З 30.01.2015 р. набрав чинності наказ Міністерства фінансів України від 23.01.2015 № 14, яким затверджено форму декларації акцизного податку та Порядок її заповнення та подання. У зв’язку з цим за звітний період — лютий 2015 р. — податкова декларація акцизного податку (далі — декларація) має подаватися за цією формою.
При цьому, оскільки відповідно до ст. 36 Податкового кодексу податковим обов’язком платника податку є обчислення, декларування та сплата суми податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, платники акцизного податку, визначені підпунктами 212.1.11 — 212.1.14 п. 212.1 ст. 212 цього Кодексу зобов’язані задекларувати свої податкові зобов’язання з акцизного податку за січень 2015 р. в обов’язковому порядку.
Формою декларації передбачено загальну частину, що містить обов’язкові реквізити платника акцизного податку, та шість розділів (А,Б,В,Г,Ґ,Д), що складаються та подаються платниками залежно від виду господарської діяльності, а також додатки — розрахунки суми акцизного податку для обчислення податку залежно від виду підакцизних товарів та ставок акцизного податку. Відмітка про конкретні розділи та додатки до декларації, які подаються платником податку, відображається на останньому аркуші декларації шляхом проставляння позначки «х» та зазначення кількості примірників та кількості сторінок. Декларація також містить розділ, який заповнюється працівниками контролюючих органів після подання декларації.
Усі показники у декларації проставляються у гривнях без копійок з відповідним округленням за загальновстановленими правилами.
З метою автоматизованої перевірки показників декларації та відповідних додатків до неї, округлення підсумкових сум до гривні без копійок у додатках відбувається автоматично.
Крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов’язання та/або пені, яку зазначає у декларації, що подається до контролюючого органу у строки, встановлені Податковим кодексом.
Платником заповнюються та подаються лише ті розділи декларації, які відповідають видам господарської діяльності платника та видам підакцизних товарів (продукції), операції з якими здійснюються платником, а також заповнюються додатки до кожного розділу. Якщо платник є одночасно платником акцизного податку за різними видами господарської діяльності згідно зі ст. 212 Податкового кодексу, то він подає одну декларацію з відповідними розділами та додатками до неї із зазначенням декількох видів діяльності платника. Також, якщо у платника одночасно виникають податкові зобов’язання з вироблених на митній території України та ввезених підакцизних товарів, то він їх відображає в одній декларації.
Серед особливостей заповнення окремих розділів декларації, на які треба звернути увагу, слід зазначити таке:
Розділ Ґ декларації заповнюють суб’єкти господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.
Податкові зобов’язання по даному розділу визначаються окремо за кожним видом реалізованих в роздрібній торгівлі підакцизних товарів.
За кодом операції Ґ1 зазначається податкове зобов’язання по Розділу Ґ, за кодами операцій Ґ1.1 — Ґ1.11 — суми акцизного податку з реалізованих в роздрібній торгівлі підакцизних товарів, які визначаються із сум податку, зазначених в усіх примірниках додатку 6, що додаються до декларації.
За кодом операції Ґ 2 зазначається це ж податкове зобов’язання по Розділу Ґ але вже в розрізі КОАТУУ, яке в наступних рядках без коду операції зазначається окремо по кожному КОАТУУ.
Розділ Ґ Декларації заповнюється на підставі даних розрахунків сум акцизного податку згідно з додатком 6.
Суб’єкт господарювання роздрібної торгівлі підакцизними товарами, що має один або декілька пунктів продажу, які розташовані на території підпорядкованій одному органу місцевого самоврядування (один код КОАТУУ) формує Декларацію та заповнює один додаток 6 до Декларації відповідно до цього КОАТУУ.
Суб’єкт господарювання роздрібної торгівлі підакцизними товарами, що має один або декілька пунктів продажу товарів, які розташовані на території підпорядкованій різним органам самоврядування (різні коди КОАТУУ), формує Декларацію та заповнює додаток 6 до Декларації окремо за кожним КОАТУУ.
Якщо у суб’єкта господарювання точки продажу зареєстровані в декількох органах самоврядування, які обслуговуються одним контролюючим органом (наприклад об’єднана ДПІ), то платник подає до такого контролюючого органу одну Декларацію з відповідною кількістю додатків 6.
Додаток 6 до декларації в частині розрахункових даних заповнюється у гривнях з двома знаками після коми; сума податкового зобов’язання з акцизного податку (гр.7) зазначається у гривнях без копійок, округлення сум відбувається за загальновстановленими правилами.
Обчислення сум податку здійснюється шляхом множення ставки податку на базу оподаткування згідно з пп. 214.1.4. п. 214.1 ст. 214 Податкового кодексу.
Ставка акцизного податку для підакцизних товарів, реалізованих відповідно до пп. 213.1.9 п. 213.1 ст. 213 Податкового кодексу встановлена пп. 215.3.10 п. 215.3 ст. 215 цього Кодексу у розмірі 5%.
Базою оподаткування є вартість (з ПДВ) підакцизних товарів, що реалізовані суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших місцях громадського харчування. Отже, саме ці дані повинні бути відображені у графі 5 додатку 6 до декларації.
Оскільки датою виникнення податкових зобов’язань щодо реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів є дата здійснення розрахункової операції відповідно до Закону про РРО, а у разі реалізації товарів фізичними особами — підприємцями, які сплачують єдиний податок, — є дата надходження оплати за проданий товар (п. 216.9 ст. 216 Податкового кодексу), то при здійсненні реалізації підакцизних товарів у разі необхідності можливо ідентифікувати покупців щодо наявності/відсутності у цих покупців ліцензії на право оптової/роздрібної торгівлі підакцизними товарами, що може бути здійснено шляхом пред’явлення ними вказаних ліцензій при придбанні підакцизних товарів та оформленні податкової (покупцям — платникам ПДВ) або видаткової (покупцям — неплатникам ПДВ) накладної (у такому разі вартість реалізованих товарів для комерційного використання знайде своє відображення у графі 4 Додатка 6 до декларації). У разі не надання покупцями вказаних ліцензій необхідно вважати, що підакцизні товари придбаваються для особистого некомерційного споживання, і покупець є кінцевим споживачем (вартість таких реалізованих підакцизних товарів буде відображатися у графі 3 Додатка 6 до декларації).
У разі подання до однієї декларації декількох додатків 6 перенесення даних до Розділу Ґ відбуватиметься наступним чином.
Суми податкового зобов’язання із графи 7 (рядок «Усього») додатків 6 складуються та переносяться до рядка Ґ1 Розділу Ґ декларації. Аналогічний порядок застосовується до перенесення сум податкового зобов’язання в розрізі підакцизних товарів. В рядки Ґ2 Розділу Ґ декларації переносяться загальні суми податкового зобов’язання із графи 7 (рядок «Усього») за кожним кодом КОАТУУ відповідно до наданих додатків 6 до декларації.
Нагадуємо, що платники акцизного податку з роздрібного продажу підакцизних товарів подають титульний аркуш, Розділ Ґ декларації, додаток 6 до декларації (відповідну кількість), заключний аркуш декларації, де шляхом проставляння позначки «х» зазначають про подання певного розділу та додатків до декларації.