з визначенням періоду звітування);

до розгляду не приймаються неконкретні заходи та ті, які мають загальний характер; з формулюванням доручень „активізувати”, „посилити”, „поліпшити” тощо; за змістом наголошують на виконанні функцій і процедур, передбачених відповідними наказами ДПА України. Також не приймають до розгляду заходи, які вказують на обов’язкове виконання чинних розпорядчих документів ДПА України (наказів, розпоряджень, доручень).

4.1.23. Проект розпорядчого документа за підсумками засідання Колегії ДПА України, заслуховування керівництва регіональних органів державної податкової служби України, нарад тощо подається на підпис Голові ДПА України відповідальним виконавцем після його погодження з першими заступниками Голови ДПА України, підрозділами персоналу, фінансового забезпечення, юридичним, організаційно-розпорядчим, економічного аналізу та відомчого контролю, а також відділом редагування.

Порядок розроблення, узгодження та підписання

окремих доручень керівництва ДПА України

4.1.24. Окремі доручення Голови ДПА України та його перших заступників видаються для організації виконання спільних завдань, підвищення ефективності роботи та рівня взаємодії між структурними підрозділами, виконання доручень керівництва ДПА України щодо вирішення оперативних питань, організації проведення службових розслідувань за постановами прокурора про порушення дисциплінарних проваджень тощо.

Окремі доручення мають обмежений строк дії (у межах одного року з дати видання окремого доручення). Завдання, визначені в окремому дорученні, повинні мати конкретний термін виконання.

Строк дії окремого доручення щодо організації виконання спільного із міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади розпорядчого документа відповідає строку дії такого спільного розпорядчого документа.

4.1.25. У разі підготовки проекту окремого доручення з метою організації виконання спільних із міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади розпорядчих документів, розробник зобов’язаний зазначити виконавців і терміни виконання завдань, визначених для ДПА України, та погодити проект із структурними підрозділами, до компетенції яких відносяться завдання.

4.1.26. У разі підготовки окремого доручення з метою організації виконання спільних завдань або отримання інформації від інших структурних підрозділів (співвиконавців), структурним підрозділом ДПА України (головним виконавцем згідно з резолюцією до документа) обов’язково вказується посилання на цей документ та термін виконання доручення.

4.1.27. У разі розробки проекту окремого доручення щодо покращення організації роботи та взаємодії між структурними підрозділами, яким доводяться завдання іншим структурним підрозділам, розробник повинен узгоджувати його із керівниками цих підрозділів та першими заступниками (заступниками) Голови ДПА України (відповідно до розподілу обов’язків).

4.1.28. У разі надання пропозицій щодо встановлення завдань іншим структурним підрозділам в доповідних (службових) записках, структурний підрозділ (розробник документа) з метою реалізації резолюції керівництва ДПА України до доповідної (службової) записки в обов’язковому порядку готує проект окремого доручення, погоджує його з керівниками цих підрозділів та першими заступниками (заступниками) Голови ДПА України (відповідно до розподілу обов’язків).

4.1.29. В окремих дорученнях керівництва ДПА України обов’язково вказується структурний підрозділ, на який покладається контроль за виконанням такого доручення.

4.2. Порядок підписання документів

4.2.1. Підпис документа є формою виразу законності документа і відповідальності за його зміст.

4.2.2. Документи підписуються посадовими особами ДПА України відповідно до їх компетенції, встановленої Законом України „Про Державну податкову службу в Україні”, Положенням про Державну податкову адміністрацію України, положеннями про структурні підрозділи ДПА України і відповідними наказами ДПА України, а також згідно з вимогами Типової інструкції та цього Регламенту.

4.2.3. Голова ДПА України або особа, що тимчасово виконує його обов’язки, підписує:

накази;

розпорядження;

окремі доручення;

документи нормативного характеру;

накази і посвідчення на власні відрядження та відрядження першим заступникам (заступникам) Голови ДПА України в межах України та за кордон, а також працівникам центрального апарату, що виїжджають за кордон;

листи-відповіді за результатами розгляду звернень жінок, яким присвоєно почесне звання України „Мати-героїня”, інвалідів Великої Вітчизняної війни, Героїв Соціалістичної Праці, Героїв Радянського Союзу, Героїв України;

рішення за наслідками розгляду скарг на дії посадових осіб органів державної податкової служби;

листи-відповіді за результатами розгляду звернень громадян;

листи та інші документи, що скеровуються на ім’я Президента, Прем’єр-міністра, Голови Верховної Ради, народних депутатів України, міністрів, перших керівників інших органів виконавчої і місцевих органів влади, а також до Адміністрації Президента України, Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України;

листи-відповіді з інформацією про виконання указів, постанов, розпоряджень, доручень Президента України та Прем’єр-міністра України на ім’я Президента України, Глави Адміністрації Президента України, до Адміністрації Президента України, на ім’я Прем’єр-міністра України та до Кабінету Міністрів України.

4.2.4. Перші заступники (заступники) Голови ДПА України у відповідності до розподілу обов’язків підписують такі документи:

накази про відрядження в межах України працівників підпорядкованих структурних підрозділів ДПА України та директорів і заступників директорів Департаменту розвитку та модернізації державної податкової служби України, Інформаційно - довідкового департаменту державної податкової служби;

розпорядження з питань основної діяльності;

листи та документи з питань, які відносяться до їх компетенції, до Адміністрації Президента України, Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України, а також до органів центральної виконавчої влади та інших організацій;

листи, які містять інформацію правового або роз’яснювального характеру виключно з питань, які відносяться до їх компетенції;

угоди (протоколи) щодо інформаційної взаємодії ДПА України з органами центральної виконавчої влади та іншими організаціями;

листи-відповіді за результатами розгляду звернень громадян;

за дорученням Голови ДПА України рішення за наслідками розгляду скарг на дії посадових осіб органів ДПС з питань, що належать до їх компетенції;

доручення з питань організації роботи на адресу регіональних державних податкових адміністрацій, що мають обов’язковий для них характер;

листи на адресу регіональних державних податкових адміністрацій, у яких викладається зміст прийнятих органами вищого рівня та іншими органами виконавчої влади рішень з окремих питань, що стосуються роботи органів державної податкової служби України;

листи, якими направляються на розгляд регіональних державних податкових адміністрацій звернення платників податків у випадках, коли такий розгляд передбачений законодавством, нормативними актами;

посвідчення на відрядження працівників підпорядкованих структурних підрозділів, що виїжджають у відрядження в межах України;

інформаційні запити до регіональних державних податкових органів щодо надання інформації, яка містить дані про стан розрахунків з бюджетом платників податків, погоджені із підрозділами обліку та звітності, а також інформаційно-аналітичного забезпечення процесів оподаткування, про облік платників – з підрозділом реєстрації та обліку платників податків.

4.2.5. Документи майнового, грошового, розрахункового і кредитного характеру (чеки, розпорядження на видачу грошових сум, інші грошові документи, договори, зобов’язання, довіреності тощо) підписують Голова ДПА України, перші заступники та заступник Голови ДПА України, який за розподілом обов’язків відповідає за ці питання.

4.2.6. Листи, якими надаються податкові роз’яснення, погоджуються усіма заступниками Голови ДПА України та підписуються Першим заступником (заступником) Голови, до компетенції якого за розподілом обов’язків відноситься викладене у листі роз’яснення.

4.2.7. Керівник структурного підрозділу підписує:

службові листи, доповідні записки, довідки і документи інформаційного, довідкового або аналітичного характеру, підготовлені керівництву ДПА України або структурним підрозділам, а також листи до структурних підрозділів щодо отримання інформаційних та аналітичних матеріалів, необхідних для виконання наданих доручень та покладених функцій;

листи - рекомендації щодо покращення стану організації роботи підпорядкованим структурним підрозділам державних податкових адміністрацій з питань, що відносяться до їх компетенції;

листи, якими погоджуються призначення на посаду начальників структурних підрозділів податкових адміністрацій за підпорядкуванням.

4.2.8. Керівники Головного управління податкової міліції, Слідчого управління податкової міліції, Управління внутрішньої безпеки, Управління (служби) спеціальних розслідувань та Департаменту боротьби з відмиванням доходів, одержаних злочинним шляхом, або особи, які тимчасово виконують їх обов’язки, їх заступники в межах своїх повноважень мають право:

надавати вказівки та рекомендації, що стосуються основної діяльності і є обов’язковими для виконання підпорядкованими їм підрозділами податкової міліції органів державної податкової служби;

запитувати в установленому порядку з підпорядкованих підрозділів податкової міліції інформаційні звітні документи і матеріали, а від структурних підрозділів ДПА України – інформацію і відомості, що необхідні для виконання покладених на управління завдань, підготовки узагальнених матеріалів для доповіді керівництву ДПА України або органам державної виконавчої влади України, проектів управлінських рішень;

відповідно до чинного законодавства України здійснювати відносини з правоохоронними і центральними органами виконавчої влади України, Генеральною прокуратурою України, судами різних інстанцій з питань діяльності підрозділів.

