Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Відповіді на найбільш поширені питання платників податків щодо формування та надання стандартного аудиторського файлу (SAF-T UA) банківськими установами

, опубліковано 28 лютого 2025 о 17:15

№ пп

Питання

Відповідь

1

Стосовно заповнення комірки ІІ.5.1.1.6 Інформація про банківський рахунок контрагента, чи вірно ми розуміємо, що потрібно зазначити власні рахунки клієнта відкриті виключно в нашому банку, а не в інших?

Згідно з Детальним технічним описом елементів SAF-T UA в підрозділі «Клієнти» (Customers) розділу «Довідники» (MasterFiles) SAF-T UA відображається інформація щодо контрагентів (покупців), з якими суб’єкт господарювання мав господарські відносини, із зазначенням ідентифікаційних даних (податковий номер/код нерезидента, найменування, номер платника податку на додану вартість), номеру рахунку/субрахунку/аналітичного рахунку бухгалтерського обліку, що застосовується суб’єктом господарювання для цього контрагента, сальдо заборгованості на початок та на кінець періоду та розкриттям іншої інформації.

У елементі «Банківський рахунок» (BankAccount) може відображатись інформація про банківський рахунок контрагента незалежно від того, в якому банку він відкритий.

[Коментар: Під час передачі даних до ДПС статус «Mandatory» означає, що показник (інформація) повинна обов’язково бути заповнена. Необов’язкові елементи («Optional») повинні бути заповнені в разі їх наявності. Необов’язкові елементи, які не передбачені наказом Міністерства фінансів України від 07.11.2011 №1393, можуть бути заповнені, якщо, на думку платника податків, це забезпечує більш повне відображення даних, що належать або пов'язані з предметом перевірки.]

2

Стосовно заповнення поля BankAccount ІІ.5.1.1.6 Клієнти, чи вірно ми розуміємо, що потрібно зазначити рахунки дебіторської/кредиторської заборгованості, а не поточний, кредитний, депозитний рахунок? Якщо рахунків декілька, то всі відображати?

У елементі «Банківський рахунок» (BankAccount) може заповнюватись інформація щодо банківського рахунку контрагента. Дані дебіторської/кредиторської заборгованості зазначаються в елементі «Сальдо розрахунків» (CustomerBalance).

3

Стосовно заповнення поля ІІ.5.1.5.2 AccountID, просимо підтвердити, що з огляду на законодавчі вимоги щодо розкриття та обмеження інформації, що становить банківську таємницю, при заповненні цього поля така інформація заповнюватись не буде.

Згідно з додатком до Детального технічного опису елементів SAF-T UA в елементі «Код рахунку» (AccountID) підрозділу «Клієнти» (Customers) зазначається номер рахунку/субрахунку бухгалтерського обліку, що застосовується суб’єктом господарювання для цього контрагента.

Інформація щодо юридичних та фізичних осіб, що становить банківську таємницю, не розкривається в SAF-T UA.

Відомості про банківські рахунки клієнтів, інформація про операції, проведені на користь чи за дорученням клієнта, вчинені ним правочини відображаються знеособлено та/або зведено.

4

Просимо уточнити, чи вірно ми розуміємо, що позабалансові проводки не повинні бути відображені у звіті

Порядок надання документів великого платника податків в електронній формі, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 07.11.2011 № 1393, передбачає, що в підрозділі 3.1 «Бухгалтерські операції» розділу III «Журнал бухгалтерських записів» розкривається інформація щодо бухгалтерських проведень суб’єкта господарювання розкривається в розрізі кожної окремої господарської операції з деталізацією здійсненої операції, із зазначенням її типу, суми, інформації щодо унікального ідентифікаційного номеру контрагента юридичної (фізичної) особи (у разі, якщо операція здійснюється з контрагентом) та розкриваються дані про бухгалтерські проведення по цій операції, а також інша інформація відповідно до таблиці цього підрозділу SAF-T UA в розрізі кожного бухгалтерського проведення.

