Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Чи потрібно суб’єкту господарювання, які здійснюють перевезення пасажирів автомобільним, залізничним, авіаційним, річковим та морським транспортом (перевізникам), а також суб’єкту господарювання...

опубліковано 07 вересня 2012 о 18:01

Чи потрібно суб’єкту господарювання, які здійснюють перевезення пасажирів автомобільним, залізничним, авіаційним, річковим та морським транспортом (перевізникам), а також суб’єкту господарювання, який на підставі укладених договорів з перевізниками здійснюють продаж проїзних і перевізних документів проводити розрахункові операції через реєстратор розрахункових операцій?

Відповідь:

Відповідно до п.1 ст.9 Закону України від 6 липня 1995 року  № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» із змінами та доповненнями (далі – Закон) реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються при здійсненні торгівлі продукцією власного виробництва та наданні послуг підприємствами, установами й організаціями усіх форм власності, крім підприємств торгівлі та громадського харчування, у разі проведення розрахунків у касах цих підприємств, установ і організацій з оформленням прибуткових і видаткових касових ордерів та видачею відповідних квитанцій, підписаних і завірених печаткою у встановленому порядку.

Згідно з п. 4 ст. 9 Закону  реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються при продажу проїзних і перевізних документів із застосуванням бланків суворого обліку на залізничному (крім приміського) та авіаційному транспорті з оформленням розрахункових і звітних документів та на автомобільному транспорті з видачею талонів, квитанцій, квитків з нанесеними друкарським способом серією, номером, номінальною вартістю.

При цьому, з 29.05.09 набрав чинності наказ Міністерства транспорту та зв’язку від 23.04.09 №450 «Про затвердження Порядок оформлення пасажирських перевезень на транспорті», зареєстрований в Міністерстві юстиції 30.04.09 за №385/16401 (далі – наказ №450).

Відповідно до п. 7 наказу №450 продавцям забороняється надавати послуги з оформлення перевезень пасажирів та їх багажу у пунктах продажу маршрут-квитанцій, які не обладнані програмно-технічними засобами їх продажу (реєстраторами розрахункових операцій, технічними засобами зв’язку з автоматизованою системою розрахункового центру тощо) і відповідність яких діючим вимогам та стандартам не підтверджена в установленому порядку.

Згідно з п.п. 12 - 15 наказу №450 у разі згоди із запропонованими умовами поїздки покупець сплачує її вартість (з урахуванням права на пільговий чи безоплатний проїзд) у готівковій або безготівковій (із застосуванням платіжної картки, соціальної картки тощо) формі, а уповноважений працівник продавця бронює місце(я) для поїздки у транспортному засобі (що фіксується відповідним чином у базах даних розрахункового центру та перевізника) і друкує маршрут-квитанцію.

Надрукована маршрут-квитанція підлягає обов’язковій реєстрації шляхом роздрукування за допомогою реєстратора розрахункових операцій у правому нижньому куті маршрут-квитанції фіскального касового чека, який підтверджує реєстрацію розрахункової операції на повну суму вартості пасажирського перевезення (з відображенням у касовому чеку складових суми вартості за кожною ставкою податку на додану вартість окремо). У разі технічної неможливості друкування реєстратором розрахункових операцій фіскального касового чека у правому нижньому куті маршрут-квитанції друкування такого чека здійснюється на зворотній стороні маршрут-квитанції.

Маршрут-квитанція, яка не містить роздрукованого реєстратором розрахункових операцій фіскального касового чека, не є розрахунковим документом та не підтверджує факт укладання договору на перевезення пасажира та його багажу.

Отже, згідно з вимогами наказу №450 оформлення пасажирських перевезень на транспорті здійснюються з застосуванням реєстраторів розрахункових операцій. При цьому, використання книги обліку розрахункових операцій при наданні послуг пасажирським транспортом у разі проведення розрахунків без застосування РРО зазначеним порядком не передбачено.

Таким чином, розрахункові  операції при продажу проїзних і перевізних документів на транспорті повинні проводитися із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій.