Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Питання – відповіді щодо особливостей податкового обліку при здійсненні операцій з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів у зв’язку із запровадженням з 01.12.2024 режиму експортного...

, опубліковано 25 листопада 2024 о 11:50

Питання – відповіді щодо особливостей податкового обліку при здійсненні операцій з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів у зв’язку із запровадженням з 01.12.2024 режиму експортного забезпечення (далі – РЕЗ)

№ з/п

Питання

Відповідь

1

Яким чином та з якої дати буде надана можливість направлення на реєстрацію в ЄРПН податкової накладної за операціями з експорту окремих видів товарів (далі – ПН-РЕЗ), якщо наразі в електронному кабінеті платника (далі – ЕКП) відсутня електронна форма відповідного документу?

 

Для операцій з постачання окремих видів товарів запроваджено окрему електронну форму ПН за кодом J1211001 (код електронної форми ПН–РЕЗ), яка буде застосовуватись  з моменту запровадження РЕЗ. До 01.12.2024 року такі податкові накладні не приймаються для реєстрації в ЄРПН

 

2

Як можна дізнатися про ліміт підприємства для безумовної реєстрації ПН-РЕЗ та чи буде надана платнику можливість перегляду такої суми в ЕКП?

 

Інформація щодо такої розрахункової величини не буде надсилатись платнику та не буде доступна для перегляду в ЕКП, оскільки вона є динамічною та постійно змінюється; наявність або відсутність залишку суми цієї величини не є єдиною умовою відповідності/невідповідності ознакам безумовної реєстрації; наявність або відсутність залишку суми цієї величини не є вирішальним фактором щодо реєстрації/зупинення реєстрації ПН-РЕЗ.

3

Чи може бути вказана у графі 4 табличної частини ПН (у т.ч.  ПН-РЕЗ) умовне позначення одиниці виміру товару «кг», якщо у первинних документах (видатковій накладній, ТТН, інших документах) зазначено одиниці виміру товару «т»?

 

У податкових накладних, що складатимуться з 01.12.2024 як за операціями з постачання на митній території України окремих видів товарів, так і за операціями з їх вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту, одиниці виміру товарів повинні зазначатись у кілограмах, незалежно від того, які одиниці виміру використані для такого товару в первинних бухгалтерських документах.

4

Чи заповнюється графа 3.2.2 "Власна сільськогосподарська продукція7" розділу Б табличної частини ПН у разі експорту олії, виробленої платником із соняшника, придбаного ним у іншої особи?

 

Так, графа 3.2.2 "Власна сільськогосподарська продукція7" розділу Б табличної частини ПН заповнюється у разі експорту сільськогосподарської продукції виробником, яким така продукція безпосередньо вирощується, відгодовується, виловлюється, збирається, виготовляється, виробляється.

 

5

Яким чином заповнюється графа 3.2.2 "Власна сільськогосподарська продукція7" розділу Б табличної частини ПН у разі експорту за однією МД одночасно вирощеного та придбаного зерна?

 

У разі здійснення операцій з експорту за однією МД одночасно самостійно вирощених та придбаних товарів, до яких застосовується РЕЗ, складаються дві окремі податкові накладні.

6

Чи можна складати одну ПН-РЕЗ за узагальненою номенклатурою «пшениця 2, 3 і 4 класу»?

 

Можна, якщо товар класифікується за одним кодом згідно з УКТ ЗЕД, має одну назву та ціну. При цьому, в одній ПН-РЕЗ може бути зазначено лише один товар за одним кодом УКТ ЗЕД, заповнення декілька рядків в ПН не передбачено.

 

7

За якою ставкою ПДВ  оподатковуються операції з експорту окремих видів товарів, якщо платник не виконав критерій, встановлений підпунктом «а» підпункту 97.2 пункту 97 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ, але отримав від нерезидента аванс?

Протягом якого терміну ДПС розміщує в ЕКП повідомлення про завершення валютного контролю, отримане від банку?

 

Операції з експорту окремих видів товарів, що здійснює платник, який не відповідає критеріям, встановленим підпунктом «а» підпункту 97.2 пункту 97 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ, оподатковуються за ставками, встановленими підпунктами «а» і «г» пункту 193.1 статті 193 ПКУ:

14 % (для УКТ ЗЕД 1001, 1003, 1005, 1201, 1205, 1206 00);

20 % (для УКТ ЗЕД 0409 00 00 00, 0802 31 00 00, 0802 32 00 00, 1002, 1004, 1507, 1512, 1514, 2306.

