На підставі яких первинних документів платник податку на прибуток може врахувати витрати, пов’язані з перевезенням вантажів залізничним транспортом у внутрішньому сполученні, якщо згідно наказу Міністерства транспорту та зв’язку України від 01.11.10 № 800 застосовується електронний документообіг?
Відповідь:
Відповідно до п. 138.2 ст. 138 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI (далі – ПКУ) витрати, які враховуються для визначення об’єкта оподаткування, визнаються на підставі первинних документів, що підтверджують здійснення платником податку витрат, обов’язковість ведення і зберігання яких передбачено правилами ведення бухгалтерського обліку та інших документів, встановлених розділом ІІ ПКУ.
Зокрема, п. 44.1 ст. 44 р. ІІ ПКУ визначено, що для цілей оподаткування платники податку зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі перинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням та сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Частинами другою та третьою ст. 9 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» зі змінами та доповненнями передбачено, що підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, що фіксують факт здійснення господарської операції. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення.
На виконання до ст. 5 Статуту залізниць України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 6 квітня 1998 року N 457 та пункту 2 Плану заходів із запровадження електронного документообігу, пов’язаного з перевезенням вантажів залізничним транспортом, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2009 року N 1557-р, наказом Міністерства транспорту та зв’язку України від 01.11.10 N 800 затверджено Порядок застосування електронного перевізного документа під час перевезення вантажів залізничним транспортом (далі – Порядок).
Цей Порядок є обов’язковим для застосування всіма суб’єктами електронного документообігу, що взаємодіють у процесі перевезення вантажів залізничним транспортом у внутрішньому сполученні (п. 1.2 Порядку).
Порядок здійснення електронного документообігу під час перевезення вантажів залізничним транспортом у внутрішньому сполученні регламентується додатком до договору про організацію перевезень вантажів і проведення розрахунків за перевезення та надані залізницею послуги, форма якого наведена у додатку 1 до Правил розрахунків за перевезення вантажів, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 21.11.2000 N 644, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 24.11.2000 за N 864/5085 (п. 1.4 Порядку).
Згідно з п. 1.5 Порядку електронні перевізні документи (далі - ЕПД) – це сукупність електронних документів (далі - ЕД), що визначені Законом України «Про електронні документи та електронний документообіг», в яких зафіксована інформація у вигляді електронних даних, включаючи обов’язкові реквізити документа. Електронний документ може бути створений, переданий, збережений і перетворений електронними засобами у візуальну форму.
Візуальні форми подання ЕД (відображення даних, які вони містять на папері у формі, придатній для приймання їх змісту людиною), роздруковані на папері, засвідчені в установленому законодавством порядку, є паперовими копіями ЕПД (п. 1.8 Порядку).
З урахуванням викладеного, витрати платника податку, пов’язані з перевезенням вантажів залізничним транспортом у внутрішньому сполученні, у випадку застосування електронного документообігу можуть бути враховані платником для визначення об’єкта оподаткування за умови наявності договору про організацію перевезень вантажів і проведення розрахунків за перевезення, а також додатку до нього, який передбачає застосування електронного документообігу, платіжних документів, що підтверджують оплату таких послуг, та візуальних форм (паперових копій) ЄПД, засвідчених в установленому законодавством порядку.