Згідно з пунктом 20 Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку банків України, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 11 вересня 2017 року № 89 (далі – Інструкція № 89), у класі 9 «Позабалансові рахунки» Плану рахунків обліковуються позабалансові операції. Бухгалтерський облік операцій за позабалансовими рахунками ведеться за системою подвійного запису. Позабалансові рахунки кореспондують тільки між собою.

Таким чином, у підрозділі «Бухгалтерські операції» (GeneralLedgerEntries) також розкривається інформація про позабалансові операції з обов’язковим зазначенням кореспондуючих рахунків.

5

Стосовно таблиці ІІ.9 Таблиці аналітичних рахунків. Що таке ідентифікатор типу аналітичного рахунку? Що таке номер аналітичного рахунку з огляду на план рахунків банку, це аналітичний рахунок, що нижче порядком ніж балансовий,  наприклад 351920045?

Відповідно до пункту 7 Інструкції № 89 аналітичний облік є складовою системи бухгалтерського обліку, що надає детальну інформацію про кожного контрагента та кожну операцію. Ведення аналітичного обліку забезпечується за допомогою аналітичних рахунків. Відкриття аналітичних рахунків передбачає наявність обов’язкових параметрів згідно з вимогами Національного банку України. Додаткова інформація, що необхідна для складання звітності та управління банком, забезпечується за допомогою додаткових параметрів, які визначаються банком самостійно. Вимоги до нумерації рахунків аналітичного обліку наведено в додатку 2 до цієї Інструкції.

Отже, для банків аналітичні рахунки можуть бути розкриті в підрозділі «Сальдові/оборотні відомості» (GeneralLedgerAccounts) із зазначенням приналежності до відповідного номера балансового (позабалансового) рахунку (StandardAccountID).

6

Чи вірно ми розуміємо, що в комірці ІІ.11.1.1 таблиці Номенклатура запасів потрібно зазначити номенклатуру запасів визначену в банку, яку ми використовуємо при оприбуткуванні запасів на рахунки 34 групи, наприклад 55- канцтовари, 113 бензин А-95?

Згідно з пунктом 1.5 глави 1 Інструкції з бухгалтерського обліку запасів банків України, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 10.12.2024 № 625 (далі – Інструкція № 625), запаси, що придбані, в обліку відображаються за первісною вартістю (собівартістю), уключаючи витрати на придбання, доставку, податки, збори та інші обов'язкові платежі (крім тих, що згодом відшкодовуються банку), за балансовим рахунком 3400 Плану рахунків бухгалтерського обліку банків України, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 11.09.2017 № 89 (далі - План рахунків).

Відповідно до пунктом 1.10 глави 1 Інструкції № 625 порядок ведення складського обліку визначається банком самостійно з урахуванням вимог чинного законодавства України.

Детальним технічним описом елементів SAF-T UA V2.0 передбачено, що підрозділ «Номенклатура запасів/продукції (товарів/робіт, послуг)» (Products) містить інформацію щодо характеристики запасу/продукції (товару/роботи, послуги), зокрема код запасу/продукції, індикатор, що дає можливість ідентифікувати продукцію на предмет чи продукція є товаром, або роботою, послугою, опис, одиниця виміру, метод оцінки тощо.

У елементі «Код запасу/продукції (товару/роботи, послуги)» (ProductCode) зазначається унікальний ідентифікатор запасу/продукції (товару/роботи, послуги), який застосовується суб’єктом господарювання.

При цьому, звертаємо увагу, що для кодів запасів/продукції (товарів/робіт, послуг) (ProductCode) застосовуються обмежень на ключ (key) і посилання на ключ (keyref). Отже, коди запасів/продукції (товарів/робіт, послуг) (ProductCode) інших підрозділів повинні відповідати унікальним ідентифікаторам підрозділу «Номенклатура запасів/продукції (товарів/робіт, послуг)» (Products).

7

Чи вірно ми розуміємо, що в комірці ІІ.11.1.7 Метод визначення вартості запасу можемо проставляти метод FIFO, якщо обліковою політикою банку визначено метод первісної вартості?

Пунктом 1.6 глави 1 Інструкції № 625 передбачено, що банк здійснює передавання запасів зі складу в експлуатацію або їх реалізацію за вартістю, що визначається за однією з таких формул:

1) «перше надходження – перший видаток» (далі – ФІФО);

2) середньозваженої собівартості;

3) конкретної ідентифікованої індивідуальної собівартості відповідної одиниці запасів.

Згідно з додатком до Детального технічного опису елементів SAF-T UA V2.0 в елементі «Метод оцінки» (ValuationMethod) підрозділу «Номенклатура запасів/продукції (товарів/робіт, послуг)» (Products) розділу «Довідники»  (MasterFiles) SAF-T UA вказується метод визначення вартості запасу/продукції (товару/роботи, послуги) (згідно з довідником).

Довідник «Метод оцінки» (ValuationMethod) містить такі ідентифікатори:

FIFO – метод собівартості перших за часом надходження запасів/ first in, first out method (FIFO);

WAC – метод середньозваженої собівартості (періодична оцінка)/ weighted average cost method (periodic basis);

MAC – метод середньозваженої собівартості (постійна оцінка)|/ weighted average cost method (perpetual basis/ moving average cost);

SI – метод ідентифікованої собівартості/ specific identification method;

SC – метод нормативних затрат/ standard cost method;

Retail – метод ціни продажу/ retail method.

Отже, якщо банк здійснює передавання запасів зі складу в експлуатацію або їх реалізацію за вартістю, що визначається за формулою ФІФО, то в елементі «Метод оцінки» (ValuationMethod) зазначається ідентифікатор «FIFO».

8

Питання стосовно заповнення комірок які є Mandatory, але інформація в обліку відсутня, ставимо 0, -, або взагалі не подаємо порожній рядок?

Під час передачі даних до ДПС статус «Mandatory» означає, що показник (інформація) повинна обов’язково бути заповнена. Необов’язкові елементи («Optional») повинні бути заповнені в разі їх наявності. Необов’язкові елементи, які не передбачені наказом Міністерства фінансів України від 07.11.2011 №1393, можуть бути заповнені, якщо, на думку платника податків, це забезпечує більш повне відображення даних, що належать або пов'язані з предметом перевірки.

У окремих випадках необов’язковість заповнення технічно реалізована на рівні елементів вищого рівня.

Використання порожніх елементів можна інтерпретувати, ніби вони мають значення, тому порожні елементи не слід використовувати взагалі, якщо немає даних для заповнення необов’язкового елемента.

При цьому, окремі обов’язкові числові елементи містять відповідний атрибут (nillable=«true»), який передбачає можливість представлення нульових значень.

9

Стосовно заповнення довідника TaxCode, чи вірно ми розуміємо, що ми фіксуємо такі податки, платником яких є Банк: податок на прибуток, пдв, пдфо, вс, єсв, екологічний, земельний, оренда землі, податок за нерухоме майно, парковка,  податок з доходів нерезидентів. Яким чином проставляти коди, в довільному порядку 1,2,3.....10?

У підрозділі «Таблиця податків» (TaxTable) завжди надаються всі податкові коди, які існують для суб'єкта господарювання. Ніяких обмежень (крім ПДВ).

10

Чи вірно ми розуміємо, що якщо відповідно до підходу 1 AccountID це аналітичний рахунок, то що тоді заповнювати в Analysis Type та Analysis ID?

Згідно з Детальним технічним описом елементів SAF-T UA підрозділ «Таблиця аналітичних рахунків» (AnalysisTypeTable) містить інформацію щодо типів та видів аналітики (аналітичних рахунків) та використовується для аналітичного обліку операцій.

Отже, якщо аналітичні рахунки будуть розкриті в підрозділі «Сальдові/оборотні відомості» (GeneralLedgerAccounts) із зазначенням приналежності до відповідного номера балансового (позабалансового) рахунку (StandardAccountID), то підрозділ «Таблиця аналітичних рахунків» (AnalysisTypeTable) використовувати не слід.