4.2.9. Керівник слідчого підрозділу податкової міліції (особа, яка тимчасово виконує його обов’язки) і його заступники відповідно до функціональних обов’язків, норм чинного кримінально-процесуального та іншого законодавства України мають право підпису:

листів на адресу правоохоронних і центральних органів виконавчої влади України, Генеральної прокуратури України, судових органів, їх керівників та службових осіб, а також підприємств, установ і організацій, їх посадових та службових осіб і громадян, з питань діяльності управління, провадження досудового слідства і дізнання у кримінальних справах;

подань до державних органів, у т.ч. центральних органів влади, громадських організації або їх посадовим особам про вжиття заходів для усунення причин і умов, що сприяли вчиненню злочину, у порядку, передбаченому статтею 23-1 Кримінально-процесуального кодексу України;

документів по кримінальних справах, які стосуються провадження дізнання та досудового слідства у кримінальних справах, а також організаційно-методичної, статистичної та контрольної роботи слідчого підрозділу податкової міліції та його підвідомчих підрозділів;

супровідних листів до клопотань про правову допомогу у кримінальних справах до правоохоронних органів інших держав;

супровідних листів керівникам підвідомчих підрозділів щодо необхідності розгляду письмових звернень громадян, суб’єктів господарювання, органів державної влади, у процесі досудового слідства у кримінальних справах та відповідей посадовим особам суб’єктів господарювання, громадянам та органами державної влади про результати їх розгляду;

листів на адресу голів регіональних ДПА та їх заступників щодо організації діяльності слідчих підрозділів податкової міліції, у т.ч. їх взаємодії з іншими підрозділами органів державної податкової служби, надання інформаційних даних, необхідних для ефективного виконання функцій та завдань, покладених законодавчими актами на слідчі підрозділи податкової міліції, а також щодо сприяння у здійсненні кримінального судочинства;

вказівки підлеглим слідчим про провадження досудового слідства, притягнення як обвинуваченого, кваліфікацію злочину та обсяг обвинувачення, направлення справи, провадження окремих слідчих дій, передачу справи від одного слідчого іншому, доручення розслідування справи кільком слідчим тощо;

доручення і вказівки органам дізнання, визначеним у статті 101 Кримінально-процесуального кодексу України, у т.ч. підрозділам податкової міліції, про провадження розшукних та слідчих дій, а також щодо вимоги від органів дізнання допомоги при провадженні окремих слідчих дій.

4.2.10. Керівники Головного управління податкової міліції, Управління внутрішньої безпеки, Управління (служби) спеціальних розслідувань мають право підпису листів на адресу правоохоронних і центральних органів виконавчої влади України, Генеральної прокуратури України, а також підприємств, установ, організацій і громадян з питань діяльності Головного управління, управління відповідно до норм чинного законодавства України.

4.2.11. Керівник підрозділу відомчого контролю або особа, що виконує його обов’язки, має право підписувати листи (у тому числі із завданнями та запитами) з питань, що відносяться до його компетенції, – на адресу керівників органів державної податкової служби всіх рівнів, підприємств, установ та організацій, засновниками яких є органи державної податкової служби, та керівників підрозділів відомчого контролю ДПА в АР Крим, областях, мм. Києві та Севастополі.

4.2.12. Керівники підрозділу міжнародних зв’язків (особа, яка тимчасово виконує його обов’язки) та Головного управління податкової міліції (особа, яка тимчасово виконує його обов’язки) мають право у межах компетенції підписувати листи до компетентних органів інших держав та супровідні листи до регіональних державних податкових адміністрацій з відповідями та зверненнями таких компетентних органів.

4.2.13. Керівник підрозділу фінансового забезпечення має право підписувати листи на адресу регіональних органів державної податкової служби та підпорядкованих державних підприємств (запити, інформаційні довідки тощо) з питань фінансової діяльності органів ДПС.

4.2.14. Перший заступник начальника податкової міліції – начальник Головного управління податкової міліції, начальник управління роботи з особовим складом Головного управління податкової міліції або особи, які тимчасово виконують їх обов’язки, мають право підписувати вимоги щодо спеціальної перевірки осіб, які зараховані кандидатами на посади начальницького складу та державних службовців підрозділів податкової міліції або до числа абітурієнтів для вступу на факультет підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників податкової міліції Національного університету державної податкової служби України, а також додаткової спеціальної перевірки на працівників податкової міліції, за оперативно-довідковими обліками, що направляються без супровідного листа на бланку встановленого зразка до Департаменту інформаційних технологій при МВС України, ГУМВС, УМВС, УМВСТ та їх структурних підрозділів.

4.2.15. Начальник Управління (служби) спеціальних розслідувань або особа, яка тимчасово виконує його обов’язки, має право підписувати вимоги щодо спеціальної перевірки осіб, відносно яких здійснюється дослідча перевірка (за оперативно-довідковими обліками), що направляються без супровідного листа на бланку встановленого зразка до Департаменту інформаційних технологій при МВС України, ГУМВС, УМВС, УМВСТ та їх структурних підрозділів.

4.2.16. Заступник начальника податкової міліції має право підпису:

листів на адресу регіональних ДПА, що містять вказівки, рекомендації щодо організації їх діяльності і є обов‘язковими для виконання;

листів - запитів на адресу регіональних ДПА щодо надання інформаційних звітних документів, аналітичних матеріалів та відомостей необхідних для виконання покладених завдань, підготовки узагальнених матеріалів для доповіді Голові ДПА України, першому заступнику Голови ДПА України та першому заступнику Голови ДПА України – начальнику податкової міліції;

листів на адресу правоохоронних і центральних органів виконавчої влади України, Генеральної прокуратури України, судів різних інстанцій, а також підприємств, установ, організацій і громадян з питань діяльності податкової міліції.

4.2.17. Керівники управлінь „Центр” з дислокацією в ДПА у м. Києві (далі – „Центр”), „Схід” з дислокацією в ДПА у Донецькій області (далі – „Схід”), „Південь” з дислокацією в ДПА у Одеській області (далі – „Південь”), „Захід” з дислокацією в ДПА у Львівській області (далі – „Захід”) або особи, які виконують їх обов’язки, мають право підписувати:

листи на адресу місцевих органів виконавчої влади, правоохоронних органів, органів прокуратури, судових органів, а також підприємств, установ та організацій, їх посадових та службових осіб і громадян, з питань діяльності управління і в межах території, що обслуговується управлінням;

службові листи, доповідні записки, довідки і документи інформаційного, довідкового або аналітичного характеру, підготовлені керівництву Управління (служби) спеціальних розслідувань;

листи щодо сприяння у здійсненні службової та оперативно-розшукової діяльності в рамках взаємодії між управліннями „Центр”, „Схід”, „Південь” та „Захід”;

листи на адресу регіональних ДПА (в межах території, що обслуговується управлінням) щодо отримання інформаційних та аналітичних матеріалів, необхідних для виконання наданих доручень та покладених функцій.

4.3. Організація роботи з вхідною та вихідною кореспонденцією

4.3.1. Діловодство та листування в ДПА України ведеться державною мовою, за винятком листування з іноземними державами.

4.3.2. Координація та методичне керівництво роботою працівників структурних підрозділів ДПА України, відповідальних за ведення діловодства, покладається на підрозділ господарського забезпечення.

4.3.3. Загальне керівництво роботою підрозділу господарського забезпечення у частині ведення діловодства здійснюється Головою ДПА України.

Голова ДПА України забезпечує дотримання строків виконання завдань, визначених законами України, постановами Верховної Ради України, актами Президента України, рішеннями Кабінету Міністрів України, дорученнями Прем'єр-міністра України, строків, установлених для вирішення питань, порушених у листах Президента України, Голови Верховної Ради України та його заступників, голів комітетів Верховної Ради України і депутатських фракцій, Голови Конституційного Суду України, Голови Верховного Суду України та голів вищих спеціалізованих судів, Генерального прокурора України, а також строків виконання інших документів, що надходять до ДПА України.

4.3.4. Уся кореспонденція, що надходить на адресу ДПА України (крім кореспонденції, яка містить інформацію, що становить державну таємницю), в обов’язковому порядку проходить реєстрацію в підрозділі господарського забезпечення, який несе відповідальність за правильність реєстрації та дотримання порядку проходження усієї кореспонденції.

Реєстрація здійснюється шляхом створення реєстраційно - контрольних карток в автоматизованій системі електронного документообігу (АСЕДО).

Порядок обліку, зберігання та поводження з кореспонденцією, яка містить інформацію, що становить державну таємницю, визначається Порядком організації та забезпечення режиму секретності в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 2 жовтня 2003 року № 1561-12.

4.3.5. Листи, що надходять на адресу ДПА України від регіональних органів державної податкової служби, крім відповідей на запити структурних підрозділів ДПА України, в обов’язковому порядку надаються на розгляд Голові ДПА України або його першим заступникам (заступникам) відповідно до розподілу функціональних повноважень та відповідно до резолюції ставляться на контроль.

4.3.6. Після реєстрації і відповідного документального оформлення вхідної кореспонденції підрозділ господарського забезпечення (у день отримання вхідної кореспонденції) здійснює її попередній розгляд, формулює проект резолюції документа з визначенням головного виконавця (відповідно до розподілу обов’язків), співвиконавців, рівня контролю, змісту доручення, терміну виконання документа та передає на розгляд Голові ДПА України або першим заступникам (заступникам) Голови ДПА України відповідно до розподілу обов’язків.

Голові ДПА України відразу після реєстрації передаються акти законодавства, доручення Прем'єр-міністра України, запити і звернення народних депутатів України, інша кореспонденція, що надходить від органів вищого рівня, у папці з грифом „Невідкладно”.

За відсутності Голови ДПА України (відрядження, відпустка, хвороба тощо) вхідну кореспонденцію розглядає особа, яка тимчасово виконує його обов’язки.

4.3.7. На документі не повинно бути більш як однієї резолюції.

У випадку коли необхідно деталізувати порядок виконання документа, підрозділом господарського забезпечення готується проект резолюції із зазначенням конкретних завдань, відповідальних виконавців та термінів виконання.

4.3.8. Після розгляду керівництвом ДПА України вхідна кореспонденція повертається до підрозділу господарського забезпечення.

В день отримання вхідної кореспонденції від керівництва ДПА України підрозділ господарського забезпечення (згідно з резолюцією) передає вхідну кореспонденцію на розгляд керівникам структурних підрозділів ДПА України.

Розгляд вхідної кореспонденції керівництвом ДПА України та керівниками структурних підрозділів здійснюється невідкладно.

4.3.9. Всі службові документи, що готуються в ДПА України, повинні викладатися лаконічно, грамотно і зрозуміло, без повторів та вживання слів і зворотів, які не несуть смислового навантаження.

На документі, текст якого перевищує 4 рядки, обов’язково вказується заголовок, що відповідає його змісту, з метою прискорення процесу обробки документа (реєстрація, пошук тощо), а також здійснення контролю за його виконанням.

Вихідні службові документи ДПА України, які направляються за підписом Голови ДПА України та першого заступника Голови ДПА України, обов’язково візуються відділом редагування.

