Державна податкова служба України з метою всебічного розгляду проєктів законодавчих актів з питань податкового законодавства, а також законодавства з питань адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, контроль за дотриманням якого покладено на органи ДПС, постійно взаємодіє під час опрацювання законопроєктів з Верховною Радою України.
ДПС постійно проводиться моніторинг законопроєктів, які реєструються на офіційному вебпорталі Верховної Ради України, визначаються законопроєкти в межах компетенції ДПС та в подальшому відповідно до функціональних обов’язків надаються структурним підрозділам ДПС для опрацювання.
Так ДПС протягом ІІ кварталу 2020 року було проведено попередню експертизу 480 законопроєктів, які були зареєстровані Верховною Радою України IX скликання, з них близько 90 стосуються повноважень ДПС, або 19 % від загальної кількості зареєстрованих проєктів законів. Всі законопроєкти, що стосуються повноважень ДПС, опрацьовуються фахівцями податкової служби та готуються пропозиції ДПС щодо кожного законопроєкту з формуванням позиції про підтримання, не підтримання чи надання зауважень та пропозицій до проєктів законодавчих актів з метою їх доопрацювання та приведення до норм чинного законодавства, а також в межах компетенції визначається вплив законопроєкту на показники бюджету (економічні розрахунки).
Позиція ДПС за результатами опрацювання законопроєктів постійно направляється до Міністерства фінансів України та вноситься до Модуля взаємодії з Верховною Радою України, що створений Секретаріатом Кабінету Міністрів України на базі автоматизованої системи документообігу «АСКОД», а також направляється до Верховної Ради України у відповідь на запитувану інформацію.
Представники та керівництво ДПС постійно приймають участь у засіданнях комітетів Верховної Ради України та на постійній основі співпрацюють з профільним Комітетом з питань фінансів, податкової та митної політики.
У зв‘язку з пандемією та введенням карантинних заходів, що спрямовані на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19). На виконання Закону України від 30 березня 2020 року № 543-IX «Про внесення змін до Закону України «Про комітети Верховної Ради України», засідання профільних комітетів з квітня 2020 року відбувається в режимі відеоконференцій (засідання проводяться за допомогою платформ Microsoft Teams, ZOOM, WebEx, Skype тощо) в тому числі за участю керівництва та фахівців ДПС.
Так у звітному періоді за участю керівництва та фахівців ДПС відбулось 11 засідань комітетів, на яких розглянуто 28 законопроєктів та 5 питання, які стосуються повноважень ДПС. Головою ДПС безпосередньо прийнято участь у 8 засіданнях комітетів Верховної Ради України.
У одному із таких засідань 30 червня 2020 року в режимі відеоконференції Комітетом Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики було проведено заслуховування Голови ДПС Любченка О.М., де Голова ДПС надав відповіді на запитання народних депутатів України та проінформував членів Комітету про діяльність Державної податкової служби України за 6 місяців 2020 року (в тому числі щодо сплати акцизного податку за 2 роки, кількості проведених фактичних перевірок платників податків, заходів щодо припинення незаконного виробництва та реалізації підакцизних товарів, заходів щодо припинення порушень у сфері використання РРО та інше), а також проінформував про стан виконання та терміни імплементації положень законів України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» від 16 січня 2020 року №466-ІХ, «Про внесення змін до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та інших законів України щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі та послуг» від 20 вересня 2019 року №128-ІХ та «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі і послуг» від 20 вересня 2019 року №129-ІХ.
Комітетом також було заслухано начальника ГУ ДПС у Дніпропетровській області, яка доповіла про стан забезпечення виконання ГУ ДПС у Дніпропетровській області індикативних показників за січень - червень поточного року.
Крім того, фахівцями ДПС в ІІ кварталі 2020 року з метою обговорення проблемних питань, розгляду та надання пропозицій до правок народних депутатів, опрацюванні та напрацюванні нових законопроєктів, що відносяться до компетенції ДПС було прийнято участь близько як у 15 засіданнях робочих груп, круглих столах та нарадах, що проводились у комітетах Верховної Ради України. Засідання Комітетом проводились в режимі відеоконференції, у зв‘язку з введенням карантинних заходів, що спрямовані на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), зокрема:
у Комітеті з питань фінансів, податкової та митної політики:
- у засіданнях комітетів, робочих груп та круглих столів під час опрацювання та обговорення законопроєктів:
«Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо функціонування електронного кабінету та спрощення роботи фізичних осіб-підприємців (реєстр. № 2524 від 04.12.2019, н.д. Железняк Я.І. та група народних депутатів) щодо скасування електронного договору про приєднання, також фахівцями ДПС опрацьовано 110 правок, що були надані народними депутатами України до другого читання та надано пропозиції до таблиці законопроєкту до другого читання);
«Про державне регулювання діяльності щодо організації та проведення азартних ігор» (реєстр. №2285-д від 18.12.2019 н.д. Марусяк О.Р.), також фахівцями ДПС опрацьовано 3492 правки, що були надані народними депутатами України до другого читання та надано пропозиції до таблиці законопроєкту до другого читання);
«Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування доходів від організації та проведення азартних ігор» (реєстр. №2713), альтернативні (реєстр. №2713-1,№2713-2, № 2713-3) та доопрацьований комітетом 2713-д;
«Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо додаткової підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникнення і поширення короновірусної хвороби (COVID-19) (реєстр. № 3329-д) н.д. Железняк Я.І. та група народних депутатів) щодо обговорення норм законопроєкту, підготовки пропозицій до другого читання, а також опрацюванні 144 правки, що були надані народними депутатами України до другого читання;
«Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо удосконалення механізму справляння акцизного податку при реалізації тютюнових виробів)» (реєстр. № 3016 від 05.02.2020, н.д. Холодов А.І.) та альтернативний №3016-1;
- у міжвідомчій зустрічі у форматі ZOOM відеоконференції за участі голови Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики, заступника Голови ДПС, фахівців ДПС та представників бізнесу з обговорення актуальних питань: хіміко-фармацевтичної галузі промисловості (14.04.2020); авіабудівної та суднобудівної галузі (17.04.2020); у галузі виробництва (машинобудування, техніка, електроніка, обладнання) (22.04.2020); сільськогосподарської галузі промисловості (07.05.2020);
- у робочих зустрічах щодо спрощення застосування реєстраторів розрахункових операцій та фіскалізації в майбутньому. На одній із зустрічей заступником Голови ДПС України Михайлом Тітарчуком проведено презентацію «Впровадження програмних РРО».