11

Якщо банк нараховує витрати по договорам з нерезидентами (без акту та оплати, тобто немає першої події, виключно відповідно до вимог МСФЗ), водночас нараховує витрати з ПДВ, не як зобов'язання, а як майбутні витрати, чи вірно ми розуміємо, що такі суми ПДВ не відображаються в звіті ні як зобов'язання з ПДВ ні як зобов'язання перед нерезидентом?

Згідно з Детальним технічним описом елементів SAF-T UA V2.0  у підрозділі «Відомості про придбання/закупівлю» (PurchaseInvoices) розділу «Інформація про документальне забезпечення записів бухгалтерського обліку» (SourceDocuments) SAF-T UA на підставі первинних документів зазначається інформація щодо фактичних обсягів придбаних матеріальних цінностей, робіт та послуг, їх кількості та вартості в розрізі господарських операцій з придбання/закупівлі (з розкриттям інформації відповідно до таблиці цього підрозділу SAF-T UA).

При цьому, в елементі «Податкова інформація» (TaxInformation) обов’язково зазначається інформація про податки.

12

Чи вірно ми розуміємо, що оборотно-сальдова відомість повинна заповнюватись в гривні, а не у валюті плюс гривневий еквівалент?

Згідно з Детальним технічним описом елементів SAF-T UA в підрозділі «Сальдові/оборотні відомості» (GeneralLedgerAccounts) відображається інформація про застосовувані рахунки/субрахунки/аналітичні рахунки бухгалтерського обліку для ведення господарської діяльності суб’єкта господарювання із зазначенням в розрізі кожного рахунку, субрахунку та аналітичного рахунку їх номерів, найменувань, дат створення облікових записів (рахунків/субрахунків/аналітичних рахунків) та розгорнутого сальдо на початок та кінець періоду, з розбивкою по дебету та кредиту цих рахунків/субрахунків/аналітичних рахунків.

Елементи «Початкове дебетове сальдо» (OpeningDebitBalance), «Початкове кредитове сальдо» (OpeningCreditBalance), «Дебетовий оборот» (DebitTurnover), «Кредитовий оборот» (CreditTurnover), «Кінцеве дебетове сальдо» (ClosingDebitBalance) та «Кінцеве кредитове сальдо» (ClosingCreditBalance) підрозділу «Сальдові/оборотні відомості» (GeneralLedgerAccounts) є елементами простого типу (SAFmonetaryType), заснованими на простому елементі «xs:decimal».

Отже, відповідна інформація повинна заповнюватись у національній валюті.

13

Чи вірно ми розуміємо, що в таблиці ІІ.3 Оборотно-сальдові відомості ми відображаємо інформацію в розрізі балансових рахунків банку, а перелік всіх аналітичних рахунків Банку (у нас таких близько 20 млн) ми зазначаємо в розділі ІІ.9.?/

Основними робочими підходами щодо заповнення SAF-T UA Банком пропонуємо визначити такі:

- бухгалтерський облік самого банку: деталізована інформація;

- бухгалтерський облік операцій клієнтів: зведена інформація/ знеособлена детальна інформація.

Для визначення єдиних підходів та порядку заповнення розділу ІV «Інформація про документальне забезпечення записів бухгалтерського обліку» (SourceDocuments) SAF-T UA щодо операцій клієнтів доцільно провести аналіз можливих способів відображення таких операцій. Аналіз доцільно провести в розрізі видів банківських послуг, визначити, яку інформацію доцільно відображати зведено, а яку – знеособлено детально.

14

Чи вірно ми розуміємо, що в таблиці ІІІ «Бухгалтерські операції» ми маємо відобразити операції окремо по Д-ту (ознака 1) окремо по К-ту (ознака2). Тобто одна проводка у нас буде зустрічатись в двох рядках таблиці: Наприклад проводка з нарахування податку на прибуток Дт7900 і Кт 3620 на 100 одиниць буде зустрічатися в двох рядках з ознакою 1 по Дт 7900  в одному рядку і з ознакою 2 по Кт 3620 в іншому рядку. Чи ми просто показуємо проводку Дт7900 і Кт 3620 на 100 одиниць одним рядком? Чи як розцінювати приведений приклад таблиці ІІІ «Бухгалтерські операції»: Код рахунку 281/6442 Код кореспондуючого рахунку 631/631.?/

Відповідно до частини третьої статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-XIV інформація, що міститься у прийнятих до обліку первинних документах, систематизується на рахунках бухгалтерського обліку в регістрах синтетичного та аналітичного обліку шляхом подвійного запису їх на взаємопов’язаних рахунках бухгалтерського обліку. Дані аналітичних рахунків повинні бути тотожні відповідним рахункам синтетичного обліку на кінець останнього дня кожного місяця.