4.3.10. Копії проектів законів та нормативно-правових актів, які розроблені структурними підрозділами ДПА України і направлені Кабінету Міністрів України, Адміністрації Президента України та Міністерству фінансів України, а також копії листів-відповідей стосовно зауважень і пропозицій до законопроектів з питань оподаткування, що направляються структурними підрозділами ДПА України на виконання доручень Кабінету Міністрів України, Адміністрації Президента України або комітетів Верховної Ради України, в обов’язковому порядку надаються підрозділу координації нормотворчої роботи та взаємодії з органами державної влади.

Підрозділ координації нормотворчої роботи та взаємодії з органами державної влади в обов’язковому порядку повідомляє відповідні структурні підрозділи ДПА України про результати розгляду законопроектів.

4.3.11. Проекти листів-відповідей, що готуються структурними підрозділами ДПА України на запити і звернення народних депутатів України, в обов’язковому порядку погоджуються з підрозділом координації нормотворчої роботи та взаємодії з органами державної влади, за винятком листів-відповідей на запити, які стосуються кримінальних справ, що знаходяться в провадженні слідчих податкової міліції або органів дізнання.

4.3.12. Листи ДПА України, які надсилаються до Адміністрації Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, обов’язково візуються у юридичному підрозділі та відділі редагування.

У разі потреби (з метою недопущення зриву термінів виконання контрольного завдання) керівник (відповідальний виконавець) структурного підрозділу ДПА України має право під особисту відповідальність отримати вихідний номер ДПА України на документ, що направляється до Адміністрації Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України та інших центральних органів виконавчої влади, та забезпечити „нарочно” його своєчасну доставку.

При цьому підрозділ господарського забезпечення при реєстрації цієї кореспонденції здійснює відповідний запис у реєстраційному журналі.

4.3.13. Проекти листів-відповідей на запити Адміністрації Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Рахункової палати України, Міністерства фінансів України, інших центральних органів виконавчої влади, що містять:

інформацію щодо стану розрахунків з бюджетом платників податків (цифровий матеріал), в т.ч. у розрізі платежів, регіонів, видів економічної діяльності в обов’язковому порядку погоджуються з підрозділом обліку та звітності;

аналітичні матеріали (довідки) щодо стану надходження податків, зборів (обов’язкових платежів) до бюджетів, сум податкового боргу, сум надміру сплачених платежів (у розрізі платежів, регіонів, видів економічної діяльності), стану відшкодування ПДВ тощо в обов’язковому порядку погоджуються з підрозділом економічного аналізу.

4.3.14. Проекти листів, якими надаються податкові роз’яснення (у т.ч. на запити ДПА в АР Крим, областях, містах Києві та Севастополі) з питань застосування податкового законодавства, готуються структурним підрозділом, до компетенції якого входить забезпечення адміністрування відповідного податку, збору (обов’язкового платежу).

В обов’язковому порядку такий проект погоджується із керівниками структурних підрозділів податкового контролю юридичних осіб (крім підрозділу оподаткування фізичних осіб) та юридичного.

Юридичний підрозділ та підрозділ податкового контролю юридичних осіб візують проекти-листів, якими надаються податкові роз’яснення, після віз керівників відповідних структурних підрозділів у 2-денний термін від дня надходження такого проекту податкового роз’яснення до структурного підрозділу.

У разі звернення структурного підрозділу ДПА України до юридичного підрозділу за наданням правового висновку щодо листів про необхідність податкових роз’яснень, до такого запиту в обов’язковому порядку надається позиція структурного підрозділу ДПА України, що ініціює звернення.

Копії листів, якими надаються податкові роз’яснення (у т.ч. на запити ДПА в АР Крим, областях, містах Києві та Севастополі), в обов’язковому порядку надаються структурними підрозділами Інформаційно-довідковому департаменту державної податкової служби.

4.3.15. Запитання-відповіді для внесення до Єдиної бази податкових знань підписуються керівником відповідного структурного підрозділу та затверджуються Першим заступником (заступником) Голови ДПА України відповідно до розподілу обов’язків.

Інформаційно-довідкова послуга, надана з використанням засобів інформаційної системи Інформаційно-довідкового департаменту державної податкової служби, не є податковим роз’ясненням і не має сили нормативно-правового акта.

4.3.16. Запитання-відповіді для внесення до Єдиної бази податкових знань, підготовлені працівниками Інформаційно-довідкового департаменту державної податкової служби на основі прямих норм законодавчих актів, затверджуються заступником Голови ДПА України, який згідно з розподілом обов’язків здійснює керівництво роботою Інформаційно-довідкового департаменту державної податкової служби.

4.3.17. Проекти листів, що готуються структурними підрозділами з питань діяльності фінансових установ та суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності, погоджуються з підрозділом контролю за фінансовими установами та операціями у сфері ЗЕД.

4.3.18. Проекти листів, що містять доручення, пропозиції тощо, реалізація яких потребуватиме витрат бюджетних коштів, в обов‘язковому порядку погоджуються з підрозділом фінансового забезпечення.

4.4. Організація та здійснення контролю за виконанням документів

4.4.1. У Державній податковій адміністрації України організація та здійснення контролю за виконанням документів регламентується Положенням про контроль за виконанням указів, розпоряджень і доручень Президента України, затвердженим Указом Президента України від 19 лютого 2002 року №155 (у редакції Указу від 26 липня 2005 року №1132/2005), Типовим положенням про структурний підрозділ з контролю апарату міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26 грудня 2003 року №2037, Примірною інструкцією з діловодства у міністерствах, інших центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих органах виконавчої влади, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 1997 року №1153 із змінами і доповненнями, Типовою інструкцією з діловодства в органах державної податкової служби України, затвердженою наказом ДПА України від 01.07.98 №315 із змінами і доповненнями, Положенням про здійснення системного автоматизованого контролю за виконанням актів законодавства, доручень Президента України й Уряду України, органів вищого рівня та власних рішень у Державній податковій адміністрації України, затвердженим наказом ДПА України від 11.03.06 №121, Порядком здійснення системного дистанційного автоматизованого контролю ДПА України за виконанням ДПА в АР Крим, областях, мм. Києві і Севастополі контрольних завдань ДПА України з використанням інтегрованої автоматизованої системи контролю „ДПА України – регіональні ДПА”, затвердженим наказом ДПА України від 05.02.10 №61.

У ДПА України здійснюється контроль за виконанням завдань, визначених такими документами:

законами України;

постановами Верховної Ради України;

актами Президента України;

рішеннями Кабінету Міністрів України;

дорученнями Прем’єр-міністра України;

листами Президента України;

листами Голови Верховної Ради України та його заступників, голів комітетів Верховної Ради України і депутатських фракцій;

запитами і зверненнями народних депутатів України та депутатів місцевих рад;

листами Голови Конституційного Суду України, Голови Верховного Суду України та голів вищих спеціалізованих судів;

листами Генерального прокурора України;

зверненнями міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, установ, підприємств і організацій;

зверненнями громадян;

зверненнями органів ДПС;

власними рішеннями (наказами, розпорядженнями ДПА України, протокольними дорученнями апаратних нарад, колегій ДПА України тощо);

іншими документами, що надходять до ДПА України (далі – контрольні доручення).

Безпосередній контроль за виконанням у ДПА України контрольних завдань здійснюється контрольно-аналітичним відділом організаційно-розпорядчого підрозділу.

4.4.2. Контроль за виконанням завдань, визначених законами України, постановами Верховної Ради України, актами Президента України, рішеннями Кабінету Міністрів України та дорученнями Прем'єр-міністра України, здійснюється згідно з орієнтовними графіками, які у разі потреби розробляються керівником підрозділу господарського забезпечення і подаються на затвердження Голові ДПА України разом із відповідними документами.

4.4.3. Безпосередній контроль за виконанням у структурних підрозділах завдань, визначених контрольними дорученнями, здійснює керівник підрозділу та працівник, відповідальний за діловодство, чи посадова особа, на яку покладено ці обов’язки.

4.4.4. Контроль за виконанням контрольного доручення структурними підрозділами, які є його співвиконавцями, здійснюється керівником структурного підрозділу, визначеного головним виконавцем.

Контроль за виконанням структурними підрозділами доручень керівництва ДПА України щодо надання головному виконавцю інформаційно-аналітичних, довідкових матеріалів тощо здійснюється керівником структурного підрозділу, якому надаються зазначені матеріали.

За необхідності головний виконавець надає контрольно-аналітичному відділу організаційно-розпорядчого підрозділу інформацію про невиконання окремими структурними підрозділами доручень для здійснення автоматизованого контролю в установленому порядку.

4.4.5. Постановку на автоматизований контроль завдань до документів вхідної кореспонденції здійснює підрозділ господарського забезпечення при їх реєстрації.

Постановку на автоматизований контроль завдань, визначених наказами, розпорядженнями ДПА України, протокольними дорученнями апаратних нарад, колегій ДПА України, здійснює контрольно-аналітичний відділ організаційно – розпорядчого підрозділу.

Постановку на автоматизований контроль письмових доручень Голови ДПА України, перших заступників (заступників) Голови ДПА України здійснює контрольно-аналітичний відділ організаційно–розпорядчого підрозділу у разі наявності у них відповідних письмових доручень щодо здійснення контролю за їх виконанням цим підрозділом.

4.4.6. У ДПА України встановлюється дворівневий контроль за виконанням контрольних доручень.

До 1 рівня контролю відносяться доручення, за виконанням яких здійснюється обов’язковий автоматизований контроль контрольно-аналітичним відділом організаційно – розпорядчого підрозділу.

До 2 рівня – доручення, контроль за виконанням яких забезпечується керівниками структурних підрозділів, яким доручено їх виконання.

Рівень контролю доручень визначається керівництвом ДПА України у резолюціях до них.

Доручення, визначені розпорядчими документами з термінами виконання „постійно” („щоденно”, „щотижнево” тощо) відносяться до 2 рівня контролю.

