МІНІСТЕРСТВО ДОХОДІВ І ЗБОРІВ УКРАЇНИ
ЛИСТ
Митниці Міндоходів
від 21.02.14 № 4461/7/99-99-19-05-01-17
Про митне оформлення міжнародної технічної допомоги
Міністерство доходів і зборів України інформує про те, що Міністерством економічного розвитку і торгівлі України подано на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України наказ Міністерства економічного розвитку і торгівлі України «Про визнання таким, що втратив чинність, наказу Міністерства економіки України від 05 вересня 2007 року № 291».
З метою забезпечення уніфікованого підходу до застосування норм Податкового та Митного кодексів України щодо особливостей митного оформлення та оподаткування товарів міжнародної технічної допомоги після набрання чинності вищезазначеним наказом, який скасовує дію порядку підтвердження пільг з оподаткування при митному оформленні товарів, що надходять у рамках міжнародних договорів з надання Україні міжнародної технічної допомоги, повідомляємо таке.
Щодо загального порядку митного оформлення та оподаткування товарів міжнародної технічної допомоги.
Міжнародними договорами України передбачається звільнення від оподаткування товарів, які надходять в Україну в рамках проектів (програм) міжнародної технічної допомоги (далі - МТД).
Для практичного застосування норм зазначених міжнародних договорів у Митному та Податковому кодексах України передбачено відповідні положення щодо особливостей оподаткування митними платежами МТД.
Пунктом 6 частини першої статті 282 Митного кодексу України визначено, що при ввезенні на митну територію України від оподаткування митом звільняються товари, що ввозяться на митну територію України в рамках міжнародної технічної допомоги відповідно до міжнародних договорів, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України.
Також операції із ввезення на митну територію України зазначеної категорії товарів звільняються від оподаткування податком на додану вартість, що передбачено пунктом 197.11 статті 197 Податкового кодексу України, та акцизним податком, що встановлено пунктом 213.3.9 статті 213 цього ж Кодексу.
Згідно зі статтею 335 Митного кодексу України разом з митною декларацією до органу доходів і зборів подаються, крім іншого, документи, що підтверджують право на пільги із сплати митних платежів.
Зокрема, реалізація права на податкові пільги, передбачені законодавством та міжнародними договорами України, здійснюється на підставі надання реципієнтом таких документів:
реєстраційної картки проекту (програми) міжнародної технічної допомоги (МТД), що видається Мінекономрозвитку;
плану закупівлі товарів, робіт і послуг, що придбаваються за кошти МТД у рамках проекту (програми) МТД, засвідченого донором або виконавцем та погодженого бенефіціаром, який подається до Мінекономрозвитку.
У реєстраційній картці проекту (програми) МТД робиться запис, який
містить:
витяг з міжнародного договору або Закону України щодо передбачених пільг із зазначенням відповідної статті;
підтвердження наявності плану закупівлі;
зазначення адреси офіційного сайту Мінекономрозвитку, за якою розміщено такий план закупівлі та перелік організацій-виконавців, які заявили право на податкові пільги.
У разі якщо у реєстраційній картці проекту (програми) МТД буде зроблено такий запис, це означатиме, що в рамках проекту (програми) МТД підтверджено право на отримання податкових пільг, передбачених податковим законодавством України.
Особливості митного оформлення та оподаткування товарів міжнародної технічної допомоги, що ввозяться для підготовки до зняття енергоблоків Чорнобильської АЕС з експлуатації та перетворення об'єкта «Укриття» на екологічно безпечну систему.
Відповідно до пункту (b) Розділу 7.01 Угоди про грант (проект ядерної безпеки Чорнобильської АЕС) між Європейським банком реконструкції та розвитку як розпорядником коштів гранту з рахунка ядерної безпеки, Урядом України та Чорнобильською атомною електростанцією від 12 листопада
1996 року надходження гранту не повинні спрямовуватись на покриття витрат у рахунок сплати будь-яких податків, які стягуються країною чи на території країни, де знаходиться Одержувач.
Згідно з розділом 6 Рамкової Угоди між Україною та Європейським банком реконструкції та розвитку щодо діяльності Чорнобильського Фонду «Укриття» в Україні від 20 листопада 1997 року обладнання, матеріали, роботи та послуги, які фінансуються Банком з коштів грантів, наданих Фондом, які фінансуються із джерел Фонду і призначені для допомоги у виконанні і управлінні Проектами, звільнятимуться від сплати будь-яких податків, мит чи інших зборів або обов'язкових платежів, які встановлені Україною чи на її території відповідно до її чинного законодавства.
Розділом 8.01 Договору між Урядом України та Європейським банком реконструкції та розвитку про співробітництво та діяльність Постійного Представництва ЄБРР в Україні від 12 червня 2007 року визначено, що усі імпортовані та вироблені в Україні обладнання, матеріали, роботи та послуги, включаючи консультаційні послуги, які використовуються для надання технічної допомоги або для грантового співфінансування і фінансуються за
рахунок грантових коштів, звільняються від будь-яких податків і зборів або обов'язкових платежів, що стягуються Україною або на території України.
Відповідно до пункту 10 частини першої статті 282 Митного кодексу України на період виконання робіт щодо підготовки до зняття і зняття енергоблоків Чорнобильської АЕС з експлуатації та перетворення об'єкта «Укриття» на екологічно безпечну систему від оподаткування митом звільняються товари (сировина, матеріали, устаткування та обладнання), що надходять в Україну в рамках міжнародної технічної допомоги, яка надається на безоплатній та безповоротній основі для подальшої експлуатації, підготовки до зняття і зняття енергоблоків Чорнобильської АЕС з експлуатації, перетворення об'єкта «Укриття» на екологічно безпечну систему та забезпечення соціального захисту персоналу Чорнобильської АЕС.
Також операції із ввезення на митну територію України зазначеної категорії товарів звільняються від оподаткування податком на додану вартість, що передбачено пунктом 211.1 статті 211 Податкового кодексу України.
Реалізація права на податкові пільги здійснюється за умови надання реципієнтом копії реєстраційної картки проекту, в рамках якого здійснено операції з імпорту товарів (сировини, матеріалів, устаткування та обладнання), засвідченої печаткою ДСП «ЧАЕС».
Згідно з підпунктом 21 пункту 14 постанови Кабінету Міністрів України від 15 лютого 2002 року № 153 «Про створення єдиної системи залучення, використання та моніторингу міжнародної технічної допомоги» для проектів (програм), які передбачають виконання робіт з підготовки до зняття і зняття енергоблоків Чорнобильської АЕС з експлуатації та перетворення об'єкта «Укриття» на екологічно безпечну систему за рахунок коштів міжнародної технічної допомоги, план закупівлі не подається.
Враховуючи викладене, митне оформлення товарів, що ввозяться на митну територію України в рамках міжнародної технічної допомоги відповідно до міжнародних договорів із звільненням від оподаткування митними платежами, здійснюється на підставі реєстраційної картки проекту (програми) МТД, відомості про яку зазначаються в митних деклараціях у порядку, встановленому Митним кодексом України.
Міністр О.В. Клименко