Державна податкова служба України
Ключові слова
Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua

Суд задовольнив касаційну скаргу податківців щодо донарахування підприємству 52,41 млн гривень

, опубліковано 13 серпня 2021 о 16:33

Касаційним адміністративним судом у складі Верховного Суду підтверджено правомірність винесених ГУ ДПС в Івано-Франківській області податкових повідомлень-рішень на загальну суму 52,41 млн гривень.

Так, судом підтримано позицію ГУ ДПС в Івано-Франківській області та зроблено висновок про те, що згідно з пунктом 187.1 статті 187 Податкового кодексу України у разі внесення до статутного капіталу іншого товариства нерухомого майна датою виникнення податкового зобов’язання з ПДВ є дата відвантаження товару, яка полягає у переданні права розпоряджатися таким майном, зокрема шляхом складання акта прийому-передачі, а не дата державної реєстрації прав на таке майно.

Колегія суддів зауважила, що приписи пункту 187.1 статті 187 Податкового кодексу України не ставлять дату виникнення податкового зобов`язання з ПДВ у залежність від дати переходу права власності на товар. Вжитий в пункті 187.1 статті 187 Податкового кодексу України термін «відвантаження товарів» розуміється не як факт виникнення права власності на товар, а як початок процесу фізичного переміщення товару від місця його постійного знаходження (зберігання) у постачальника, або іншого, оформленого у визначеному законом порядку, передання майна.

Відтак, Верховний Суд резюмував, що застосування судами попередніх інстанцій до спірних правовідносин приписів Цивільного кодексу України та Закону № 1952-IV в частині визначення моменту виникнення у суб’єкта господарювання права власності на передане до його статутного капіталу нерухоме майно, є помилковим та здійснене без урахування приписів частини другої статті 1 Цивільного кодексу України.

Окрім цього, судом касаційної інстанції взято до уваги аргументи ГУ ДПС в Івано-Франківській області щодо усталеності позиції Верховного Суду про те, що державна реєстрація прав не є підставою набуття права власності, а є лише засвідченням державою вже набутого особою права власності, що унеможливлює ототожнення факту набуття права власності з фактом його державної реєстрації. Аналогічний висновок викладений в постанові Великої Палати Верховного Суду від 12.03.2019 у справі № 911/3594/17 (провадження № 12-234гс18), постановах Верховного Суду від 27.02.2018 в справі № 925/1121/17, від 17.04.2019 у справі № 916/675/15 та постанові Верховного Суду у складі об`єднаної палати Касаційного господарського суду від 24.01.2020 у справі № 910/10987/18.

Відтак, постановою Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду касаційну скаргу ГУ ДПС в Івано-Франківській області задоволено, скасовано рішення судів першої та апеляційної інстанцій про задоволення позову, ухвалено нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог АТ «Оріана» про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень відмовлено повністю.

Таким чином, судом підтверджено правомірність винесених ГУ ДПС в Івано-Франківській області податкових повідомлень-рішень на загальну суму 52,41 млн грн.

 

Спілкуйся з Податковою службою дистанційно за допомогою сервісу InfoTAX