Повідомлення про завершення  розрахунків платників податків за відповідними операціями з експорту товарів, до яких застосовано РЕЗ (далі – Повідомлення) надається банком ДПС протягом 3–х робочих днів, наступних за днем завершення розрахунків за відповідною операцією.

Отримане Повідомлення не пізніше наступного робочого дня після отримання від банку ДПС розміщує в електронному кабінеті платника податку.

 

8

Чи потрібно повідомляти податковий орган про укладення форвардного контракту – платникам єдиного податку 4 групи і платникам податку на прибуток, на яких не поширюються правила трансфертного ціноутворення?

 

Статтею 39 розділу І ПКУ не передбачено необхідність повідомляти податковий орган про укладення форвардного контракту платниками єдиного податку 4 групи і платниками податку на прибуток, які не здійснюють контрольовані операції.

Разом з тим, в податковій накладній, що складається за операціями з експорту товарів, до яких застосовується режим експортного забезпечення, ставиться відмітка, якщо експорт продукції буде здійснюватися на підставі форвардного контракта.

9

Яка процедура скасування ПН-РЕЗ, якщо за нею не було оформлено МД (чи буде надходити платнику квитанція)?

Чи буде при цьому відновлюватися реєстраційна сума?

 

Якщо з дати реєстрації в ЄРПН ПН-РЕЗ,  минуло 30 календарних днів і протягом такого періоду не оформлено МД на такі товари, реєстрація такої ПН в ЄРПН скасовується (разом із РК, які були складені до такої ПН), про що платнику надсилатиметься відповідна квитанція, при цьому реєстраційна сума в СЕА буде поновлена.  

 

10

Щодо розміщення на сайті ДПС довідника умовних кодів причин коригування 501, 502, 503,  які використовуються при складанні РК до ПН-РЕЗ.

Довідник умовних кодів причин коригування, який містить інформацію, зокрема про умовні коди причин коригування 501, 502 та 503 розміщено на вебпорталі ДПС за посиланням:

https://tax.gov.ua/dovidniki--reestri--perelik/dovidniki-/357729.html

 

11

В листі ДПС від 15.11.2024 № 3717/7/99-00-21-03-02-07 зазначено, що в декларації з ПДВ відображаються тільки ті операції, за якими відбувся перетин кордону. Чи враховуватиметься це при проведенні камеральних перевірок податкової звітності? Чи будуть невключені в декларацію суми ПДВ по ПН-РЕЗ, складеним на  товари, по яким не відбувся перетин кордону, вважатись заниженням податкових зобов’язань?

Чи будуть ці положення відображені у Порядку заповнення декларації з ПДВ?

 

Відповідно до Порядку заповнення і подання податкової звітності з ПДВ у рядках 2.3.1, 2.3.2 та 2.3.3 (залежно від ставки оподаткування) вказуються обсяги операцій з експорту окремих видів товарів.

Разом з тим  пунктом 97.5 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ (пряма норма Закону) чітко передбачено, що операції з експорту у режимі експортного забезпечення окремих видів товарів відображаються у складі податкової декларації за звітний (податковий) період, на який припадає дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України.

Порядок заповнення і подання податкової звітності з ПДВ не потребує відображення інформації щодо порушеного питання.

 

12

В листі ДПС від 15.11.24 № 3717/7/99-00-21-03-02-07 зазначено, що сума визначена   в ПН-РЕЗ з урахуванням складених до неї РК  має відповідати вартості товару  згідно митної декларації (ПН-РЕЗ+РК1+РК2=МД).

Яким чином відбуватиметься контроль відповідності цих показників?

 

Нормами Митного кодексу України з урахуванням внесених змін щодо особливостей експорту окремих видів товарів у період дії воєнного стану передбачено надання митницею ДПС інформації, що міститься в митних деклараціях, на підставі яких здійснено митне оформлення таких товарів.

 

13

Чи може РК_2 бути складеним на збільшення суми операції і в яких випадках?

Після завершення вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту товарів та подання усіх необхідних додаткових декларацій для митного оформлення за відповідною митною декларацією з метою приведення показників податкової накладної у відповідність з показниками митної декларації може бути складений розрахунок коригування другого типу (далі – РК_2).

В більшості випадків РК_2 складається на зменшення суми операції, вказаної у податковій накладній.

Разом з тим, в окремих випадках, РК_2 може бути складений на збільшення суми операції, вказаної у податковій накладній, зокрема, у разі зміни курсу валют, внаслідок чого відбулося збільшення вартості експортованого товару в гривневому еквіваленті.