Згідно з Порядком надання документів великого платника податків в електронній формі, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 07.11.2011 № 1393 (далі – Порядок), господарські операції в підрозділі «Бухгалтерські операції» повинні відображатись через кореспондуючі рахунки (рахунки, що використовуються для відображення господарської операції шляхом подвійного запису).

При цьому, Детальним технічним описом елементів SAF-T UA передбачено, що в елементі «Операція» (Transaction) розділу «Бухгалтерські операції» (GeneralLedgerEntries) відображається бухгалтерська операція (з обов’язковим зазначенням кореспондуючих рахунків).

Таким чином, на рівні рядка бухгалтерського проведення обов’язково зазначається код рахунку (AccountID) та код кореспондуючого рахунку (CorrespondingAccountID).

Слід також відмітити, що відповідно до Детального технічного опису елементів SAF-T UA у стовпці «Приклад» відповідних елементів наводяться наочні приклади заповнення конкретного елемента для кращого розуміння природи даних.

У окремих випадках приклади заповнення елемента наведені комплексно:

- шляхом посилання на довідники: приклади, які не є обмеженими списками ідентифікаторів;

- через крапку з комою: декілька умовних значень, які більш наочно розкривають заповнення елемента складного типу;

- через слеш: декілька умовних значень окремого заповнення елемента, які більш наочно розкривають комплексні приклади.

Таким чином, коди рахунків, наведені через слеш у стовпці «Приклад» є декількома умовними значеннями окремого заповнення елемента, які більш наочно розкривають комплексні приклади.

15

Чи потрібно операції з придбання/продажу основних засобів відображати в IV.1 (Відомості про продаж) або IV.2 (відомості про придбання)., при умові , що  вони будуть знаходити своє відображення в ІІІ розділі бухгалтерські операції та в розділі  IV.5 операції з необоротними активами?/

Згідно з Детальним технічним описом елементів SAF-T UA в підрозділі «Відомості про продаж» (SalesInvoices) на підставі первинних документів зазначається інформація щодо фактичних обсягів реалізованих матеріальних цінностей, робіт та послуг, їх кількості та вартості в розрізі господарських операцій з продажу (з розкриттям інформації відповідно до таблиці цього підрозділу SAF-T UA).

У підрозділі «Відомості про придбання/закупівлю» (PurchaseInvoices) на підставі первинних документів зазначається інформація щодо фактичних обсягів придбаних матеріальних цінностей, робіт та послуг, їх кількості та вартості в розрізі господарських операцій з придбання/закупівлі (з розкриттям інформації відповідно до таблиці цього підрозділу SAF-T UA).

Отже, операції з придбання/продажу основних засобів також зазначається в цих підрозділах з розкриттям інформації відповідно до таблиць цих підрозділів.

16

Чи вірно ми розуміємо, що окремі таблиці по яких у Банку відсутня інформація можна не заповнювати. Так, наприклад, таблиця ІІ.11 Номенклатура запасів/ продукції. Банк не займається виробництвом продукції і інформація по таким полям як: Ідентифікатор категорії запасу/продукції (товару/роботи, послуги), Група запасу/продукції (товару/роботи, послуги), Опис запасу/продукції (товару/роботи, послуги), Товарний код продукції, Код ідентифікатора продукції, Коефіцієнт перерахунку стандартної одиниці виміру в базову, тощо у нас відсутня взагалі.

