Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Чи мають право суб’єкти господарювання, які здійснюють перевезення пасажирів та багажу, при продажу квитків у кіосках та салонах транспортних засобів використовувати книги обліку розрахункових операцій та розрахункових книжок...

опубліковано 07 вересня 2012 о 18:00

Чи мають право суб’єкти господарювання, які здійснюють перевезення пасажирів та багажу, при продажу квитків у кіосках та салонах транспортних засобів використовувати книги обліку розрахункових операцій та розрахункових книжок і чи підлягають ці книжки реєстрації в органах ДПС?

Відповідь:

Відповідно до п.4 ст.9 Закону України від 6 липня 1995 року №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон №265) зі змінами та доповненнями, реєстратори розрахункових операцій (далі – РРО) та розрахункові книжки (далі – РК) не застосовуються, зокрема, при продажу проїзних і перевізних документів із застосуванням бланків суворого обліку на залізничному (крім приміського) та авіаційному транспорті з оформленням розрахункових і звітних документів та на автомобільному транспорті з видачею талонів, квитанцій, квитків з нанесеними друкарським способом серією, номером, номінальною вартістю.

Згідно зі статтею 10 Закону №265 окремі категорії суб’єктів підприємницької діяльності залежно від форм та умов проведення діяльності звільняються від обов’язкового застосування РРО.

Такий Перелік окремих форм та умов проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, яким дозволено проводити розрахункові операції без застосування реєстраторів розрахункових операцій з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 23 серпня 2000 року №1336 (зі змінами та доповненнями) (далі – Перелік №1336).

Відповідно до пункту 10 Переліку №1336 дозволено, зокрема, проводити розрахункові операції без застосування РРО з використанням РК та КОРО при продажу квитків у кіосках та салонах транспортних засобів для проїзду в міському, приміському та міжміському електротранспорті, міжміському автотранспорті, на морських і річкових суднах.

Згідно з пунктами 2.1 та 2.2 розділу 2 Порядку реєстрації та ведення книг обліку розрахункових операцій і розрахункових книжок, затвердженого наказом ДПА України від 01.12.2000 №614, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.02.2001 за №106/5297, (далі – Порядок №614) реєстрація КОРО здійснюється в органі ДПС за місцезнаходженням (місцем проживання) СПД.

Якщо, згідно з чинним законодавством розрахунки можуть проводитися без застосування РРО, КОРО реєструється на окрему господарську одиницю, депо підприємства електротранспорту, а при наданні послуг пасажирським автомобільним транспортом - на кожного кондуктора або, за рішенням СПД, на кожний транспортний засіб.

Слід зауважити, що з 29.05.2009 набрав чинності наказ Міністерства транспорту та зв’язку України від 23.04.2009 №450 «Про затвердження Порядку оформлення пасажирських перевезень на транспорті», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 30.04.2009 за №385/16401 (далі – Порядок №450). Згідно з пунктом 5 Порядку №450 оформлення послуг з перевезення пасажирів та їх багажу на різні види транспорту міжміського та міжнародного сполучення здійснюється продавцем у пунктах продажу маршрут-квитанцій згідно з правилами надання послуг з перевезення пасажирів відповідними видами транспорту та цим Порядком.

Відповідно до пункту 7 Порядку №450 продавцям забороняється надавати послуги з оформлення перевезень

пасажирів та їх багажу у пунктах продажу маршрут-квитанцій, які не обладнані програмно-технічними засобами їх продажу (реєстраторами розрахункових операцій, технічними засобами зв’язку з автоматизованою системою розрахункового центру тощо) і відповідність яких діючим вимогам та стандартам не підтверджена в установленому порядку.

Надрукована маршрут-квитанція підлягає обов’язковій реєстрації шляхом роздрукування за допомогою РРО у правому нижньому куті маршрут-квитанції фіскального касового чека, який підтверджує реєстрацію розрахункової операції на повну суму вартості пасажирського перевезення (з відображенням у касовому чеку складових суми вартості за кожною ставкою податку на додану вартість окремо). У разі технічної неможливості друкування РРО фіскального касового чека у правому нижньому куті маршрут-квитанції друкування такого чека здійснюється на зворотній стороні маршрут-квитанції.

Маршрут-квитанція, яка не містить роздрукованого РРО фіскального касового чека, не є розрахунковим документом та не підтверджує факт укладання договору на перевезення пасажира та його багажу.

Крім того, згідно з пунктів 2, 3 Порядку №450, Порядок є складовою правил надання послуг з перевезення пасажирів відповідними видами транспорту та застосовується як альтернативний механізм поряд з чинними нормативно-правовими актами, що регулюють питання надання послуг з перевезення пасажирів (багажу) відповідними видами транспорту, а також діє в частині, що не суперечить міжнародним договорам України. Цей Порядок поширюється на фізичних та юридичних осіб, які мають намір замовити послугу з оформлення перевезень пасажирів та їх багажу, що надаються УДППЗ «Укрпошта», іншими суб’єктами господарювання, а також на перевізників, розрахунковий центр та продавців.