у Комітеті з питань енергетики та житлово-комунальних послуг :
- у Круглому столі на тему: ««Подолання кризових явищ в українській енергетиці»
(05.05.2020).
ДПС також здійснюється контроль за станом проходженням проєктів законодавчих актів з питань, що стосуються повноважень ДПС на пленарних засіданнях Верховної Ради України. Зокрема, у ІІ кварталі 2020 року Верховною Радою України було прийнято Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо додаткової підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникнення і поширення короновірусної хвороби (COVID-19)» (реєстр. № 3329-д), який разом з альтернативними законопроєктами №3329, №3329-1, №3329-2 було опрацьовано членами комітету, в.о. Голови ДПС Тітарчуком М.І. та фахівцями ДПС на засіданні комітету, що відбулося 29.04.2020 у форматі ZOOM відеоконференції. Прийнятий Закон підписано Президентом України за №591-ІХ, метою вказаного закону є продовження дії податкових пільг та спрощення адміністративних процедур на період здійснення обмежувальних карантинних заходів встановлених Кабінетом Міністрів України. Закон направлений на захист як малого так і великого бізнесу від негативних наслідків, у зв’язку з невикористанням економічного потенціалу.
Крім того, ДПС у разі прийняття Верховною Радою України важливих для ДПС Законів України проводиться робота по роз‘ясненню платникам податків нововведень та змін до податкового законодавства. Така інформація обов‘язково розміщується на вебпорталі ДПС. Так з метою чіткого і якісного інформування платників податків щодо змін у законодавстві (в тому числі під час карантинних заходів) ДПС було підготовлено такі інформаційні листи:
1. щодо карантинних нововведень для бізнесу у зв‘язку із прийняттям Законів України: від 17 березня 2020 року № 530-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)», №532-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо підвищення доступності лікарських засобів, медичних виробів та допоміжних засобів до них, які закуповуються за кошти державного бюджету, та створення умов для закупівель у сфері охорони здоров’я за кошти державного бюджету», № 533-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)», від 30 березня 2020 року № 540-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-2019)» та від 13.05.2020 №591-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо додаткової підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширеню короно вірусної хвороби (COVID-2019)», а саме інформаційні листи:
- від 20.03.2020 №7 «Карантинні нововведення для бізнесу. Які нюанси треба знати»
https://www.tax.gov.ua/data/material/000/322/412719/Informaciyniy_list_7.pdf
- від 03.04.2020 №8 «Карантинні нововведення для бізнесу. Частина І. Податок на прибуток, обіг підакцизних товарів, ПДВ»
https://tax.gov.ua/data/material/000/324/414208/Informaciyniy_list_8.pdf
- від 08.04.2020 №9 «Карантинні нововведення для бізнесу. Частина 2. Податок на доходи фізичних осіб, місцеві податки, ЄСВ, адміністрування»
https://www.tax.gov.ua/data/material/000/324/414815/Informaciyniy_list_9.pdf
- від 16.04.2020 №10 «Карантинні нововведення для бізнесу. Частина 3. Практичні особливості застосування звільнення від ПДВ»
https://tax.gov.ua/data/material/000/325/415669/Informaciyniy_list_10.pdf
від 29.05.2020 №11 «Карантинні нововведення для бізнесу, передбачені Законом №591»
https://tax.gov.ua/data/material/000/329/420377/Informaciyniy_list_11.pdf
2. щодо змін до Податкового кодексу України, що запроваджені Законом «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» від 16 січня 2020 року №466-ІХ, а саме інформаційні листи:
- від 12.06.2020 №12 «Нововведення в оподаткуванні податком на прибуток підприємств, запроваджені Законом №466»
https://tax.gov.ua/data/material/000/330/422084/Informaciyniy_list_12.pdf
- від 24.06.2020 №13 «Нововведення запроваджені Законом №466, щодо податку на додану вартість та акцизного податку».
https://tax.gov.ua/data/material/000/332/423707/Informaciyniy_list_13.pdf