Згідно з пунктом 1.5 глави 1 Інструкції з бухгалтерського обліку запасів банків України, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 10.12.2024 № 625 (далі – Інструкція № 625), запаси, що придбані, в обліку відображаються за первісною вартістю (собівартістю), уключаючи витрати на придбання, доставку, податки, збори та інші обов'язкові платежі (крім тих, що згодом відшкодовуються банку), за балансовим рахунком 3400 Плану рахунків бухгалтерського обліку банків України, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 11.09.2017 № 89 (далі – План рахунків).

Відповідно до пункту 1.10 глави 1 Інструкції № 625 порядок ведення складського обліку визначається банком самостійно з урахуванням вимог чинного законодавства України.

Відповідно до Порядку надання документів великого платника податків в електронній формі, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 07.11.2011 № 1393 (далі – Порядок), у стовпчику «Обов’язковість заповнення» наявність позначки «*» означає, що показник (інформація) повинен обов’язково бути заповнений, відсутність такої позначки означає, що показник може бути заповнений у разі його наявності.

У таблиці 6 «Опис елементів SAF-T UA» Детального технічного опису елементів SAF-T UA наведено структуру таблиці з описом та призначенням кожного стовпця для правильної роботи з технічним описом елементів SAF-T UA.

Обов’язковість (Status) вказує, чи є елемент обов’язковим («Mandatory») або необов’язковим («Optional»). Під час передачі даних до ДПС технічний статус обов’язковості передбачає таку реалізацію положень Порядку:

статус «Mandatory» означає, що показник (інформація) повинен обов’язково бути заповненим;

необов’язкові елементи («Optional»), які передбачені Порядком, повинні бути заповнені в разі їх наявності;

необов’язкові елементи («Optional»), які не передбачені Порядком, можуть бути заповнені, якщо, на думку платника податків, це забезпечує більш повне відображення даних, що належать або пов'язані з предметом перевірки.

Детальним технічним описом елементів SAF-T UA передбачено, що підрозділ «Номенклатура запасів/продукції (товарів/робіт, послуг)» (Products) містить інформацію щодо характеристики запасу/продукції (товару/роботи, послуги), зокрема код запасу/продукції, індикатор, що дає можливість ідентифікувати продукцію на предмет чи продукція є товаром, або роботою, послугою, опис, одиниця виміру, метод оцінки тощо.

У елементі «Код запасу/продукції (товару/роботи, послуги)» (ProductCode; 2.6.1, 2.7.1; KeyProductCode; Mandatory) обов’язково зазначається унікальний ідентифікатор запасу/продукції (товару/роботи, послуги), який застосовується суб’єктом господарювання.

При цьому, звертаємо увагу, що для кодів запасів/продукції (товарів/робіт, послуг) (ProductCode) застосовуються обмежень на ключ (key) і посилання на ключ (keyref). Отже, коди запасів/продукції (товарів/робіт, послуг) (ProductCode) інших підрозділів повинні відповідати унікальним ідентифікаторам підрозділу «Номенклатура запасів/продукції (товарів/робіт, послуг)» (Products).

У елементі «Опис запасу/продукції (товару/роботи, послуги) (Description; 2.6.3, 2.7.2) обов’язково зазначається найменування запасу/продукції (товару/роботи, послуги).

При цьому, елементи «Ідентифікатор категорії запасу/продукції (товару/роботи, послуги)» (GoodsServicesID; 2.6.2), «Товарний код продукції» (ProductCommodityCode; 2.6.1, 2.7.1), «Стандартна одиниця виміру» (UOMStandard; 2.6.7.2, 2.6.8.2, 2.7.7.2, 2.7.8.2), «Коефіцієнт перерахунку стандартної одиниці виміру в базову» (UOMToUOMBaseConversionFactor; 2.6.7.2, 2.6.8.2, 2.7.7.2, 2.7.8.2) повинні бути заповнені в разі їх наявності, а елементи «Група запасу/продукції (товару/роботи, послуги)» (ProductGroup) та «Код ідентифікатора продукції» (ProductNumberCode) можуть бути заповнені, якщо, на думку платника податків, це забезпечує більш повне відображення даних, що належать або пов'язані з предметом перевірки. При відсутності відповідних даних заповнювати ці елементи не потрібно.