4.4.7. Контрольне доручення вважається виконаним і знімається з контролю лише тоді, коли визначені у ньому завдання вирішені (для рішень і доручень державних органів вищого рівня та власних рішень) або розглянуті (для звернень платників податків тощо) і кореспондентові дано письмову відповідь по суті.

Підставою для зняття контрольного доручення з контролю є:

повна реалізація вказаних у контрольному дорученні заходів та документальне підтвердження цього;

вичерпна інформація про цей факт органу або особі, яка надіслала документ (надала контрольне доручення);

передача контрольного доручення у встановленому порядку на виконання іншому структурному підрозділу;

доповідна записка керівнику, який підписав резолюцію до документа чи надав доручення, з обґрунтуванням необхідності зняття з контролю невиконаного у повному обсязі контрольного доручення з відповідною його резолюцією;

інформування на апаратній нараді керівного складу ДПА України про результати виконання доручення Голови ДПА України та його позитивне рішення з цього питання.

Документ вважається виконаним, якщо виконано всі пункти доручення.

4.4.8. Контрольне доручення, щодо якого кореспондентові (кореспондентам) надано проміжні відповіді, знімаються з контролю лише у разі його виконання у повному обсязі чи на підставі відповідного рішення керівника, яким воно надано.

Запити та звернення народних депутатів України, на які надаються попередні (проміжні) відповіді, знімаються з контролю лише після надання відповідним кореспондентам остаточної письмової відповіді.

На підставі проміжної відповіді про стан виконання запитів та звернень народних депутатів України, підписаної Головою ДПА України, в якій визначено остаточний строк їх розгляду, контрольно-аналітичним відділом організаційно-розпорядчого підрозділу здійснюється відповідна відмітка у контрольній картці в автоматизованій системі електронного документообігу ДПА України (далі – АСЕДО).

При невизначенні у проміжній відповіді кінцевого терміну розгляду запиту чи звернення народного депутата України контрольно-аналітичним відділом організаційно-розпорядчого підрозділу здійснюється відмітка у контрольній картці про продовження терміну їх розгляду не більш як на максимальний строк, визначений законодавством.

4.4.9. За відсутності у дорученнях Голови ДПА України, перших заступників (заступників) Голови ДПА України завдань щодо інформування їх про результати виконання контрольних доручень та відсутності у виконавця документів, що підтверджують виконання, структурним підрозділом-виконавцем надається не пізніше встановленого терміну виконання відповідно Голові ДПА України чи його заступникові доповідна записка з інформацією про результати виконання доручень та конкретними пропозиціями щодо:

зняття їх з контролю – у разі повної реалізації вказаних у контрольних дорученнях заходів;

вжиття заходів для забезпечення виконання у повному обсязі невиконаних (виконаних не у повному обсязі) контрольних доручень та перенесення термінів його виконання – у разі невиконання їх у повному обсязі у встановлений термін.

За наявності у дорученнях Голови ДПА України, наданих на апаратних нарадах керівного складу ДПА України, завдання інформувати його про результати виконання, керівники структурних підрозділів доповідають з цього питання на наступній нараді після закінчення встановленого терміну виконання цього доручення.

4.4.10. За наявності у дорученні (резолюції) першого заступника (заступника) Голови ДПА України завдання інформувати про результати виконання цього доручення, структурним підрозділом-виконавцем не пізніше встановленого терміну виконання надається відповідна доповідна записка.

Завдання знімаються з контролю на підставі позитивної резолюції до таких доповідних записок.

4.4.11. За наявності у резолюції Голови ДПА України, перших заступників (заступників) Голови ДПА України на документах за результатами виконання доручення завдань здійснювати подальший контроль та інформувати про результати його виконання, виконавцем цього доручення у місячний термін надається відповідному керівнику письмова інформація із зазначеного питання.

У разі наявності у резолюції Голови ДПА України, перших заступників (заступників) Голови ДПА України на документах за результатами виконання доручення завдань надати висновки про повноту та якість його виконання, термін виконання доручення переноситься контрольно-аналітичним відділом організаційно - розпорядчого підрозділу до фактичної дати надання цих висновків, але не більше місяця від дати резолюції.

Зазначені доручення знімаються з контролю (термін їх виконання переноситься) лише на підставі відповідних доповідних записок з позитивною резолюцією керівника, яким було надано контрольне доручення, чи керівника, вищого за посадою.

4.4.12. Контрольні доручення щодо розгляду звернень народних депутатів України, керівників підприємств, установ, організацій та громадян, які надіслані для розгляду ДПА України та одночасно органам державної влади (Верховній Раді України, Кабінету Міністрів України, міністерствам та іншим центральним органами виконавчої влади) і переадресовані ними до ДПА України для розгляду за належністю, знімаються з контролю лише при наявності у письмових відповідях цим кореспондентам посилання на дату та індекс відповідних документів зазначених органів державної влади.

У разі коли зазначені звернення народних депутатів України, керівників підприємств, установ, організацій та громадян надійшли до ДПА України після надання письмових відповідей на аналогічні звернення, адресовані безпосередньо до ДПА України, таким кореспондентам повторно надаються письмові відповіді з посиланням на дату та індекс відповідних документів цих органів державної влади.

4.4.13. Відповідальність за зміст, рівень підготовки та належне оформлення документів покладається:

таких, що розробляються на виконання завдань, визначених законами України, постановами Верховної Ради України, актами Президента України, рішеннями Кабінету Міністрів України та дорученнями Прем'єр-міністра України, – за рішенням Голови ДПА України на одного із заступників відповідно до розподілу обов'язків;

інших службових документів – на керівників структурних підрозділів ДПА України.

4.4.14. Посадова особа, яка відповідає за виконання документа, визначається у тексті цього документа або у резолюції до нього.

Якщо документ виконується кількома посадовими особами, відповідальною за організацію його виконання є особа, зазначена у переліку першою.

У разі коли у тексті документа або у резолюції до нього виконавцями визначені перші заступники (заступники) Голови ДПА України і керівники структурних підрозділів ДПА України, відповідальність за виконання документа несе керівник структурного підрозділу ДПА України, зазначений першим після перших заступників (заступників) Голови ДПА України.

Виконавець, вказаний у резолюції першим, зобов’язаний організувати реалізацію вимог документа іншими посадовими особами, прізвища яких зазначені у резолюції. На нього також покладається обов’язок узагальнення та інформування органу чи особи, від яких надійшов документ, та зняття його з контролю у встановленому порядку.

Інші посадові особи, прізвища яких вказані у резолюції, повинні організувати роботу щодо надання пропозицій першому (головному) виконавцю не пізніше ніж за три дні до настання терміну виконання.

У разі якщо документ потребує негайного виконання, співвиконавці повинні надавати пропозиції першому (головному) виконавцю протягом терміну, що узгоджений з головним виконавцем та дозволяє забезпечити його своєчасне виконання.

Відповідальність за якісне та своєчасне виконання документа однаково несуть всі посадові особи, зазначені в резолюції, у межах компетенції структурного підрозділу, який бере участь у виконанні документа.

4.4.15. У разі якщо документ, який надійшов до структурного підрозділу, не відповідає покладеним на нього функціям, то передача його для виконання до іншого структурного підрозділу (далі – переадресація) здійснюється його виконавцем на підставі службової записки (акта) у триденний термін від дня його отримання у підрозділі господарського забезпечення лише на основі резолюції керівника, який підписав попередню резолюцію до цього документа (доручення), або вищого за посадою керівника.

Контрольні доручення, що потребують термінового виконання, переадресовуються у разі необхідності до іншого структурного підрозділу у день їх отримання у підрозділі господарського забезпечення (для документів вхідної кореспонденції) чи у день їх отримання у підрозділі (для внутрішніх документів) з дотриманням положень цього підпункту.

Переадресація до іншого структурного підрозділу документів вхідної кореспонденції здійснюється лише через відділ організації документообігу підрозділу господарського забезпечення, яким вносяться відповідні зміни до реєстраційно-контрольної картки в АСЕДО.

4.4.16. Переадресація для виконання до іншого структурного підрозділу контрольних доручень, визначених наказами, розпорядженнями ДПА України, протокольними дорученнями апаратних нарад, колегій ДПА України та письмовими дорученнями керівництва ДПА України, здійснюється виконавцями на підставі службової записки (акта) з відповідною резолюцією того керівника, який підписав документ (надав доручення), чи вищого за посадою керівника, під розпис.

Копії зазначених службових записок (актів) надаються контрольно-аналітичному відділу організаційно-розпорядчого підрозділу, яким вносяться на їх підставі відповідні зміни до реєстраційно-контрольної картки в АСЕДО.

4.4.17. У разі зміни функцій структурних підрозділів ДПА України (у результаті зміни їх структури, утворення нових структурних підрозділів ДПА України, у тому числі на базі існуючих структурних підрозділів) або передачі функцій від одного структурного підрозділу ДПА України до іншого, структурний підрозділ ДПА України, в якому відбулися зміни, не пізніше тижневого терміну від часу зміни (передачі) функцій проводить інвентаризацію невиконаних документів (доручень) вхідної кореспонденції і власних рішень, визначає з них ті, що після зміни (передачі) функцій не відносяться до його компетенції, та передає їх відповідно до акта передачі на виконання іншому структурному підрозділу (структурним підрозділам) ДПА України, до компетенції яких вони відносяться.

Передача зазначених документів (доручень), що потребують термінового виконання, здійснюється у термін, який забезпечує дотримання встановленого строку їх виконання.

У разі невирішення спірних питань між керівниками структурних підрозділів ДПА України щодо передачі зазначених документів (доручень), ці питання вирішуються на рівні Голови ДПА України, перших заступників (заступників) Голови ДПА України відповідно до розподілу обов’язків.

Один примірник акта передачі цих документів (доручень) надається:

щодо документів (доручень) вхідної кореспонденції – до відділу організації документообігу підрозділу господарського забезпечення;

щодо документів (доручень), визначених власними рішеннями – до контрольно-аналітичного відділу організаційно-розпорядчого підрозділу для внесення відповідних змін до реєстраційно-контрольних карток в АСЕДО.

