До законодавства внесені зміни і замість заявницького принципу для відокремлених підрозділів юридичних осіб, утворених відповідно до законодавства іноземної держави, у тому числі постійних представництв, встановлено, що взяття на облік/внесення змін/зняття з обліку в контролюючих органах здійснюються на підставі відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань (далі – Єдиний державний реєстр).
Такі зміни введені в дію з 3 вересня 2024 року і внесені до Податкового кодексу України (далі – Кодекс), Закону України від 8 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон 2464), Закону України від 15 травня 2003 року № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань» (далі – Закон 755) законами України від 14 липня 2023 року № 3257-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впорядкування діяльності відокремлених підрозділів юридичної особи, утвореної відповідно до законодавства іноземної держави», від 18 червня 2024 року № 3813-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей податкового адміністрування під час воєнного стану для платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства».
Перенесення до Єдиного державного реєстру відомостей про існуючі та зареєстровані філії та представництва юридичних осіб, утворених відповідно до законодавства іноземних держав, урегульоване Порядком перенесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань відомостей про наявні і зареєстровані філії та представництва юридичних осіб, утворених відповідно до законодавства іноземних держав, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03 вересня 2024 року № 1004 (далі – Постанова 1004).
Тепер державна реєстрація створення, зміни даних та припинення відокремлених підрозділів юридичних осіб, утворених відповідно до законодавства іноземних держав, має здійснюватися відповідно до Закону 755 шляхом включення відомостей до Єдиного державного реєстру за процедурами, аналогічними для юридичних осіб, утворених відповідно до законодавства України.
Так само як і для українських юридичних осіб, взяття на облік в контролюючих органах за основним місцем обліку відокремлених підрозділів юридичних осіб, утворених відповідно до законодавства іноземної держави, у тому числі постійних представництв, як платників податків та платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, здійснюється на підставі відомостей з Єдиного державного реєстру, наданих згідно із Законом 755, у день отримання зазначених відомостей контролюючими органами. Дані про взяття на облік відокремлених підрозділів юридичних осіб, утворених відповідно до законодавства іноземної держави, передаються до Єдиного державного реєстру у день взяття на облік таких платників.
Зміни щодо відомостей про відокремлені підрозділи юридичної особи, утвореної відповідно до законодавства іноземної держави тепер підлягають державній реєстрації згідно із Законом 755 (зміни у даних про найменування, організаційно-правову форму, види діяльності, керівника, місцезнаходження та зміни інших відомостей, які містяться в Єдиному державному реєстрі і визначені частиною шостою статті 9 Закону 755). Контролюючі органи такі зміни отримують із Єдиного державного реєстру у порядку інформаційної взаємодії.
Дані про перебування відокремленого підрозділу юридичної особи, утвореної відповідно до законодавства іноземної держави, у процесі припинення, у тому числі дані про рішення щодо припинення, відомості про комісію з припинення (ліквідатора, ліквідаційну комісію тощо) та про строк для заявлення кредиторами своїх вимог також підлягають включенню до Єдиного державного реєстру. Відповідно заходи, пов’язані з припиненням відокремленого підрозділу юридичної особи, утвореної відповідно до законодавства іноземної держави, розпочинаються контролюючими органами після отримання із Єдиного державного реєстру відомостей щодо державної реєстрації рішення про припинення відокремленого підрозділу. Щодо такого відокремленого підрозділу контролюючі органи направляють до Єдиного державного реєстру відомості про відсутність (наявність) заборгованості із сплати податків і зборів та відсутність (наявність) заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Отже у разі необхідності державної реєстрації змін до відомостей про відокремлений підрозділ, державної реєстрації рішення про припинення відокремленого підрозділу, отримання інших публічних послуг відокремленим підрозділом, відомості про який ще не перенесено до Єдиного державного реєстру, відокремленому підрозділу необхідно подати відповідні заяви у порядку, передбаченому Законом 755 та Постановою 1004.
Відокремлені підрозділи юридичної особи відтепер подають до контролюючих органів заяви нерезидента (для іноземної юридичної компанії, організації або її відокремленого підрозділу) за формою № 1-ОПН лише у разі зміни у даних про особу, відповідальну за ведення бухгалтерського та/або податкового обліку. Інші зміни підлягають державній реєстрації в Єдиному державному реєстрі.
Оскільки дані про взяття на облік відокремлених підрозділів юридичних осіб, утворених відповідно до законодавства іноземної держави, підтверджуються відомостями (наприклад, випискою або витягом) із Єдиного державного реєстру, контролюючими органами не видаються довідка про взяття на облік платника податків, відомості щодо якого не підлягають включенню до Єдиного державного реєстру, за формою № 34-ОПП, а також повідомлення про взяття на облік платника єдиного внеску, на якого не поширюється дія Закону 755, за формою № 2-ЄСВ.
Дублікати таких раніше виданих довідок та повідомлення можуть бути видані контролюючим органом відокремленому підрозділу юридичної особи, утвореної відповідно до законодавства іноземної держави, який був зареєстрований до 03.09.2024, дані про якого не перенесені до Єдиного державного реєстру, який не перебуває в процесі припинення, та у якого відсутні зміни у відомостях, що вносяться до Єдиного державного реєстру.
Відокремлені підрозділи вносять до Єдиного державного реєстру дані про рішення щодо припинення і можуть не подавати Заяву про ліквідацію або реорганізацію платника податків за формою № 8-ОПП та Заяву про зняття з обліку платника єдиного внеску за формою № 7-ЄСВ. Заходи щодо припинення відокремлених підрозділів, щодо яких були розпочаті та не завершені процедури припинення до 03.09.2024, завершуються у порядку, визначеному Законом 755.