При не здійсненні передачі зазначених документів (доручень) у встановленому порядку відповідальність за організацію їх виконання несе керівник структурного підрозділу ДПА України, визначеного їх головним виконавцем.

4.4.18. Контрольні доручення, що надаються Головою ДПА України, першими заступниками Голови ДПА України безпосередньо заступникам Голови ДПА України без визначення виконавцями керівників структурних підрозділів ДПА України, доводяться виконавцям не пізніше наступного дня їх надходження, а негайних – невідкладно.

Копії зазначених документів з відповідними резолюціями надаються контрольно-аналітичному відділу організаційно-розпорядчого підрозділу невідкладно для постановки їх на автоматизований контроль.

4.4.19. Відповідальність за доведення до виконавців доручень Голови ДПА України щодо доповідних та службових записок перших заступників (заступників) Голови ДПА України, керівників структурних підрозділів ДПА України, покладається на керівника структурного підрозділу, яким ініційовано питання.

Здійснення контролю за виконанням цих доручень покладається на керівника структурного підрозділу, яким ініційовано питання.

Якщо у дорученні визначено конкретний структурний підрозділ, на який покладається контроль за виконанням доручення (документа), відповідальність за здійснення контролю за виконанням цього доручення (документа) несе керівник зазначеного підрозділу після його отримання у встановленому порядку.

4.4.20. Зняття з контролю невиконаних завдань, визначених наказами, розпорядженнями ДПА України, дорученнями Голови ДПА України, має право лише Голова ДПА України або особа, яка тимчасово виконує його обов’язки.

Зняття з контролю невиконаних завдань, визначених наказами, розпорядженнями ДПА України, які підписані Головою ДПА України, та окремими дорученнями Голови ДПА України, контроль за виконанням яких покладено на перших заступників (заступників) Голови ДПА України, має право лише Голова ДПА України або особа, яка тимчасово виконує його обов’язки, за погодженням із першим заступником (заступником) Голови ДПА України, який контролює їх виконання.

Зняття з контролю невиконаних завдань, визначених розпорядженнями, та окремими дорученнями перших заступників Голови ДПА України, контроль за виконанням яких покладено на заступників Голови ДПА України, мають право Голова ДПА України або особа, яка тимчасово виконує його обов’язки, та перші заступники Голови ДПА України за погодженням із заступниками Голови ДПА України, які контролюють їх виконання.

4.4.21. Документи вхідної кореспонденції можуть бути із зазначенням і без зазначення строку виконання.

Строки виконання можуть бути вказані у самому документі або встановлені актами законодавства.

У разі коли у документах, в яких ДПА України визначено відповідальною за виконання та строк виконання яких не регламентовано законами України, актами Президента України та нормативними документами Кабінету Міністрів України, не зазначено строк їх виконання, ДПА України визначає строк і порядок виконання цих документів виходячи з цілей та складності завдання.

Проект резолюції до таких документів готується у встановленому порядку підрозділом господарського забезпечення та подається на підпис Голові ДПА України.

Структурний підрозділ, визначений головним виконавцем таких документів (завдань), у п’ятиденний термін розробляє заходи щодо їх виконання з визначенням строків їх виконання та письмово повідомляє про це співвиконавцям цих документів (завдань) (міністерствам, іншим центральними органам виконавчої влади, структурним підрозділам ДПА України тощо) за підписом Голови ДПА України, Першого заступника (заступника) Голови ДПА України відповідно до розподілу обов’язків.

Якщо документ (завдання) потребує термінового виконання, це повідомлення надсилається відповідним співвиконавцям у термін, що дозволяє забезпечити належну взаємодію головного виконавця із співвиконавцями для їх своєчасного виконання.

Копія зазначеного плану заходів надається до відділу організації документообігу підрозділу господарського забезпечення для визначення кінцевого строку виконання таких документів (завдань).

Якщо завдання потребує термінового виконання, у проекті резолюції до документа обов'язково зазначається конкретний строк.

Завдання до запитів та звернень народних депутатів України, що надсилаються до ДПА України листами Генеральної прокуратури України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади для вжиття відповідних заходів, виконуються у строк, встановлений їх відповідальним виконавцем, а у разі невизначення такого строку – в інший строк, який дає можливість відповідальному виконавцю забезпечити своєчасний розгляд запитів та звернень народних депутатів України.

4.4.22. У разі коли ДПА України визначено співвиконавцем (спільно із міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади) документа, строк виконання якого не зазначено у самому документі та не регламентовано актами законодавства, відділ організації документообігу підрозділу господарського забезпечення у проекті резолюції до такого документа (доручення) визначає орієнтовно місячний строк його виконання (з урахуванням строку пересилки головному виконавцю підготовлених ДПА України документів на їх виконання). Цей строк може коригуватися контрольно-аналітичним відділом організаційно-розпорядчого підрозділу на підставі листа-повідомлення від відповідального виконавця про встановлений термін виконання співвиконавцями такого доручення.

4.4.23. Строки виконання внутрішніх документів та завдань, визначених власними рішеннями (наказами, розпорядженнями ДПА України, протокольними дорученнями апаратних нарад, колегій ДПА України тощо) зазначаються у цих документах чи резолюціях до них.

4.4.24. Завдання, визначені в актах Президента України, виконуються у строки, встановлені Президентом України.

Якщо в акті Президента України строк виконання завдання не визначено, його виконання здійснюється протягом 30 календарних днів від дати набрання чинності актом Президента України.

Продовження строку виконання акта Президента України здійснюється шляхом внесення до нього змін.

4.4.25. Внутрішнє погодження проектів документів, що розробляються на виконання законів України, постанов Верховної Ради України, актів Президента України, рішень Кабінету Міністрів України, доручень Прем'єр-міністра України, проводиться не пізніше ніж у 2-денний строк після закінчення їх розроблення безпосереднім виконавцем. Проекти таких документів розглядаються Головою ДПА України невідкладно.

Зовнішнє погодження проектів зазначених документів проводиться ДПА України та установами, яким проекти надіслано для розгляду, у строк, визначений їх розробниками.

4.4.26. Строк підготовки проектів документів встановлюється з урахуванням того, що днем виконання завдань, визначених законами України, постановами Верховної Ради України, актами Президента України, рішеннями Кабінету Міністрів України та дорученнями Прем'єр-міністра України, вважається день реєстрації в ДПА України вихідних документів, що містять інформацію про виконання відповідних завдань.

4.4.27. Якщо питання, порушене в одержаному ДПА України зверненні (запиті) платника податків, належить до компетенції регіональної ДПА, такі запити (звернення) у термін не більше п'яти днів від дати отримання пересилаються за належністю відповідній регіональній ДПА супровідним листом за підписом першого заступника (заступника) Голови ДПА України (відповідно до розподілу обов’язків), про що повідомляється заявникові, від якого вони надійшли.

Датою фактичного виконання структурними підрозділами ДПА України зазначених звернень (запитів) платників податків є дата вихідної реєстрації супровідних листів, якими вони пересилаються для розгляду регіональним ДПА.

4.4.28. Запити іноземних компетентних органів щодо проведення перевірок опрацьовуються підрозділом міжнародних зв’язків (Головним управлінням податкової міліції) у термін не пізніше 30 днів від дати їх отримання. У разі неможливості задовольнити запит підрозділом міжнародних зв’язків (Головним управлінням податкової міліції) готується лист до іноземного компетентного органу, який надіслав запит, про причини відмови, а в решті випадків відповідний запит направляється для опрацювання до регіональної ДПА.

Надалі виконання запиту іноземного компетентного органу переводиться на другий рівень контролю.

Датою фактичного виконання запиту іноземного компетентного органу підрозділом міжнародних зв’язків (Головним управлінням податкової міліції) є дата вихідної реєстрації листа, яким направлені матеріали для розгляду регіональним ДПА, або листа до іноземного компетентного органу з причиною відмови.

4.4.29. Строк виконання контрольного доручення може бути змінено лише за вказівкою посадової особи, яка його встановила, а у разі її відсутності – посадової особи, яка її заміщає. У разі потреби строк може бути продовжено за обґрунтованим проханням виконавця, яке подається не пізніше закінчення раніше встановленого строку.

Підставою для продовження терміну виконання доручення може бути обґрунтоване письмове прохання виконавця, яке оформляється відповідно до вимог та у термін, визначені відповідними нормативними документами.

Строк виконання контрольного доручення, визначеного наказом ДПА України, розпорядженням ДПА України, яке підписано Головою ДПА України, чи окремим дорученням Голови ДПА України, контроль за виконанням якого покладено на першого заступника (заступника) Голови ДПА України, може бути змінено лише за вказівкою Голови ДПА України або особи, яка тимчасово виконує його обов’язки, за обов’язковим погодженням із першим заступником (заступником) Голови ДПА України, який контролює його виконання.

Строк виконання контрольного доручення, визначеного розпорядженням чи окремим дорученням першого заступника Голови ДПА України, контроль за виконанням якого покладено на заступника Голови ДПА України, може бути змінено за вказівкою Голови ДПА України чи першого заступника Голови ДПА України за обов’язковим погодженням із заступником Голови ДПА України, який контролює його виконання.

4.4.30. У разі коли з об'єктивних причин визначені рішеннями Кабінету Міністрів України та дорученнями Прем’єр-міністра України завдання, відповідальною за виконання яких є ДПА України, виконати в установлений строк неможливо, структурний підрозділ, зазначений головним виконавцем, готує листи органу чи посадовій особі, які встановили строк виконання завдання, і співвиконавцям (міністерствам і іншим центральним органам виконавчої влади тощо), в яких визначає можливий новий строк з викладенням відповідного обґрунтування, який надсилає їм за підписом Голови ДПА України до закінчення раніше встановленого строку.

4.4.31. Пропозиція щодо продовження строку виконання завдань, визначених постановами Верховної Ради України та актами Президента України, що надіслані Кабінетом Міністрів України, відповідальною за виконання яких є ДПА України, подається Секретаріату Кабінету Міністрів України разом з проектом листа відповідно керівникові Апарату Верховної Ради України чи Главі Адміністрації Президента України за сім днів до закінчення встановленого строку.

4.4.32. Внесення змін до АСЕДО у частині продовження терміну виконання контрольного доручення здійснюється контрольно-аналітичним відділом організаційно-розпорядчого підрозділу на підставі відповідної резолюції посадової особи, яка його встановила, до письмового прохання виконавця щодо цього.

4.4.33. Контроль за виконанням ДПА в АР Крим, областях, мм. Києві та Севастополі контрольних завдань ДПА України здійснюється контрольно-аналітичним відділом організаційно-розпорядчого підрозділу ДПА України відповідно до Порядку здійснення системного дистанційного автоматизованого контролю ДПА України за виконанням ДПА в АР Крим, областях, мм. Києві і Севастополі контрольних завдань ДПА України з використанням інтегрованої автоматизованої системи контролю „ДПА України – регіональні ДПА”, затвердженого наказом ДПА України від 05.02.10 №61.

5. Порядок проведення нарад

5.1. Наради є організаційно-правовою формою роботи ДПА України, спрямованої на вивчення особливо важливих та складних питань державного управління, забезпечення підвищення якості підготовки рішень.

Відповідно до призначення наради поділяються на:

апаратні (керівного складу);

оперативні (для вирішення конкретних питань та термінових доручень);

міжвідомчі (за участю представників міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, установ тощо);

семінари, семінари-наради (для розгляду заздалегідь спланованих питань).

5.2. Наради проводяться Головою ДПА України, першими заступниками та заступниками Голови ДПА України, а також керівниками структурних підрозділів ДПА України.

Апаратні наради

5.3. Апаратна нарада керівного складу ДПА України (далі - апаратна нарада) проводиться Головою ДПА України щотижня у визначений ним день та час з метою вироблення узгодженої стратегії і тактики, обговорення напрямів діяльності, прийняття обґрунтованих управлінських рішень щодо реалізації єдиної державної податкової політики і завдань, поставлених перед органами державної податкової служби України.

5.4. Порядок підготовки, проведення, інформаційне, технічне забезпечення та документальне оформлення доручень, наданих на апаратній нараді, здійснюється відповідно до вимог Регламенту проведення апаратної наради керівного складу ДПА України, затвердженого відповідним наказом ДПА України.

5.5. Порядок денний апаратної наради формується на підставі доручень Голови ДПА України, пропозицій заступників Голови ДПА України, керівників структурних підрозділів ДПА України, голів ДПА у Київській області та м. Києві з питань основної діяльності.

5.6. Проект орієнтовного Порядку денного апаратної наради узгоджується з керівництвом ДПА України і доводиться до відома учасників у терміни та відповідно до вимог, встановлених Регламентом проведення апаратної наради керівного складу ДПА України.

5.7. Головує на апаратній нараді Голова ДПА України, а у разі відсутності – уповноважена особа.

5.8. За результатами проведення апаратної наради складається протокол апаратної наради, який підписується головуючим.

Відповідальність за складання протоколу апаратної наради покладається на організаційно – розпорядчий підрозділ.

5.9. Доручення, надані на апаратній нараді Головою ДПА України (або іншим головуючим), першими заступниками (заступниками) Голови ДПА України та керівниками структурних підрозділів, що підтримані Головою ДПА України (або іншим головуючим), оформляються протокольно і є обов’язковими для виконання.

5.10. Відповідальність за якісне та своєчасне виконання доручень, наданих на апаратній нараді, покладається на перших заступників (заступників) Голови ДПА України та керівників структурних підрозділів ДПА України, яким були надані доручення.

Контроль за виконанням протокольних доручень апаратних нарад здійснюється організаційно-розпорядчим підрозділом.

5.11. Організаційно-розпорядчий підрозділ щотижня надає Голові ДПА України інформацію про стан виконання доручень, наданих на апаратних нарадах.

5.12. Керівники структурних підрозділів ДПА України після апаратної наради проводять наради в підпорядкованих структурних підрозділах, під час яких доводять завдання, поставлені керівництвом ДПА України на апаратній нараді, до відома працівників підпорядкованих підрозділів та визначають шляхи їх виконання і безпосередніх виконавців.

Оперативні наради

5.13. З метою розгляду та оперативного вирішення окремих питань, що належать до повноважень ДПА України, забезпечення якісного виконання спільних доручень, наданих розпорядчими документами ДПА України, а також на апаратних нарадах (нарадах), Голова ДПА України, перші заступники (заступники) Голови ДПА України проводять оперативні наради.

5.14. Порядок проведення наради, коло посадових осіб, запрошених на нараду, визначається посадовою особою ДПА України, з ініціативи якої вона проводиться, за погодженням із Головою ДПА України.

5.15. Організація проведення оперативних нарад, підготовка (у разі необхідності) порядку денного та протоколу за результатами наради або відповідного розпорядчого документа ДПА України покладається на структурний підрозділ, до компетенції якого належать питання, що розглядаються.

Міжвідомчі наради

5.16. Для вирішення питань міжвідомчого характеру в ДПА України проводяться міжвідомчі наради із залученням представників міністерств та інших центральних органів виконавчої влади.

5.17. Організація проведення міжвідомчої наради (підготовка проекту рішення, ведення протоколу) покладається відповідно на першого заступника (заступника) Голови ДПА України та керівника структурного підрозділу ДПА України, до компетенції якого належать питання, що будуть розглядатися на нараді.

Коло посадових осіб, запрошених на нараду, визначається відповідним першим заступником (заступником) Голови ДПА України, з ініціативи якого вона проводиться.

5.18. Порядок денний проведення міжвідомчої наради та інформаційні-аналітичні матеріали надсилаються учасникам наради завчасно (за дві доби до початку її проведення) структурним підрозділом, відповідальним за підготовку такої наради .

5.19. Контроль за виконанням рішень (доручень), наданих на міжвідомчих нарадах, здійснюється структурним підрозділом ДПА України, визначеним посадовою особою ДПА України, з ініціативи якої вона проводиться.

5.20. Дозвіл на присутність представників засобів масової інформації та на проведення кіно-, відео-, фотозйомок та звукозапису у приміщенні, де відбувається нарада, надається Головою ДПА України або іншим головуючим за погодженням з Головою ДПА України (а у разі відсутності - особою, яка виконує його обов’язки).

Семінари (семінари – наради)

5.21. Для організації навчання та проведення методичних консультацій для керівників та спеціалістів підвідомчих підрозділів регіональних органів ДПС України структурними підрозділами ДПА України (відповідно до напрямів роботи) проводяться семінари (семінари-наради).

5.22. Дата, тема і порядок проведення семінару (семінару-наради) визначається відповідним керівником структурного підрозділу ДПА України та затверджується розпорядчим документом ДПА України.

5.23. Організація проведення семінару (семінару-наради) покладається на структурний підрозділ ДПА України, який проводить семінар (семінар-нараду), та адміністративно - господарський підрозділ (у частині бронювання місць і розміщення в готелях учасників семінару (семінару-наради) та забезпечення їх матеріально-технічними засобами).

5.24. Списки учасників семінару (семінару-наради), відповідні довідкові та інші робочі матеріали подаються керівництву ДПА України за три робочих дні до дня проведення семінару (семінару-наради) структурним підрозділом, відповідальним за підготовку та проведення семінару (семінару-наради).

6. Взаємодія ДПА України з іншими органами державної влади

та органами місцевого самоврядування

6.1. ДПА України здійснює зовнішні зв’язки за наступними напрямами:

взаємодія з Верховною Радою України та її органами, Президентом України та його Адміністрацією, Кабінетом Міністрів України та його Секретаріатом, центральними і місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування;

міжнародні зв’язки.

6.2. ДПА України взаємодіє з комітетами та фракціями (групами) Верховної Ради України безпосередньо, через Кабінет Міністрів України та через Міністерство фінансів України і забезпечує:

організацію роботи щодо супроводження у Верховній Раді України законопроектів з питань оподаткування, внесених Президентом України, Кабінетом Міністрів України та народними депутатами України, та забезпечення участі Голови ДПА України, його заступників та фахівців відповідних структурних підрозділів у роботі комітетів і на пленарних засіданнях Верховної Ради України;

організаційне забезпечення проведення спільних з комітетами Верховної Ради України засідань робочих груп, семінарів, нарад тощо під час підготовки урядових законопроектів;

організацію розгляду та надання відповідей на запити та звернення народних депутатів України.

6.3. Забезпечення взаємодії ДПА України з Верховною Радою України з питань законотворчої роботи на стадії ініціювання та підготовки законопроектів з питань оподаткування до розгляду Верховною Радою України здійснюється відповідно до Положення про порядок супроводження фахівцями ДПА України законопроектів з питань оподаткування у комітетах Верховної Ради України (наказ ДПА України від 20.04.05 №148) та Методичних рекомендацій щодо супроводження фахівцями ДПА України законопроектів з питань оподаткування у комітетах Верховної Ради України, затверджених 11 лютого 2005 року заступником Голови ДПА України.

6.4. ДПА України в ході виконання завдань взаємодіє з Адміністрацією Президента України, Секретаріатом Кабінету Міністрів України, а також із Міністерством фінансів України, іншими центральними органами виконавчої влади в частині підготовки, опрацювання та погодження проектів законодавчих та інших нормативно-правових актів.

6.5. Керівництво ДПА України бере участь у нарадах у Першого віце-прем’єр-міністра України, Міністра фінансів України та апаратних нарадах керівного складу Міністерства фінансів України. ДПА України згідно із своїми повноваженнями готує відповідні матеріали на зазначені наради, в тому числі матеріали з проблемних питань, що потребують негайного вирішення на рівні Кабінету Міністрів України.

6.6. Розробка проектів законів та інших проектів нормативно-правових актів, а також погодження проектів законів та інших проектів нормативно-правових актів, що надходять до ДПА України від інших центральних органів виконавчої влади, покладається на структурні підрозділи ДПА України, а проведення експертизи, підготовка економічних розрахунків, тез доповідей/виступів щодо них – на структурний підрозділ ДПА України – головного виконавця (розробника) зазначених проектів відповідно до доручення керівництва ДПА України.

6.7. Організація роботи з питань підготовки матеріалів структурними підрозділами ДПА України і супроводження проектів законів та інших проектів нормативно-правових актів під час їх розгляду на засіданнях урядових комітетів та Кабінету Міністрів України, а також опрацювання законопроектів після їх реєстрації у Верховній Раді України проводиться відповідно до Порядку підготовки, розгляду, подання до Кабінету Міністрів України проектів законодавчих, інших нормативно-правових актів та їх супроводження при розгляді у Кабінеті Міністрів України та Верховній Раді України”, затвердженого наказом ДПА України від 27.06.08 №425.

6.8. Структурний підрозділ ДПА України, на який покладено функцію по роботі з органами державної влади, здійснює моніторинг підготовки і опрацювання проектів законодавчих, інших нормативно-правових актів з питань оподаткування, розроблених ДПА України, та пов’язаних із ними документів, а також законопроектів, що надійшли до ДПА України від інших центральних органів виконавчої влади.

6.9. Структурний підрозділ ДПА України, на який покладено функцію організації міжвідомчого обміну інформацією, здійснює розробку, погодження спільних наказів, угод, порядків, протоколів, а також документів, що надійшли до ДПА України від інших центральних органів виконавчої влади.

6.10. ДПА України розглядає звернення, пропозиції, інші матеріали та документи, що надходять від центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, забезпечує своєчасне узгодження проектів нормативно-правових актів, що подаються на розгляд Кабінету Міністрів України.

6.11. ДПА України відповідно до повноважень, передбачених чинним законодавством, та з урахуванням координуючої ролі Міністерства закордонних справ України у сфері зовнішніх зносин, забезпечує співробітництво з міжнародними податковими та фінансовими організаціями, податковими службами інших країн.

6.12. Зовнішні зв’язки ДПА України здійснюються відповідним структурним підрозділом згідно з визначеними для нього функціями та процедурами, який забезпечує, зокрема:

підготовку та укладання міжнародних договорів України з питань оподаткування та співробітництва податкових служб;

обмін інформацією з компетентними органами інших країн;

організацію співробітництва з міжнародними податковими та фінансовими організаціями, зокрема, з ІОТА (Внутрішньо-європейською організацією податкових служб), ОЕСР (Організацією економічного співробітництва та розвитку), Координаційною радою керівників податкових служб держав-учасниць СНД, Радою керівників податкових служб держав-учасниць ЄврАзЕС, Координаційною радою керівників органів податкових (фінансових) розслідувань держав-учасниць СНД (КРОПР);

взаємодію з торговельно-економічними місіями у складі дипломатичних представництв України за кордоном;

участь у проведенні переговорів з компетентними органами інших країн;

підготовку відповідних нормативно-правових актів та методичних рекомендацій з питань обміну інформацією;

організацію роботи Координаційної ради з питань відносин з іноземними компаніями при Голові ДПА України.

7. Взаємодія із засобами масової інформації та громадськістю

7.1. З метою забезпечення участі громадськості у процесі підготовки проектів рішень та моніторингу громадської думки під час їх виконання при ДПА України діє Громадська колегія відповідно до Типового положення про громадську раду при центральному, місцевому органі виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 жовтня 2004 року №1378 „Деякі питання щодо забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики”, та Положення про Громадську колегію при Державній податковій адміністрації України, затвердженого наказом ДПА України від 04.03.09 №100.

7.2. ДПА України створює необхідні умови для роботи Громадської колегії та проведення її засідань.

7.3. Рішення Громадської колегії мають рекомендаційний характер і є обов'язкові для розгляду ДПА України.

7.4. З метою організації ефективної взаємодії між ДПА, засобами масової інформації та об'єднаннями громадян відповідні структурні підрозділи забезпечують:

проведення консультацій з громадськістю відповідно до Порядку проведення консультацій з громадськістю з питань формування та реалізації державної політики, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 жовтня 2004 року N 1378 „Деякі питання щодо забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики”;

організацію вивчення громадської думки щодо діяльності органів державної податкової служби та системи оподаткування;

проведення моніторингу громадської думки під час підготовки та виконання рішень ДПА України;

інформування громадськості про діяльність органів ДПС шляхом проведення прес-конференцій, брифінгів, Інтернет-конференцій, прямих телефонних ліній, розміщення в засобах масової інформації статей, інтерв'ю, коментарів; організацію підготовки теле- і радіопередач, виготовлення та розповсюдження інформаційно-презентаційної продукції про діяльність ДПА України;

проведення моніторингу повідомлень у засобах масової інформації стосовно діяльності органів ДПС та їх посадових осіб і реагування на критичні зауваження;

організацію та проведення роз'яснень цілей єдиної державної податкової політики та державної політики у сфері контролю за виробництвом і обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

7.5. Пропозиції (звернення) об'єднань громадян розглядаються у місячний строк Головою ДПА України або визначеною ним посадовою особою. Про результати розгляду пропозицій (звернень) авторові повідомляється листом за підписом зазначених осіб.

7.6. ДПА України та її посадові особи співпрацюють із ЗМІ на засадах рівності, не чинять на них будь-якого тиску і не втручаються в їх виробничий процес.

8. Організація роботи із зверненнями

8.1. Розгляд письмових запитів і звернень народних депутатів України, звернень громадян, а також особистий прийом громадян посадовими особами Державної податкової адміністрації України здійснюється відповідно до вимог Конституції України, Законів України „Про звернення громадян”, „Про статус народного депутата України”, а також Указу Президента України від 7 лютого 2008 року №109/2008 „Про першочергові заходи щодо забезпечення реалізації та гарантування конституційного права на звернення до органів державної влади та органів місцевого самоврядування”, постанови Кабінету Міністрів України від 14 квітня 1997 року №348 „Про затвердження Інструкції з діловодства за зверненнями громадян в органах державної влади і місцевого самоврядування, об’єднаннях громадян, на підприємствах, в установах організаціях незалежно від форм власності, в засобах масової інформації”, а також відповідних положень та порядків, затверджених розпорядчими документами ДПА України.

8.2. Посадові особи, які припустилися порушення законодавства про звернення громадян, несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність, передбачену чинним законодавством України. До зазначених посадових та службових осіб за неналежне виконання службових обов’язків з розгляду звернень громадян можуть застосовуватись заходи дисциплінарного стягнення.

Організація роботи щодо розгляду письмових запитів і звернень народних депутатів України

8.3. Депутатський запит – це вимога народного депутата, народних депутатів чи комітету Верховної Ради України, яка заявляється на сесії Верховної Ради України до Президента України, органів Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, керівників інших органів державної влади та органів місцевого самоврядування, а також керівників підприємств, установ і організацій, розташованих на території України, незалежно від їх підпорядкування і форм власності, дати офіційну відповідь з питань, віднесених до їх компетенції.

Депутатське звернення - викладена в письмовій формі пропозиція народного депутата України, звернена до органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб, керівників підприємств, установ і організацій, об’єднань громадян, здійснити певні дії, дати офіційне роз’яснення чи викласти позицію з питань, віднесених до їх компетенції.

8.4. Усі запити і звернення народних депутатів України, що надійшли на адресу ДПА України, передаються на розгляд Голові ДПА України або особі, що тимчасово виконує його обов’язки.

8.5. Після розгляду керівництвом ДПА України запитів і звернень народних депутатів України підрозділ господарського забезпечення передає їх у встановленому порядку на виконання відповідальному структурному підрозділу ДПА України і копію – до підрозділу координації нормотворчої роботи та взаємодії з органами державної влади для забезпечення контролю за їх якісним і своєчасним виконанням.

8.6. Порядок розгляду, правильність підготовки, терміни виконання, порядок підписання та відправки, а також організацію контролю за виконанням запитів і звернень народних депутатів України, що надійшли до ДПА України, визначено Положенням про порядок розгляду запитів і звернень народних депутатів України у Державній податковій адміністрації України, затвердженим наказом ДПА України від 07.11.02 №530.

8.7. Відповідальність за своєчасне та якісне виконання запитів і звернень народних депутатів України покладається на керівників структурних підрозділів ДПА України, визначених у резолюції керівництва ДПА України, та безпосередніх виконавців, яким доручено їх розгляд.

8.8. Контроль за термінами виконання запитів і звернень народних депутатів України та вжиття необхідних заходів для запобігання порушень їх термінів виконання покладається на організаційно-розпорядчий підрозділ та підрозділ координації нормотворчої роботи та взаємодії з органами державної влади.

Організація роботи щодо розгляду звернень громадян

8.9. Згідно з Законом України “Про звернення громадян” до звернень громадян відносяться викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.

Звернення може бути усним (викладеним громадянином і записаним посадовою особою на особистому прийомі) чи письмовим, надісланим поштою або переданим громадянином до відповідного органу, установи особисто чи через уповноважену ним особу, якщо ці повноваження оформлені відповідно до чинного законодавства.

8.10. Письмові звернення, оформлені належним чином (відповідно до вимог ст. 5 Закону України „Про звернення громадян”) та подані до ДПА України у встановленому порядку, підлягають обов’язковому первинному розгляду з метою визначення їх належності до компетенції органів ДПС України та визначення відповідального виконавця.

8.11. Посадові особи ДПА України забезпечують кваліфікований, неупереджений, об’єктивний і своєчасний розгляд звернень громадян з метою оперативного вирішення порушених у них питань, задоволення законних вимог заявників, реального поновлення порушених конституційних прав та запобігання у подальшому таких порушень, а також прийняття по ньому рішення.

Якщо питання, порушене в одержаному ДПА України зверненні, не входить до її компетенції, воно в строк не більше п’яти календарних днів пересилається за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення. У разі, якщо звернення не містить даних, необхідних для прийняття обґрунтованого рішення, воно в той самий термін повертається громадянину з відповідними роз’ясненнями.

Рішення (листи - відповіді) за розглядом звернень громадян підписує Голова ДПА України або його перші заступники (заступники) відповідно до розподілу функціональних повноважень.

8.12. Звернення жінок, яким присвоєно почесне звання України „Мати-героїня”, інвалідів Великої Вітчизняної війни, Героїв Соціалістичної Праці, Героїв Радянського Союзу, Героїв України розглядаються Головою ДПА України особисто.

8.13. Розгляд звернень громадян, їх облік та діловодство, терміни розгляду та надання відповідей за зверненнями громадян, а також організація контролю за їх розглядом здійснюється відповідно до Інструкції про порядок розгляду звернень та особистого прийому громадян в органах державної податкової служби, затвердженої наказом ДПА України від 18.06.08 №395 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 25.06.08 за №554/15245.

8.14. Забороняється направляти звернення громадян тим органам або посадовим особам, дії чи рішення яких оскаржуються.

8.15. Відповідальність за організацію та координацію роботи структурних підрозділів ДПА України та органів ДПС щодо своєчасного та якісного розгляду звернень громадян покладається на підрозділ масово-роз’яснювальної роботи та звернень громадян.

8.16. Письмові звернення громадян, в яких оскаржуються в адміністративному порядку податкові повідомлення органів державної податкової служби про суми податкових зобов’язань, постанови про накладання адміністративних стягнень та рішення органів державної податкової служби, розглядаються також з урахуванням норм та вимог Закону України від 21 грудня 2000 року №2181-ІІІ „Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” із змінами та доповненнями, а також Положення про порядок подання та розгляду скарг платників податків органами державної податкової служби, затвердженого наказом ДПА України від 11.12.96 №29 та зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 18.12.96 за №723/1748 (із змінами).

8.17. Усні заяви і повідомлення про злочини розглядаються відповідно до статей 95-97 Кримінально-процесуального кодексу України.

8.18. Прийняття, реєстрація, облік і розгляд заяв, повідомлень та іншої інформації про злочини здійснюється відповідно до статті 97 Кримінально-процесуального кодексу України та наказу ДПА України від 24.06.98 №304 „Про затвердження деяких нормативних актів з питань прийняття, реєстрації, обліку і розгляду в підрозділах податкової міліції заяв, повідомлень та іншої інформації про злочини”.

8.19. Звернення (скарги, заяви) громадян та посадових осіб - суб’єктів господарювання на дії слідчих та інших працівників податкової міліції органів державної податкової служби, а також на їх рішення щодо розслідування кримінальних справ, які надходять до органів державної податкової служби, розглядаються керівниками слідчих підрозділів податкової міліції або особами, що тимчасово виконують їх обов’язки, у провадженні яких знаходиться кримінальна справа, відповідно до вимог чинного кримінально-процесуального законодавства України.

Організація особистого прийому громадян

8.20. З метою забезпечення конституційних прав і свобод громадян при розгляді проблемних питань, які виникають у платників податків, у ДПА України діє громадська приймальня (м. Київ, Львівська площа, 6, кім.117), де здійснюється особистий прийом громадян посадовими особами Державної податкової адміністрації України.

8.21. Особистий прийом громадян у ДПА України проводять Голова ДПА України, перші заступники, заступники Голови ДПА України та керівники структурних підрозділів у дні та години згідно з Графіком особистого прийому громадян посадовими особами Державної податкової адміністрації України, затвердженим Головою ДПА України.

За відсутності посадової особи, яка здійснює особистий прийом громадян відповідно до графіка, прийом здійснює посадова особа, на яку покладено виконання її обов’язків.

8.22. Порядок здійснення запису на особистий прийом, підготовки відповідних матеріалів, організації та проведення особистого прийому громадян, а також оформлення результатів проведення особистого прийому здійснюється відповідно до вимог Інструкції про порядок розгляду звернень та особистого прийому громадян в органах державної податкової служби, затвердженої наказом ДПА України від 18.06.08 №395 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 25.06.08 за №554/15245.

8.23. Прийом громадян Головою ДПА України, першими заступниками, заступниками Голови ДПА України та керівниками структурних підрозділів здійснюється тільки за попереднім записом, який закінчується не пізніше ніж за п’ять робочих днів до календарної дати прийому.

Голова ДПА України забезпечує першочерговий прийом жінок, яким присвоєно почесне звання України „Мати-героїня”, інвалідів Великої Вітчизняної війни, Героїв Соціалістичної Праці, Героїв Радянського Союзу, Героїв України.

8.24. Посадова особа під час особистого прийому громадян розглядає питання по суті, надає обґрунтоване роз’яснення відповідно до чинного законодавства та вживає заходів щодо усунення порушень (за їх наявності).

У випадках коли для вирішення поставлених питань необхідно провести спеціальну (додаткову) перевірку, одержати додаткові матеріали або вжити інших заходів, громадяни повинні залишити письмове звернення.

Якщо розв’язання питання, з яким звернувся громадянин, не входить до компетенції ДПА України, то посадова особа, яка веде прийом, пояснює йому, до якого органу державної влади або місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації треба звернутися щодо його розв’язання, і по змозі надає допомогу (повідомляє адресу, номер телефону тощо).

8.25. Посадова особа, яка здійснює прийом громадян, повинна забезпечити особливо уважне ставлення до вирішення проблем, з якими звертаються ветерани війни та праці, інваліди, громадяни, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, багатодітні сім'ї, одинокі матері та інші громадяни, які потребують соціального захисту та підтримки.

З метою припинення неправомірних дій посадових осіб органів ДПС та скасування незаконних рішень особливу увагу слід приділяти зверненням громадян, в яких йдеться про недоліки в роботі органів ДПС, оскаржуються рішення посадових осіб органів ДПС.

8.26. Відповідальність за організацію особистого прийому громадян посадовими особами ДПА України та забезпечення контролю за виконанням доручень, наданих під час особистого прийому громадян, покладається на підрозділ масово-роз’яснювальної роботи та звернень громадян.

8.27. Стан роботи з питань розгляду звернень громадян та організації особистого прийому громадян посадовими особами органів ДПС, а також окремі заяви і скарги, при розгляді яких були допущені формалізм, байдужість і тяганина, при потребі розглядаються на засіданні Колегії ДПА України, апаратній нараді керівництва ДПА України із заслуховуванням керівників структурних підрозділів, які здійснюють безпосередній контроль та несуть відповідальність за додержанням чинних законодавчих та нормативно-правових актів з питань звернень громадян.

Організація надання податкових роз’яснень

8.28. Звернення платників податків - юридичних та фізичних осіб, (крім скарг) стосовно надання роз’яснень податкового законодавства розглядаються відповідно до Законів України „Про державну податкову службу в Україні” із змінами та доповненнями, „Про систему оподаткування” із змінами та доповненнями та „Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” із змінами та доповненнями, а також наказу ДПА України від 12.04.03 №176 „Про затвердження Порядку надання роз’яснення окремих положень податкового законодавства”, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 23.04.03 за №326/7647.

8.29. Податковим роз’ясненням вважаються будь-які відповіді податкового органу з питань окремих положень податкового законодавства, надані на запит зацікавленої особи. Податкові роз’яснення на запити платників податків надаються у терміни, встановлені Законом України „Про звернення громадян”.

8.30. Роз’яснення окремих положень податкового законодавства здійснюється шляхом надання органами державної податкової служби України узагальнюючих податкових роз’яснень і податкових роз’яснень.

8.31. Установлення пріоритетності податкового роз’яснення, визначення підстав для надання податкового роз’яснення, а також порядку надання податкових роз’яснень здійснюється відповідно до Порядку надання роз’яснення окремих положень податкового законодавства, затвердженого наказом ДПА України від 12.04.03 №176 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 23.04.03 за №326/7647.

8.32. Узагальнюючі податкові роз’яснення і податкові роз’яснення - це оприлюднення офіційного розуміння податковими органами (у межах компетентності) окремих положень законодавства з питань оподаткування з метою обґрунтування прийнятих ними рішень у разі проведення апеляційних процедур. Узагальнюючі податкові роз’яснення і податкові роз’яснення не мають сили нормативно-правового акта.

8.33. Податкові роз’яснення надаються органами ДПС на всіх рівнях.

Узагальнюючі податкові роз’яснення готуються структурним підрозділом ДПА України (відповідальним за методологічне супроводження норми законодавчого або іншого нормативно-правового акта, положення якого роз’яснюються) та затверджуються наказом ДПА України.

8.34. Узагальнюючі податкові роз’яснення мають пріоритет над податковими роз’ясненнями, наданими органами ДПС на всіх рівнях.

Податкові роз’яснення, надані ДПА України, мають пріоритет над податковими роз’ясненнями, наданими підпорядкованими органами ДПС на всіх рівнях.

Податкові роз’яснення, надані ДПА в АР Крим, областях, містах Києві та Севастополі, мають пріоритет над податковими роз’ясненнями, наданими підпорядкованими державними податковими інспекціями.

8.35. Узагальнюючі податкові роз’яснення надаються у разі, коли:

норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або норми різних законів чи різних нормативно-правових актів, чи податкових роз’яснень, наданих іншими контролюючими органами, припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов’язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого може бути прийняте рішення як на користь платника податків, так і на користь контролюючого органу;

запроваджується новий вид податку, збору (обов’язкового платежу) або вносяться до порядку оподаткування;

приймається рішення керівництва ДПА України про необхідність надання узагальнюючого податкового роз’яснення за результатами узагальнення розгляду запитів, що надійшли до ДПА України від платників податків, а також від регіональних державних податкових адміністрацій.

8.36. Податкове роз’яснення видається у разі, якщо не існує податкового роз’яснення з порушеного платником податків питання, що має пріоритет.

В іншому разі у відповіді, що направляється платнику податків, структурний підрозділ ДПА України, на який покладено функцію ведення реєстру узагальнюючих податкових роз’яснень, посилається на податкове роз’яснення, що має пріоритет.

8.37. У випадку коли платник податків вимагає видання нового податкового роз’яснення, а за поданням керівника відповідного структурного підрозділу заступник Голови ДПА України приймає рішення про відмову в його виданні, таке звернення повертається платнику податків з поясненням причин повернення.